Úterý, 23 července, 2024

Šílený císař Nero vykastroval muže, a pak se s ním oženil

Mohlo by vás zajímat

Pro někoho s takovou mocí a maniakální pověstí, jakou měl císař Nero, bylo asi snadné nudit se, když mu někdo plnil každý rozmar. Možná právě proto Nero proměnil nevinného chlapce v eunucha a pak se s ním oženil.

I když zpočátku byly jeho činy nestřídmosti, chtíče, rozmařilosti, hrabivosti a krutosti postupné a tajné a mohly být omlouvány jako pošetilosti mládí, přesto už tehdy byla jejich povaha taková, že nikdo nepochyboval o tom, že jde o vady jeho charakteru, a ne o vady způsobené dobou jeho života. Sotva se setmělo, popadl čepici nebo paruku a vydal se do krčmy nebo se potloukal po ulicích a vyváděl lumpárny, které však zdaleka nebyly neškodné; mlátil totiž muže, když se vraceli z večeře, a každého, kdo se mu postavil na odpor, probodl a hodil do kanálu. Dokonce se vloupával do obchodů a vykrádal je, přičemž si v paláci zřídil tržiště, kde si rozdělil uloupenou kořist, prodal ji v dražbě a výtěžek pak promrhal.

- Reklama -

Ve sváru, který z toho vznikl, často riskoval, že přijde o oči, nebo dokonce o život, protože ho téměř k smrti ubil jeden muž ze senátorského stavu, jehož ženu týral. Varován touto událostí se poté nikdy neodvážil objevit se v danou hodinu na veřejnosti, aniž by ho zpovzdálí a nepozorovaně nesledovali tribunové. Dokonce i ve dne se nechával soukromě vozit do divadla v sedanu a z horní části proscénia sledoval rvačky pantomimických herců a podněcoval je; a když došlo k rvačkám a bojům s kameny a rozbitými lavicemi, sám po lidech házel mnoho střel a jednomu prétorovi dokonce rozbil hlavu.

Postupně však, jak jeho neřesti sílily, upouštěl od žertování a tajnůstkářství a bez snahy o maskování otevřeně propukal v horší zločiny. Své radovánky prodlužoval od poledne do půlnoci a často se oživoval teplým ponořením, nebo, bylo-li léto, do vody ochlazené sněhem.

Někdy také zavřel přívody a hodoval veřejně ve velké nádrži, v Campus Martius nebo v Circus Maximus, kde na něj čekaly nevěstky a tanečnice z celého města. Kdykoli plul po Tibeře do Ostie nebo se plavil po Baiském zálivu, byly podél břehů a pobřeží v určitých intervalech rozestavěny stánky, vybavené pro hýření, zatímco směnné matrony hrály roli hostinských a ze všech stran ho přemlouvaly, aby vystoupil na břeh. Vybíral také večeře od svých přátel, z nichž jeden utratil čtyři miliony sesterciů za hostinu, při níž se rozdávaly turbany, a jiný podstatně větší částku za růžovou večeři.

Kromě zneužívání svobodných chlapců a svádění vdaných žen zhýral i vestálskou pannu Rubrii. Svobodnou ženu Acte učinil svou zákonitou manželkou poté, co podplatil několik bývalých konzulů, aby křivě přísahali, že je královského původu. Chlapce Spora vykastroval a skutečně se z něj pokusil udělat ženu; oženil se s ním se všemi obvyklými obřady, včetně věna a svatebního závoje, odvedl ho do svého domu za účasti velkého zástupu a jednal s ním jako se svou ženou. A dodnes je aktuální vtipný žert, který kdosi pronesl, že by bylo dobře pro svět, kdyby měl Neronův otec Domitius takovou manželku.

Zdroj:

Seutonius – Životopisy dvanácti císařů

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -