Ať už jste zkušený rybář, nebo vás rybaření uchvátilo teprve nedávno, následující tři řeky plné zdravých ryb určitě oceníte. Každá je naprosto jiná a všechny výjimečné. Které evropské toky jsou pro každého rybáře rájem na zemi?
1. Panenská Laxa ve Švýcarsku
Koryto řeky Laxy je jedno z nejkrásnějších míst v Evropě. Průzračná řeka vytéká z jezera Myvath. Hluboké lesy a panenská příroda vás uchvátí. Pokud se rozhodnete podniknout rybářskou výpravu na tato bohem zapomenuté místo, očekává vás odměna v podobě absolutního klidu. Může se přihodit, že za celý den nepotkáte jediného živáčka.
Na své si zde přijdou muškaři, ale i vášniví vláčkaři. Jedná se o jednu z nejlepších pstruhovitých řek na světě. Nejčastější rybou jsou zde podle webu zachytame.cz právě pstruzi, kteří dosahují běžněVložit vzorec d délky dvou metrů, a také velmi chutní sliveni alpští.
Na Islandu jsou řeky soukromé. Na rybaření potřebujete povolenku, která není úplnou samozřejmostí. Měli byste si proto rybářský lístek vyřídit dopředu s dostatečným předstihem. Počítejte s tím, že na jednotlivých úsecích řeky se platby mohou výrazně lišit. Cenové rozpětí za povolenku na řece Laxe se pohybuje od desítek až po stovku Euro za den. Chytat ryby načerno vám rozhodně nedoporučujeme. Islandské zákony jsou v tomto směru velmi přísné, hrozí vysoké pokuty a v krajním případě dokonce vězení.
Na Island se nejlépe dostanete letecky z Česka přes Německo (Mnichov nebo Frakfurt). Na ostrově si pak velmi jednoduše zapůjčíte terénní automobil. Půjčovnu najdete prakticky na každém rohu. Pokud se rozhodnete pro ubytování v speciálním penzionu nebo chatkovém kempu pro rybáře, s jídlem a rybářským průkazem počítejte s cca 250 – 300 Eury na den.
2. Horská Sarine ve Švýcarsku
Pokud milujete horská panoramata a průzračnou chladnou vody, rybaření na Sarine vás úplně dostane. Řeka vytéká ze Sanetschsee v nadmořské výšce 2034 mnm, proteče několika jezery, z nichž největší je slavné Gruyere.
Sarine je, co se ryb týká, skutečně mimořádně vydatná. Hlavním důvodem je voda bohatá na živiny. Nenajdete v ní žádné lipany, duháky, siveny ani tloušťě, zato zde můžete chytit skutečně výstavní lososy a pstruhy.
Počítejte s tím, že Švýcarsku se nařízení (nejen) pro rybáře liší kanton od kantonu. V kantonu Fribourg jsou předpisy milosrdné. Stačí vám, když dosáhnete plnoletosti a oprávnění vám vydají.
Nevýhoda Švýcarska jsou poměrně vysoké ceny, s ubytováním v nějakém z malebných horských pensionů, stravou a povolením k rybolovu počítejte podle informací czechnymph.cz s cca 350 – 400 eury/den.
3. Ebro, plné ryb a ceny lidové
Pokud jste milovníky tepla a jihu, pak vám vřele doporučujeme španělskou řeku Ebro. Pokud toužíte po maximálních úlovcích a obřích rybách, je pro vás tento mohutný tok podle irybarstvi.cz ideálním místem. Narazíte zde především na sumce, kapry a candáty, a to skutečně v rekordních velikostech.
Doba, kdy si na Ebru nejlépe zarybaříte, nastává od půlky března do konce října. Díky příznivému španělskému klimatu je zde rybářská sezóna poměrně dlouhá. Získání licence je také jednoduché. Stačí jen zažádat a zaplatit. Španělé žádné problémy nedělají. Ideální je dohodnout se dopředu s majitelem kempu či pensionu, aby vám povolení vyřídil. Je to běžná praxe a nikoho podobná žádost nepřekvapí. Ceny jsou také příznivé, licence platí rok a bude vás stát do třiceti Euro.
Ceny ubytování se velmi liší, záleží na komfortu, který očekáváte. Fisherman.cz píše, že kemp vás vyjde na cca 10 až 15,- Euro na osobu a den, bungalov a penzion přibližně na 20 Eur na den a osobu, byt, domy, a hotel cca 30 až 100 Eur na osobu a den.