Úterý, 23 července, 2024

Jak dlouho trvá ujít světelný rok? Jeden život by na to nestačil ani náhodou…

Mohlo by vás zajímat

Kdybyste s chůzí začali těsně předtím, než se objevili první dinosauři, pravděpodobně byste svou túru dokončili právě teď. Ano, tak to opravdu je. Ujít světelný rok trvá neuvěřitelně dlouho.

- Reklama -

Na naší planetě nám k popisu vzdálenosti stačí jednotka délky „kilometr“. Víc totiž v měřítku naší planety ani není potřeba. I když se otáčí kolem zemského rovníku, její délka je jen asi 40075 kilometrů.

Pokud se však podíváme do „nekonečného“ vesmíru, už si s kilometry vystačíme jen těžko. Bylo by zatraceně složité popisovat vzdálenost mezi planetami nebo hvězdami pomocí běžně užívaných zemských měřítek. Jen průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem činí celých 149 597 870 kilometrů. A to je Slunce na poměry vesmíru naší planetě ještě docela blízko.

Jak dlouhý je světelný rok?

V rámci sluneční soustavy proto obvykle používáme při měření „astronomickou jednotku“. Ta je podle definice rovna průměrné vzdálenosti Země od Slunce. Ovšem v nekonečnosti vesmíru si nakonec vědci nevystačí ani s astronomickou jednotkou, ty se uplatní především při měření vzdáleností napříč naší sluneční soustavou.

Proto měříme vesmírné vzdálenosti podle toho, jak rychle se světlo může pohybovat za rok. Pokud vás to zajímá, světlo cestuje rychlostí 186 tisíc kilometrů za vteřinu. To znamená, že kdybyste cestovali rychlostí světla, dokázali byste každou sekundu obletět Zemi 7,5krát. Za rok světlo urazí asi 31 500 000 sekund. A pokud tyto dvě hodnoty vynásobíte, dostanete vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden rok. Tedy přibližně 9,4 bilionu km.

Jak dlouho by člověk šel světelný rok pěšky?

Kdybyste šli mírným tempem 20 minut na kilometr, trvala by vám cesta 225 milionů let (bez zastávek na jídlo a toaletu). V měřítku našeho života by to nakonec nebylo o moc rychlejší ani v případě, že byste se svezli hypersonickým letadlem X-43A s rychlostí Mach 9,68, nejrychlejším letadlem na světě. I s ním by vám trvalo urazit tuto vzdálenost asi 95 000 let.

Stojí za smínku, že Slunce patří ve sluneční soustavě do skupiny planet, které obíhají kolem středu Mléčné dráhy rychlostí asi 217 kilometrů za sekundu. Podle výpočtů vědců se Slunce otočí jednou za jeden oběh. Doba oběhu je přibližně 220 milionů let. To znamená, že za ideálních podmínek, při rychlosti lidské chůze za 1 světelný rok, by sluneční soustava udělala kruh kolem středu Mléčné dráhy.

Zdroj:

screenshot-media.com, popsci.com, futurism.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -