Čtvrtek, 9 ledna, 2025

Geniální filozof Avicenna celý život trpěl vírou rodičů

Mohlo by vás zajímat

Perský génius Avicenna zemřel ve věku 57 let. Během té doby se stihl stát lékařem, filozofem, matematikem, gramatikem, astronomem, politikem, básníkem a cestovatelem.

- Reklama -

Narodil se v srpnu 980 ve vesnici nedaleko Buchary ve Střední Asii do významné místní rodiny a zde prožil své dětství a mládí. Buchara byla významnou zastávkou na Hedvábné stezce a půvabným a prosperujícím městem, které přitahovalo obchodníky s vědomostmi i prodejce zboží. Mladý Avicenna, ve východním světě známý spíše jako Ibn Sína, byl intelektuálně vyspělý a jeho otec najal nejlepšího učitele, kterého mohl najít, aby syna vzdělával. Ibn Sína však učitele svými znalostmi brzy předčil.

Sebedůvěry měl na rozdávání

Nikdy se nepodceňoval a ve své autobiografii poznamenává, že brzy začal učit svého učitele. Na konci prvního tisíciletí došlo v islámském světě ke značnému kvasu a Ibn Sinův otec a bratr se stali známými jako ismailité, stoupenci islámské sekty, která se setkala s tvrdými represemi ze strany ortodoxních sunnitských muslimů. Ačkoli Ibn Sína zůstával zdrženlivý, rodinné spojení s ismaility výrazně ovlivnilo jeho život.

V polovině svého dospívání ovládal jurisprudenci, klíčový vědní obor, který islámskému intelektuálovi umožňoval volný pohyb po islámském světě. V šestnácti se ale rozhodl přidat do svého intelektuálního arzenálu další náboj: stane se lékařem. Netrvalo mu to dlouho. „Medicína není těžká věda a já jsem v ní přirozeně vynikal,“ řekl.


Sebedůvěru Avicenna nepostrádal. A tak asi není divu, že mladý zázračný chlapec povolán na pomoc při ošetřování bucharského emíra a pohotově ho vyléčil, ačkoli se o něj předtím nedokázali postarat emírovy vlastní, mnohem zkušenější lékaři. Vděčný vládce nabídl za odměnu Avicennovi zlato a šperky, ale mladík si místo toho vybral neomezený přístup do amirovy osobní knihovny, která prý obsahovala tolik svazků jako proslulá velká bagdádská knihovna. Avicenna se ponořil do učení, osvojil si vše, co četl, a uložil si to do paměti.

Zajatcem vládcova rozmaru

Když emír zemřel a o Bucharu se začali hádat válečníci. V nestabilní situaci se Avicenna vydal na cesty. Nejprve odcestoval do Gurganže (Koně-Urgenč v dnešním Turkmenistánu), kde strávil deset let. Tam by pravděpodobně i zůstal, kdyby nebylo muže, jehož stín se měl vznášet nad zbytkem Avicennova života.

Vojevůdce Mahmúd z Ghazny, který se stal dominantní silou ve střední Asii, chtěl vytvořit novou Ghaznavidskou říši, a aby posílil svou legitimitu a zkrášlil svůj režim, chtěl na svůj dvůr přivést nejskvělejší islámské učence. Mahmúd byl však sunnita a netoleroval jiná vyznání.

Život na jeho dvoře by proto byl pro muže jako byl Ibn Sína nesnesitelný. Mahmúd z Ghazny, který se dozvěděl o Ibn Sinově pověsti, „požádal“ gurganjského amira, aby mu tohoto vynikajícího a podle všeho i mimořádně pohledného učence poslal, aby ozdobil jeho dvůr v Ghazně.

Gurganjský amír nemohl Mahmúdovu žádost ignorovat, ale varoval Avicennu a dal mu možnost utéct, než dorazí Mahmúdovi vojáci, co ho měli doprovodit do Ghazny. V roce 1012 Avicenna uprchl z Gurganje v doprovodu dalšího uprchlíka před Mahmúdem, křesťanského umělce jménem Abú Sahl.

Když se to Mahmúd dozvěděl, nařídil nakreslit Avicennův portrét, který pak okopíroval a rozeslal po celé své říši. Ibn Sína a Abú Sahl se stali pronásledovanými muži. Když je zastihla písečná bouře, nemohli dělat nic jiného než se schovat pod své pláště.

Vezírem z vděčnosti

Když bouře přešla, byl Abú Sahl mrtev. Nemocný Ibn Sína se dostal do Džurdžandže (Gurgan v dnešním Íránu), kde se setkal s mladým mužem al-Džudžáním, který se stal jeho společníkem, životopiscem a všestranným mistrem. Ibn Sína vyléčil emíra nedalekého města Ráj z melancholie a amira Hamadánu Šamse al-Dawla ze střevní choroby. Šams al-Dawla z vděčnosti jmenoval Ibn Sínu svým vezírem.

Zdroj:

Wikipedie, famousscientists.org, ncbi.nlm.nih.gov, philosophybasics.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -