Čtvrtek, 13 června, 2024

Jak dlouho trvá ujít světelný rok? Jeden život by na to nestačil ani náhodou…

Mohlo by vás zajímat

Kdybyste s chůzí začali těsně předtím, než se objevili první dinosauři, pravděpodobně byste svou túru dokončili právě teď. Ano, tak to opravdu je. Ujít světelný rok trvá neuvěřitelně dlouho.

- Reklama -

Na naší planetě nám k popisu vzdálenosti stačí jednotka délky „kilometr“. Víc totiž v měřítku naší planety ani není potřeba. I když se otáčí kolem zemského rovníku, její délka je jen asi 40075 kilometrů.

Pokud se však podíváme do „nekonečného“ vesmíru, už si s kilometry vystačíme jen těžko. Bylo by zatraceně složité popisovat vzdálenost mezi planetami nebo hvězdami pomocí běžně užívaných zemských měřítek. Jen průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem činí celých 149 597 870 kilometrů. A to je Slunce na poměry vesmíru naší planetě ještě docela blízko.

Jak dlouhý je světelný rok?

V rámci sluneční soustavy proto obvykle používáme při měření „astronomickou jednotku“. Ta je podle definice rovna průměrné vzdálenosti Země od Slunce. Ovšem v nekonečnosti vesmíru si nakonec vědci nevystačí ani s astronomickou jednotkou, ty se uplatní především při měření vzdáleností napříč naší sluneční soustavou.

Proto měříme vesmírné vzdálenosti podle toho, jak rychle se světlo může pohybovat za rok. Pokud vás to zajímá, světlo cestuje rychlostí 186 tisíc kilometrů za vteřinu. To znamená, že kdybyste cestovali rychlostí světla, dokázali byste každou sekundu obletět Zemi 7,5krát. Za rok světlo urazí asi 31 500 000 sekund. A pokud tyto dvě hodnoty vynásobíte, dostanete vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden rok. Tedy přibližně 9,4 bilionu km.

Jak dlouho by člověk šel světelný rok pěšky?

Kdybyste šli mírným tempem 20 minut na kilometr, trvala by vám cesta 225 milionů let (bez zastávek na jídlo a toaletu). V měřítku našeho života by to nakonec nebylo o moc rychlejší ani v případě, že byste se svezli hypersonickým letadlem X-43A s rychlostí Mach 9,68, nejrychlejším letadlem na světě. I s ním by vám trvalo urazit tuto vzdálenost asi 95 000 let.

Stojí za smínku, že Slunce patří ve sluneční soustavě do skupiny planet, které obíhají kolem středu Mléčné dráhy rychlostí asi 217 kilometrů za sekundu. Podle výpočtů vědců se Slunce otočí jednou za jeden oběh. Doba oběhu je přibližně 220 milionů let. To znamená, že za ideálních podmínek, při rychlosti lidské chůze za 1 světelný rok, by sluneční soustava udělala kruh kolem středu Mléčné dráhy.

Zdroj:

screenshot-media.com, popsci.com, futurism.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -