Pondělí, 15 dubna, 2024

Planeta Neptun nečekaně chladne. Vědci neumí vysvětlit, proč to tak je

Mohlo by vás zajímat

Vědci, kteří zkoumali celých 17 let teplotu atmosféry planety Neptun, objevili překvapivou věc. Nejvzdálenější planeta naší sluneční soustavy se místo oteplování ochlazuje, ukázala nová studie.

- Reklama -

Neptun obíhá 30krát dále od Slunce než Země, takže jeden rok na téhle planetě trvá 165 pozemských let. Také roční období tohoto ledového obra trvají mnohem déle než na Zemi – každé z nich trvá více než 40 pozemských let.

Od roku 2005 se na jižní polokouli Neptunu datuje léto. Mezinárodní tým astronomů, kteří chtěli zjistit, jak se mění teplota na Neptunu po jižním letním slunovratu, sledoval pomocí pozemních teleskopů infračervené světlo vyzařované vrstvou neptunské atmosféry zvanou stratosféra.

Na pořízení téměř stovky tepelných infračervených snímků Neptunu se podílelo více než šest zařízení, včetně Velkého teleskopu Evropské jižní observatoře (ESO VLT), Spitzerova vesmírného teleskopu NASA a teleskopu Gemini South v Chile.

Teplotní změna, kterou nikdo nečekal

Když se planeta v posledních dvou desetiletích přesunula do jižního léta, astronomové pozorovali, že průměrná globální teplota klesla o neuvěřitelných 8 stupňů Celsia.

„Tato změna byla neočekávaná. Vzhledem k tomu, že jsme Neptun pozorovali během jeho časného jižního léta, očekávali bychom, že se teploty budou pomalu oteplovat, nikoliv ochlazovat,“ uvedl dr. Michael Roman, postdoktorand na Leicesterské univerzitě a hlavní autor studie o teplotách na Neptunu.

Dr. Glenn Orton, vedoucí vědecký pracovník v JPL a spoluautor studie, k tomu dodal: „Neptun má několik ročních období. Naše data pokrývají méně než polovinu neptunského ročního období, takže nikdo neočekával, že uvidíme velké a rychlé změny.“

Vysvětlení překvapivého jevu vědci hledají

Příčina těchto neočekávaných změn teploty ve stratosféře je v současné době vědcům neznámá. Výsledky studie totiž zpochybňují dosavadní chápání proměnlivosti atmosféry na Neptunu.

„Teplotní výkyvy mohou souviset se sezónními změnami v chemickém složení Neptunovy atmosféry, které mohou měnit účinnost ochlazování atmosféry,“ říká doktor Roman. „Vliv však může mít i náhodná proměnlivost počasí nebo dokonce reakce na jedenáctiletý cyklus sluneční aktivity.“

Zdroj:

euronews.com, sciencedaily.com, space.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -