Úterý, 23 července, 2024

Záhada, nad kterou by žasl i František Křižík: Livermorská žárovka svítí nepřetržitě už 120 let

Mohlo by vás zajímat

Malé americké městečko Livermor má zvláštní raritu. V bývalé hasičské zbrojnici se nachází žárovka, která svítí nepřetržitě už 120. let. Pan Roger, současný majitel domu, ochotně pouští dovnitř zvědavé turisty, aby si unikát prohlédli.

- Reklama -

Žárovka byla vyrobena v červenci roku 1912, pro srovnání zhruba v době, kdy vyplul Titanik nebo Viktor Kaplan zkonstruoval vodní turbínu. V roce 1901 ji věnoval místnímu hasičskému spolku Dennis Bernal, místní zámožný továrník, mecenáš a majitel energetické společnosti.

Žárovka za čtyřicet centů

Vláknovou žárovku vyrobila Shelby Electric Company. Cena žárovky žárovka DC Osram byla asi 40 centů, což by při dnešních cenách odpovídalo zhruba deseti dolarům. Historická hodnota žárovky je samozřejmě daleko vyšší. Je s podivem, že svítí dodnes právě tato žárovka. Na počátku dvacátého století existovaly daleko lepší a dražší modely. Na příklad žárovky společnosti Mazda se tenkrát prodávaly  za $2.20, v přepočtu na dnešní hodnotu by to dělalo asi $53 (přibližně 1170 Kč).

Rarita změnila majitele

Hasiči s instalací žárovky čekali až do roku 1912, kdy byly zmodernizovány prostory své hasičské zbrojnice. Po zrušení místní posádky, v roce 1953, koupil dům na East Avenue pan Roger. Stará žárovka ho velmi zaujala, opsal si její sériové číslo a kontaktoval výrobce. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že byla vyrobena na přelomu předminulého století! Rozhodl se zachovat nejen ji, ale v původním stavu nechal i chodbu, ve které se poklad nacházel. V době výroby měla žárovka výkon 60 wattů, ale nyní už „svítící stařenka“ bliká pouhými čtyřmi watty. 

Žárovka naprosto skvělá. Prostě jsme ji tam nechali se vším původním vybavením a nikdy nezhasla. Myslíme si, že musela být vyrobena ručně. Má velmi silné vlákno, a proto asi svítí dodnes. Prostě ji používáme dál. Doufáme, že tímto tempem bude svítit navždy,“ pochlubil se hrdý majitel pro magazín Mirror.

Vláknové žárovky se dnes již pasé

Vláknové žárovky už se dnes téměř nevyrábějí. Nahradily je úsporné zářivky, případně LED žárovky. Jsou trvanlivější a ekologicky úspornější. Disponují lepší svítivostí než původní vláknové žárovky, dosahují daleko nižších tepelných ztrát, protože energii nepřeměňují v nikoli v teplo, ale ve světlo. Díky tomu mají i nižší spotřebu a výrazně šetří peníze. 

Na světě existuje zhruba sto podobných žárovek, ale livermorská je pravděpodobně nejstarší. Dostala se do Gunessovy knihy rekordů a má své vlastní webové stránky. 

Zdroj:

https://www.mirror.co.uk/…668

https://www.mirror.co.uk/…668

https://www.news18.com/…tml

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -