Čtvrtek, 9 ledna, 2025

První ponorka na světě: Dřevěný válec vyzbrojený barelem s výbušninou

Mohlo by vás zajímat

Zatímco dnešní ponorky jsou technologicky velmi vyspělé, byly doby, kdy byly zcela primitivní. Pro představu, první ponorka na světě byla pro vojenské účely poprvé použita v roce 1775.

- Reklama -

První mise skončila neúspěchem

Dne 7. září 1776, během revoluční války, se americké ponorné plavidlo Turtle pokusilo připevnit časovanou bombu k trupu vlajkové lodi Eagle britského admirála Richarda Howea v newyorském přístavu. Jednalo se o první použití ponorky ve válce.

Turtle, což byl víceméně dřevěný ovál s ručně poháněným lodním šroubem, byl vyzbrojen barelem s výbušninou a šroubem, kterým se zavrtal do boku nepřátelské lodi, čímž se barel umístil na loď, rychle odplul a poté odpálil nálož. Teoreticky v tento den vše fungovalo, ale loď generála Howea, H.M.S. Eagle, cíl, nevybuchla.

Historikové dodnes nemají jasno, co bylo příčinou tohoto selhání. Většina odborníků z neúspěšné mise viní silné proudy, protože i když „Želva“ fungovala, stále to nebylo plavidlo, které by bylo nejlépe schopné plavby.

Proč vývoj ponorek trval tak dlouho?

Ponorky poprvé sestrojil nizozemský vynálezce Cornelius van Drebel na počátku 17. století, ale k jejich prvnímu použití v námořním boji došlo až o 150 let později. Americký vynálezce David Bushnell začal stavět podvodní miny ještě jako student Yaleovy univerzity. Rozhodl se, že nejlepším prostředkem pro válečné použití jeho min bude ponorka, a postavil osm stop dlouhou dřevěnou ponorku, která byla pro svůj tvar pokřtěna Turtle. Ponorka byla dostatečně velká, aby se do ní vešel jeden operátor, a byla poháněna výhradně ručně. Olověný balast udržoval plavidlo v rovnováze.

Vynálezce David Bushnell pokračoval v experimentech s podmořskými minami s mírným úspěchem a po několika letech strávených v zahraničí za záhadných okolností vstoupil do dramatické hudby, později zemřel ve Spojených státech, ale repliky jeho Želvy lze najít na mnoha místech. Přitom už je to 245 let, co se ponorka poprvé pokusila potopit nepřátelskou loď a neuspěla.

Zdroj:

https://www.hotcars.com/this-was-the-worlds-first-military-submarine/

https://www.history.com/this-day-in-history/worlds-first-submarine-attack

https://www.history.navy.mil/research/library/online-reading-room/title-list-alphabetically/s/submarine-turtle-naval-documents.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -