Úterý, 23 července, 2024

Planeta Neptun nečekaně chladne. Vědci neumí vysvětlit, proč to tak je

Mohlo by vás zajímat

Vědci, kteří zkoumali celých 17 let teplotu atmosféry planety Neptun, objevili překvapivou věc. Nejvzdálenější planeta naší sluneční soustavy se místo oteplování ochlazuje, ukázala nová studie.

- Reklama -

Neptun obíhá 30krát dále od Slunce než Země, takže jeden rok na téhle planetě trvá 165 pozemských let. Také roční období tohoto ledového obra trvají mnohem déle než na Zemi – každé z nich trvá více než 40 pozemských let.

Od roku 2005 se na jižní polokouli Neptunu datuje léto. Mezinárodní tým astronomů, kteří chtěli zjistit, jak se mění teplota na Neptunu po jižním letním slunovratu, sledoval pomocí pozemních teleskopů infračervené světlo vyzařované vrstvou neptunské atmosféry zvanou stratosféra.

Na pořízení téměř stovky tepelných infračervených snímků Neptunu se podílelo více než šest zařízení, včetně Velkého teleskopu Evropské jižní observatoře (ESO VLT), Spitzerova vesmírného teleskopu NASA a teleskopu Gemini South v Chile.

Teplotní změna, kterou nikdo nečekal

Když se planeta v posledních dvou desetiletích přesunula do jižního léta, astronomové pozorovali, že průměrná globální teplota klesla o neuvěřitelných 8 stupňů Celsia.

„Tato změna byla neočekávaná. Vzhledem k tomu, že jsme Neptun pozorovali během jeho časného jižního léta, očekávali bychom, že se teploty budou pomalu oteplovat, nikoliv ochlazovat,“ uvedl dr. Michael Roman, postdoktorand na Leicesterské univerzitě a hlavní autor studie o teplotách na Neptunu.

Dr. Glenn Orton, vedoucí vědecký pracovník v JPL a spoluautor studie, k tomu dodal: „Neptun má několik ročních období. Naše data pokrývají méně než polovinu neptunského ročního období, takže nikdo neočekával, že uvidíme velké a rychlé změny.“

Vysvětlení překvapivého jevu vědci hledají

Příčina těchto neočekávaných změn teploty ve stratosféře je v současné době vědcům neznámá. Výsledky studie totiž zpochybňují dosavadní chápání proměnlivosti atmosféry na Neptunu.

„Teplotní výkyvy mohou souviset se sezónními změnami v chemickém složení Neptunovy atmosféry, které mohou měnit účinnost ochlazování atmosféry,“ říká doktor Roman. „Vliv však může mít i náhodná proměnlivost počasí nebo dokonce reakce na jedenáctiletý cyklus sluneční aktivity.“

Zdroj:

euronews.com, sciencedaily.com, space.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -