Sobota, 25 května, 2024

Záhada, nad kterou by žasl i František Křižík: Livermorská žárovka svítí nepřetržitě už 120 let

Mohlo by vás zajímat

Malé americké městečko Livermor má zvláštní raritu. V bývalé hasičské zbrojnici se nachází žárovka, která svítí nepřetržitě už 120. let. Pan Roger, současný majitel domu, ochotně pouští dovnitř zvědavé turisty, aby si unikát prohlédli.

- Reklama -

Žárovka byla vyrobena v červenci roku 1912, pro srovnání zhruba v době, kdy vyplul Titanik nebo Viktor Kaplan zkonstruoval vodní turbínu. V roce 1901 ji věnoval místnímu hasičskému spolku Dennis Bernal, místní zámožný továrník, mecenáš a majitel energetické společnosti.

Žárovka za čtyřicet centů

Vláknovou žárovku vyrobila Shelby Electric Company. Cena žárovky žárovka DC Osram byla asi 40 centů, což by při dnešních cenách odpovídalo zhruba deseti dolarům. Historická hodnota žárovky je samozřejmě daleko vyšší. Je s podivem, že svítí dodnes právě tato žárovka. Na počátku dvacátého století existovaly daleko lepší a dražší modely. Na příklad žárovky společnosti Mazda se tenkrát prodávaly  za $2.20, v přepočtu na dnešní hodnotu by to dělalo asi $53 (přibližně 1170 Kč).

Rarita změnila majitele

Hasiči s instalací žárovky čekali až do roku 1912, kdy byly zmodernizovány prostory své hasičské zbrojnice. Po zrušení místní posádky, v roce 1953, koupil dům na East Avenue pan Roger. Stará žárovka ho velmi zaujala, opsal si její sériové číslo a kontaktoval výrobce. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že byla vyrobena na přelomu předminulého století! Rozhodl se zachovat nejen ji, ale v původním stavu nechal i chodbu, ve které se poklad nacházel. V době výroby měla žárovka výkon 60 wattů, ale nyní už „svítící stařenka“ bliká pouhými čtyřmi watty. 

Žárovka naprosto skvělá. Prostě jsme ji tam nechali se vším původním vybavením a nikdy nezhasla. Myslíme si, že musela být vyrobena ručně. Má velmi silné vlákno, a proto asi svítí dodnes. Prostě ji používáme dál. Doufáme, že tímto tempem bude svítit navždy,“ pochlubil se hrdý majitel pro magazín Mirror.

Vláknové žárovky se dnes již pasé

Vláknové žárovky už se dnes téměř nevyrábějí. Nahradily je úsporné zářivky, případně LED žárovky. Jsou trvanlivější a ekologicky úspornější. Disponují lepší svítivostí než původní vláknové žárovky, dosahují daleko nižších tepelných ztrát, protože energii nepřeměňují v nikoli v teplo, ale ve světlo. Díky tomu mají i nižší spotřebu a výrazně šetří peníze. 

Na světě existuje zhruba sto podobných žárovek, ale livermorská je pravděpodobně nejstarší. Dostala se do Gunessovy knihy rekordů a má své vlastní webové stránky. 

Zdroj:

https://www.mirror.co.uk/…668

https://www.mirror.co.uk/…668

https://www.news18.com/…tml

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -