Pátek, 18 října, 2024

Zvířata ve vesmíru: První letěla dávno před Lajkou. Mloci překvapili

Mohlo by vás zajímat

Zvířata ve vesmíru svým počtem a zastoupením druhů překvapí nejednoho laika. Kteří živočichové už se podívali za hranice atmosféry?

- Reklama -

Pokud přijde na přetřes téma „zvířata ve vesmíru“, většina z nás si nejspíš vybaví, že před 63 lety vypustil Sovětský svaz na palubě kosmické lodi Sputnik 2 na oběžnou dráhu nad Zemí psa známého jako Lajka.

Lajka – zatoulaný pes sebraný v ulicích Moskvy – byla prvním zvířetem, které se dostalo na oběžnou dráhu naší planety. Stala se celosvětovou senzací. Misi ale nepřežila a několik hodin po startu zemřela.

Přestože se Lajka zapsala do historie, nebyla ve skutečnosti prvním zvířetem vyslaným do vesmíru. Američtí a ruští vědci vysílali živé organismy za hranice zemské atmosféry již nejméně deset let před Sputnikem 2, aby sledovali, jak jejich těla reagují na mikrogravitaci a další jedinečné podmínky, které ve vesmíru panují. Hlavním cílem bylo pokusit se zjistit, zda by lidé mohli ve vesmíru skutečně přežít. A v tom se pokračovalo i po slavném letu Lajky.

Kteří zástupci zvířecí říše se podívali do vesmíru?

Ovocné mušky 20. února 1947

Mušky byly první živočichové vyslaní do vesmíru. Raketou V-2 je vynesla do výšky 110 kilometrů za účelem výzkumu vystavení radiaci. Ovocné mušky byly vyzvednuty živé.

Opice Albert II 14. června 1949

Rhesuská opice Albert II vyletěla s raketou V-2 do výšky 133,5 kilometru. Albert sice většinu letu přežil a stal se prvním savcem a vůbec prvním obratlovcem ve vesmíru, ale při návratu z vesmíru zahynul po selhání padáku při srážce rakety se zemí. Během desetiletí po tomto prvním letu letělo do vesmíru více než 30 druhů primátů, včetně šimpanze Hama, který byl vycvičen k plnění úkolů v kosmické lodi.

Psi Tsygan a Dezik 22. července 1951

Kromě úspěchů Lajky drží psi i několik dalších rekordů ve vesmírných letech zvířat. Sověti s oblibou vysílali do vesmíru psy a v padesátých a šedesátých letech minulého století využili několik psů k orbitálním a suborbitálním letům. Tsygan a Dezik doletěli až do výšky 100 km a stali se prvními „vyššími“ organismy, které se podařilo zachránit živé po letu do vesmíru.

Pes Lajka 3. listopadu 1957

Ačkoli nebyla prvním psem, který se dostal do vesmíru, Lajka – toulavý pes, kterého sebrali v ulicích Moskvy – byla prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu.

Félicette 18. října 1963

Pařížská pouliční kočka Félicette se dne 24. října 1963 vznesla 130 mil nad Zemi na francouzské raketě Véronique AG1 poháněné kapalným palivem. Vznesla se vysoko nad alžírskou saharskou poušť. O pouhých patnáct minut později se vrátila, již jako vyznamenaná hrdinka svého národa. Je jedinou kočkou, které se něco podobného podařilo.

Želvy 14. září 1968

Spolu s dalšími biologickými organismy byly dvě želvy Horsefieldovy prvními živými tvory, kteří obletěli Měsíc a bezpečně se vrátili na Zemi.

Býčí žáby 9. listopadu 1970

V rámci mise Orbiting Frog Otolith byly vypuštěny dvě žáby, aby se prozkoumaly jejich vnitřní uši a lépe porozuměly pohybové nemoci.

Fundul mumiový 28. července 1973

Na palubě americké vesmírné stanice Skylab letěly dvě rybky fundula mumiového, které zpočátku plavaly v těsných kruzích, než se adaptovaly na stav beztíže.

Pavouci Anita a Arabella 28. července 1973

Tito dva zahradní pavouci se dlouho přizpůsobovali beztíži a spřádali tenčí sítě než na Zemi. Anita a Arabella během mise zahynuly.

Mlok 10. července 1985

Na palubě kosmické lodi Bion 7 letělo deset mloků. Vědci chtěli zjistit, jak cestování vesmírem ovlivňuje regeneraci části těla zvané nervová sítnice. Nervová sítnice je síť nervových buněk uvnitř oka (a oka mloka), které vysílají signály z buněk vnímajících světlo v oku (tyčinek a čípků) do mozku. Proto byla mlokům před cestou do vesmíru provedena operace, při které jim vědci poškodili sítnici. Zajímavé bylo, že u mloků se sítnice ve vesmíru regenerovala mnohem rychleji, než je obvyklé. Vědci to pozorovali jak na fyzickém vzhledu sítnice, tak na rychlosti, s jakou se v ní vytvářely nové buňky.

Medúzy 5. června 1991

Na palubě raketoplánu letělo téměř 2 500 měsíčních medúz za účelem studia jejich nervového systému a vlivu beztíže na jejich plavání.

Nematody 1. února 2003

Živá skupina hlístic neboli hlístic pozoruhodně přežila zkázu raketoplánu Columbia, který se rozpadl při vstupu do atmosféry.

Želvušky 14. září 2007

Během evropské mise Foton-M3 dokázali želvušky přežít desetidenní pobyt ve vesmíru pouze s přirozenou ochranou.

Myši 14. dubna 2015

Dodány na ISS na palubě nákladní lodi Dragon pro studie zkoumající účinky stavu beztíže na organismy, u nichž fyzická aktivita nepřichází v úvahu.

Zdroj:

space.com, NASA, dw.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -