V březnu 2000 šejk Saud bin Mohammed al-Thani, jeden z předních sběratelů vzácných uměleckých děl, stanovil rekordní cenu za jakoukoli knihu v aukci, když za ni v aukčním domě Christie’s zaplatil 8,8 milionu dolarů. V roce 2018 byl další výtisk knihy prodán za 9,65 milionu USD anonymnímu kupci. I proto je téměř jakýkoli původní tisk knihy Jamese Audubona Birds of America označován za jako potenciálně nejdražší kniha na světě.
Odhaduje se, že po zohlednění inflace bylo pět z deseti nejdražších knih, které se kdy prodaly, právě výtisky knihy Birds of America (Američtí ptáci). Pouze asi tucet z nich je v současnosti v soukromém vlastnictví. Zbytek je v rukou různých institucí, z nichž mnohé vystavují své výtisky pro veřejnost.
Nejdražší tapeta i nový standard vědy
Kniha Birds of America je také s velkou pravděpodobností nejdražší tapetou na světě. V roce 1827 si lady Isabella Hertfordová rozřezala svůj výtisk mamutí ručně psané knihy o rozměrech 100 × 72,5 centimetru a použila jej k vytapetování svého obývacího pokoje.
Audubonovo dílo, vydávané v letech 1827 až 1838, totiž obsahuje neuvěřitelných 435 grafik ptaků v životní velikosti. V době vydání tento přírodovědecký sborník stanovil nový standard pro ilustrace z divoké přírody. K umístění každého objektu tak, jako by se pohyboval ve volné přírodě, použil při kreslení Audubon dráty, což byl tehdy revoluční postup. Přestože je jeho dílo všeobecně obdivováno, je třeba blíže prozkoumat i jeho samotného.
Kontroverze kolem autora knihy
Audubon byl otrokář, který otevřeně kritizoval emancipaci, a dokonce ukradl lidské ostatky, aby se jeho vědecký kolega mohl pokusit prosadit teorii, že běloši jsou nadřazenou rasou. Audubonova umělecká díla jsou ohromující, ale on samotný dodnese zůstává nesmírně rozporuplnou osobností.
Otroky evidentně bral jako podřazené věci a ne lidské bytosti. Například počátkem roku 1819 vzal Audubon s sebou dva zotročené muže na skifu po Mississippi do New Orleansu, a když tam dorazil, loď i muže prodal. Ve dvacátých letech 19. století pak Audubonovi získali několik dalších zotročených lidí, ale v roce 1830 je prodali, když se přestěhovali do Anglie, kde Audubon dohlížel na výrobu svého „velkého díla“.
Zdroj:
https://www.audubon.org/news/the-myth-john-james-audubon
https://www.reuters.com/article/us-auction-audubon-idUSKBN1JA3AI
https://www.audubon.org/news/the-worlds-most-expensive-bird-books