Pondělí, 15 dubna, 2024

Mikroplasty v těle: Hrozí problémy se střevy, varují vědci

Mohlo by vás zajímat

Požití mikroplastů v potravinách, vodě a vzduchu může způsobit velké problémy se zdravím střev, varují vědci.

- Reklama -

Vědci z Číny se domnívají, že mikroplasty, nepatrné kousky umělého materiálu o velikosti menší než 0,5 centimetru, jsou možná zodpovědné za zánětlivé střevní onemocnění (IBD). Tím se souhrnně označuje ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, které mohou způsobovat chronické bolesti a otoky střev.

„V posledních letech se výskyt IBD prudce zvýšil v rozvojových zemích Asie,“ uvedli vědci z čínské univerzity v Nanjingu. „Odhaduje se, že do roku 2025 bude v Číně 1,5 milionu pacientů s IBD. To způsobí vážnou zátěž pro lékaře způsobenou tímto onemocněním.“

Podle týmu z Nanjingské univerzity „je požití mikroplastů člověkem nevyhnutelné vzhledem k všudypřítomnosti těchto látek v různých potravinách a pitné vodě.“

Mikroplasty v těle mají především lidé s IBD

Studie naznačuje, že lidé trpící IBD mají ve stolici 1,5krát více mikroplastů než zdraví lidé bez střevních problémů. U osob s IBD objevené mikroplasty většinou tvořily listy a vlákny o velikosti menší než 0,005 centimetru. Kousky tvořil polyethylentereftalát (PET) a polyamidy.

PET plasty se obvykle používají k balení nápojů, včetně limonád, vody a džusů. Polyamidy se běžně vyskytují v oděvech – syntetické materiály však mohou uvolňovat vdechnutelné částice. Autoři studie připomínají, že mikroplasty způsobují u zvířat střevní záněty, poruchy střevního mikrobiomu a další problémy. Toxiny uvolňované těmito materiály se mohou také hromadit v tukových tkáních.

Vědci chtějí další výzkum

Vědci předpokládají, že „pozitivní korelace“ mezi fekálními mikroplasty a stavem IBD naznačuje, že expozice mikroplastům může souviset s procesem onemocnění. Zatím je ale vše v oblasti teorií. IBD totiž může zhoršovat vyměšování, ale vědci zdůrazňují, že je zapotřebí dalšího výzkumu.

„Stále není jasné, zda tato expozice způsobuje nebo přispívá ke vzniku IBD. Možná se prostě u lidí s IBD v důsledku jejich onemocnění hromadí více mikroplastů ve stolici,“ uvádí studie.

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou typické IBD. Nemocní pociťují svíravé bolesti žaludku, únavu, nadýmání, nevolnost, bolesti zad a mají problémy s chozením na záchod.

Zdroj:

https://www.theguardian.com/society/2021/dec/22/microplastics-may-be-linked-to-inflammatory-bowel-disease-study-finds

https://www.chinadaily.com.cn/a/202202/25/WS62182913a310cdd39bc88cd5.html

https://www.chinadaily.com.cn/a/202202/25/WS62182913a310cdd39bc88cd5.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -