Středa, 15 ledna, 2025

Prstenec kolem planety Saturn pochází podle vědců ze zaniklého měsíce

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie předpokládá, že za charakteristickým prstencem planety Saturn stojí nečekané přiblížení jednoho z měsíců planety, ke kterému došlo před 160 miliony lety.

- Reklama -

Prstenec kolem Saturnu je jasným ukazatelem toho, že se planeta otáčí pod úhlem. Točí se totiž přímo kolem rovníku planety. Pásový obr rotuje vzhledem k rovině své dráhy kolem Slunce se sklonem 26,7 stupně. Vzhledem k tomu, že se Saturn naklání podobně téměř stejnou rychlostí jako Neptunova dráha, astronomové již dlouho předpokládají, že tento sklon je důsledkem gravitační interakce se sousedním Neptunem.

Saturn byl možná kdysi s Neptunem synchronizován, ale podle nedávného modelového výzkumu vědců z MIT a dalších institucí se Saturn od té doby vlivu Neptunu vymyká. Co způsobilo toto přeskupení planet? Jedinou pečlivě prozkoumanou teorií, kterou tým má, je chybějící měsíc.

Nestabilní měsíc se o Saturn „rozbil“

Tým vědců tvrdí, že Saturn, který má v současnosti 83 měsíců, měl původně nejméně jeden další, který pojmenovali Chrysalis. Vědci předpokládají, že Chrysalis spolu se svými sourozenci obíhal kolem Saturnu po dobu několika miliard let, přičemž na planetu vyvíjel neustálý tlak, aby udržoval sklon planety neboli „šikmost“ v rezonanci s Neptunem.

Předpokládá se, že Chrysalis se asi před 160 miliony let stal nestabilním a při setkání s planetou se příliš přiblížil, což měsíc roztrhalo na kousky. Ztráta měsíce pak zapříčinila, že se Saturn vymanil z Neptunova vlivu a získal současný sklon.

Kromě toho vědci předpokládají, že zatímco většina úlomků tělesa Chrysalis se mohla srazit se Saturnem, některé z nich mohly zůstat zavěšeny v prostoru a později se rozpadnout na malé zmrzlé kousky a vytvořit charakteristické prstence planety.

Chybějící měsíc by tak mohl vysvětlit dlouholetou záhadu panující kolem Saturnu a stáří jeho prstenců – jejich stáří se dříve odhadovalo na 100 milionů let, podle čehož jsou mnohem mladší než samotná planeta.

Zdroj:

sciencedaily.com, Guardian, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -