Slavné, ale přesto stále ještě záhadou opředené řezby jsou krásnou ukázkou gotického řemesla počátku 16. století.
Mohutnost a složitost gotické architektury je asi nejvýznamnější ukázkou toho, jak detailní práce byli schopni umělci a architekti té doby. Jenže pozor! Menší díla se v té době mohla stát ještě pozoruhodnější než jinak známé gotické památky.
Mluvíme teď o miniaturních zimostrázových oltářích, řezbářských zázracích, o nichž se předpokládá, že vznikly v Nizozemsku. Ty ukazují, jak jemná a složitá byla v 16. století miniaturní gotická díla vycházející ze stejné estetiky jako velkolepé katedrály.
Složité a bohaté vzory v tak malém měřítku jsou neuvěřitelnou ukázkou řemeslné zručnosti a dovednosti, která byla i na počátku 16. století výjimečná.
Dochovaly se desítky těchto vyřezávaných dřevěných předmětů a jejich detailnost je i na dnešní poměry pozoruhodná, natož když uvážíme, že řemeslníci tehdejší doby měli jen dobové nástroje nevelké kvality.
Všechny tyhle „korálky“ vznikly za 30 let
K dosažení konečného výsledku bylo třeba použít malá dláta, soustruh poháněný nohou a nejspíše i lupu. Předpokládá se, že většina z těchto uměleckých děl vznikla mezi lety 1500 a 1530. Rozdíly v kvalitě naznačují, že je nevyrobil jen jeden člověk. Je pravděpodobnější, že všechny pocházejí z jedné dílny.
Identita tvůrců zůstala dodnes záhadou, kterou se odborníci stále snaží vyřešit. Miniatury mají řadu různých podob, nejde jen o oltáře. Nalezly se také oltářní obrazy a modlitební korálky, jako je ten na úvodní fotce.
Tenhle „korálek“ byl ve skutečnosti zavěšený podél šňůry podobných korálků, které měly všechny na vnější straně vyřezány geometrické vzory a mnohé se pravděpodobně otevíraly jako ten z fotky (uvnitř byly pravděpodobně rozličné náboženské výjevy).
Zboží jen pro bohaté
Nalezené „korálky“ se liší velikostí. Věřte nebo ne, řezba z fotky je v otevřeném stavu 11 centimetrů vysoká, zavřený korálek pak měří asi 6 centimetrů. To je přibližně velikost standardní kulečníkové koule.
Některé další nalezené korálky mají v průměru jen pět centimetrů. Byly vysoce ceněným a drahým zbožím, vyhrazeným pouze pro bohaté a mocné Evropany.
Jindřich VIII. a Kateřina Aragonská dokonce dostali darem celou sadu právě takových modlitebních korálků. Ta se dochovala dodnes.
Čím modlitební korálky ještě prosluly?
Výroba po částech
Zatímco některé z miniatur ze zimostrázu šly vyřezat z jediného kusu dřeva, složitější předměty, jako je oltářek z fotografie, se vyráběly po částech. Vnější pláště se vyřezávaly odděleně od vnitřního výjevu, což umožňovalo dosáhnout ještě jemnějších detailů.
Používalo se jen kvalitní dřevo
Na tyto řezby se používalo dřevo zimostrázu (Buxus sempervirens), což je jemnozrnné dřevo. To je ideální pro vyřezávání jemných detailů, protože můžete pracovat s vlákny i proti nim s menším rizikem, že se dřevo zláme.
Biblické výjevy
Většina výjevů na těchto předmětech pochází z Bible. V tomto případě po otevření vidíme Narození Páně, cestu mudrců, Ježíška v jeruzalémském chrámu a Ukřižování. Když jsou malá dvířka zavřená, vidíme Adama a Evu v ráji.
Detailní práce
Úroveň detailů , které řezbář dosáhl, je jen těžko uvěřitelná. Je vidět cihlové zdivo, hřívy koní a spousta různých jemných struktur. Na jiných nalezených kouscích lze pak dokonce vidět jednotlivá pírka ptáků a textury kůže zvířat.