Zósimos byl nejspíš prvním alchymistou západního střihu a také zakladatelem nových alchymistických technik.
Předpokládá se, že proslulý řecko-egyptský alchymista a mystik Zósimos z Panopole žil od konce 3. do počátku 4. století. Někteří se domnívají, že počátky západní alchymie sahají až do helénistického období – tedy do období 600 let předcházejících této době – mnozí však přisuzují Zósimovi roli prvního odborníka v této oblasti, o němž lze skutečně tvrdit, že opravdu žil.
Zósimos má svůj rejstříkový záznam i v Sudě, světoznámé byzantské encyklopedii z 10. století, což naznačuje, že byl alexandrijského původu. Všechny ostatní zmínky o něm však naznačují, že pocházel buď z egyptské oblasti Thebaid, nebo konkrétně z Panopole. Někteří se domnívají, že tento rozpor v otázce jeho původu může být způsoben tím, že Zósimos v určitém období žil v Alexandrii. Zatímco sestavit úplný obraz o něm samotném je obtížné, ocenit vliv jeho díla na alchymistické myšlení je naopak úplně snadné.
Pilný tvůrce a myslitel, po kterém moc nezůstalo
Předpokládá se, že korpus alchymistických textů byl sestaven v Konstantinopoli neboli Byzanci v 7. nebo 8. století našeho letopočtu. Tvoří ho texty od odhadem 40 autorů; Zósimos je jedním z nich. Z jeho rozsáhlého písemného díla se dnes v tomto korpusu dochovaly pouze drobné fragmenty. Vyčlenit z většího souboru části, které napsal sám Zosimos, je obtížný úkol, protože jeho dílo se prolíná s díly jiných osobností a některé z dochovaných textů byly navíc časem poškozeny.
Nicméně díla Zósima z Panopole, která se z těchto textů dochovala, byla rozdělena do následujících kategorií: Autentické Paměti, Kapitoly k Eusebii, Kapitoly k Theodorovi a Závěrečný počet. Zbytky některých Zósimových děl se pak objevují také v arabských, latinských a syrských překladech.
Autor nejstaršího alchymistického díla
Pozoruhodné je, že podle mnohých napsal nejstarší existující alchymistické dílo, které nazval Cheirokmeta, což z řečtiny znamená „věci vyrobené rukou“. To spolu s doprovodnými 27 knihami, které mu připisuje Suda a které již neexistují a jsou známy pouze díky pozdějším narážkám Zósima a několika dalších autorů.
Se Zósimem lze spojit mnoho popisů technických přístrojů používaných v alchymii, která je velkým těžištěm jeho díla. Obšírně psal také o látce známé jako „božská voda“, která se používala k transmutaci kovů a dalších látek, což bylo předmětem zájmu všech alchymistů.
Mnozí se však domnívají, že před Zósimem bylo těžiště alchymistických studií spíše technické, on však přidal nové zaměření a smísil mystiku s technickým použitím, aby dodal alchymii duchovnější rozměr. Viděl podobnost mezi transmutací látek a božskou jiskrou samotného lidského života; akt provádění alchymie pro něj spočíval v pozvednutí a proměnění.
Zdroj:
https://www.britannica.com/biography/Zosimos-of-Panopolis
https://blog.britishmuseum.org/a-medieval-alchemical-book-reveals-new-secrets/
https://play.acast.com/s/historyofalchemy/history-of-alchemy-zosimos-of-panopolis-and-agathodaimon