Pondělí, 15 dubna, 2024

Šílený císař Nero vykastroval muže, a pak se s ním oženil

Mohlo by vás zajímat

Pro někoho s takovou mocí a maniakální pověstí, jakou měl císař Nero, bylo asi snadné nudit se, když mu někdo plnil každý rozmar. Možná právě proto Nero proměnil nevinného chlapce v eunucha a pak se s ním oženil.

I když zpočátku byly jeho činy nestřídmosti, chtíče, rozmařilosti, hrabivosti a krutosti postupné a tajné a mohly být omlouvány jako pošetilosti mládí, přesto už tehdy byla jejich povaha taková, že nikdo nepochyboval o tom, že jde o vady jeho charakteru, a ne o vady způsobené dobou jeho života. Sotva se setmělo, popadl čepici nebo paruku a vydal se do krčmy nebo se potloukal po ulicích a vyváděl lumpárny, které však zdaleka nebyly neškodné; mlátil totiž muže, když se vraceli z večeře, a každého, kdo se mu postavil na odpor, probodl a hodil do kanálu. Dokonce se vloupával do obchodů a vykrádal je, přičemž si v paláci zřídil tržiště, kde si rozdělil uloupenou kořist, prodal ji v dražbě a výtěžek pak promrhal.

- Reklama -

Ve sváru, který z toho vznikl, často riskoval, že přijde o oči, nebo dokonce o život, protože ho téměř k smrti ubil jeden muž ze senátorského stavu, jehož ženu týral. Varován touto událostí se poté nikdy neodvážil objevit se v danou hodinu na veřejnosti, aniž by ho zpovzdálí a nepozorovaně nesledovali tribunové. Dokonce i ve dne se nechával soukromě vozit do divadla v sedanu a z horní části proscénia sledoval rvačky pantomimických herců a podněcoval je; a když došlo k rvačkám a bojům s kameny a rozbitými lavicemi, sám po lidech házel mnoho střel a jednomu prétorovi dokonce rozbil hlavu.

Postupně však, jak jeho neřesti sílily, upouštěl od žertování a tajnůstkářství a bez snahy o maskování otevřeně propukal v horší zločiny. Své radovánky prodlužoval od poledne do půlnoci a často se oživoval teplým ponořením, nebo, bylo-li léto, do vody ochlazené sněhem.

Někdy také zavřel přívody a hodoval veřejně ve velké nádrži, v Campus Martius nebo v Circus Maximus, kde na něj čekaly nevěstky a tanečnice z celého města. Kdykoli plul po Tibeře do Ostie nebo se plavil po Baiském zálivu, byly podél břehů a pobřeží v určitých intervalech rozestavěny stánky, vybavené pro hýření, zatímco směnné matrony hrály roli hostinských a ze všech stran ho přemlouvaly, aby vystoupil na břeh. Vybíral také večeře od svých přátel, z nichž jeden utratil čtyři miliony sesterciů za hostinu, při níž se rozdávaly turbany, a jiný podstatně větší částku za růžovou večeři.

Kromě zneužívání svobodných chlapců a svádění vdaných žen zhýral i vestálskou pannu Rubrii. Svobodnou ženu Acte učinil svou zákonitou manželkou poté, co podplatil několik bývalých konzulů, aby křivě přísahali, že je královského původu. Chlapce Spora vykastroval a skutečně se z něj pokusil udělat ženu; oženil se s ním se všemi obvyklými obřady, včetně věna a svatebního závoje, odvedl ho do svého domu za účasti velkého zástupu a jednal s ním jako se svou ženou. A dodnes je aktuální vtipný žert, který kdosi pronesl, že by bylo dobře pro svět, kdyby měl Neronův otec Domitius takovou manželku.

Zdroj:

Seutonius – Životopisy dvanácti císařů

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -