Středa, 9 dubna, 2025

Zvířata ve vesmíru: První letěla dávno před Lajkou. Mloci překvapili

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Zvířata ve vesmíru svým počtem a zastoupením druhů překvapí nejednoho laika. Kteří živočichové už se podívali za hranice atmosféry?

- Reklama -

Pokud přijde na přetřes téma „zvířata ve vesmíru“, většina z nás si nejspíš vybaví, že před 63 lety vypustil Sovětský svaz na palubě kosmické lodi Sputnik 2 na oběžnou dráhu nad Zemí psa známého jako Lajka.

Lajka – zatoulaný pes sebraný v ulicích Moskvy – byla prvním zvířetem, které se dostalo na oběžnou dráhu naší planety. Stala se celosvětovou senzací. Misi ale nepřežila a několik hodin po startu zemřela.

Přestože se Lajka zapsala do historie, nebyla ve skutečnosti prvním zvířetem vyslaným do vesmíru. Američtí a ruští vědci vysílali živé organismy za hranice zemské atmosféry již nejméně deset let před Sputnikem 2, aby sledovali, jak jejich těla reagují na mikrogravitaci a další jedinečné podmínky, které ve vesmíru panují. Hlavním cílem bylo pokusit se zjistit, zda by lidé mohli ve vesmíru skutečně přežít. A v tom se pokračovalo i po slavném letu Lajky.

Kteří zástupci zvířecí říše se podívali do vesmíru?

Ovocné mušky 20. února 1947

Mušky byly první živočichové vyslaní do vesmíru. Raketou V-2 je vynesla do výšky 110 kilometrů za účelem výzkumu vystavení radiaci. Ovocné mušky byly vyzvednuty živé.

Opice Albert II 14. června 1949

Rhesuská opice Albert II vyletěla s raketou V-2 do výšky 133,5 kilometru. Albert sice většinu letu přežil a stal se prvním savcem a vůbec prvním obratlovcem ve vesmíru, ale při návratu z vesmíru zahynul po selhání padáku při srážce rakety se zemí. Během desetiletí po tomto prvním letu letělo do vesmíru více než 30 druhů primátů, včetně šimpanze Hama, který byl vycvičen k plnění úkolů v kosmické lodi.

Psi Tsygan a Dezik 22. července 1951

Kromě úspěchů Lajky drží psi i několik dalších rekordů ve vesmírných letech zvířat. Sověti s oblibou vysílali do vesmíru psy a v padesátých a šedesátých letech minulého století využili několik psů k orbitálním a suborbitálním letům. Tsygan a Dezik doletěli až do výšky 100 km a stali se prvními „vyššími“ organismy, které se podařilo zachránit živé po letu do vesmíru.

Pes Lajka 3. listopadu 1957

Ačkoli nebyla prvním psem, který se dostal do vesmíru, Lajka – toulavý pes, kterého sebrali v ulicích Moskvy – byla prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu.

Félicette 18. října 1963

Pařížská pouliční kočka Félicette se dne 24. října 1963 vznesla 130 mil nad Zemi na francouzské raketě Véronique AG1 poháněné kapalným palivem. Vznesla se vysoko nad alžírskou saharskou poušť. O pouhých patnáct minut později se vrátila, již jako vyznamenaná hrdinka svého národa. Je jedinou kočkou, které se něco podobného podařilo.

Želvy 14. září 1968

Spolu s dalšími biologickými organismy byly dvě želvy Horsefieldovy prvními živými tvory, kteří obletěli Měsíc a bezpečně se vrátili na Zemi.

Býčí žáby 9. listopadu 1970

V rámci mise Orbiting Frog Otolith byly vypuštěny dvě žáby, aby se prozkoumaly jejich vnitřní uši a lépe porozuměly pohybové nemoci.

Fundul mumiový 28. července 1973

Na palubě americké vesmírné stanice Skylab letěly dvě rybky fundula mumiového, které zpočátku plavaly v těsných kruzích, než se adaptovaly na stav beztíže.

Pavouci Anita a Arabella 28. července 1973

Tito dva zahradní pavouci se dlouho přizpůsobovali beztíži a spřádali tenčí sítě než na Zemi. Anita a Arabella během mise zahynuly.

Mlok 10. července 1985

Na palubě kosmické lodi Bion 7 letělo deset mloků. Vědci chtěli zjistit, jak cestování vesmírem ovlivňuje regeneraci části těla zvané nervová sítnice. Nervová sítnice je síť nervových buněk uvnitř oka (a oka mloka), které vysílají signály z buněk vnímajících světlo v oku (tyčinek a čípků) do mozku. Proto byla mlokům před cestou do vesmíru provedena operace, při které jim vědci poškodili sítnici. Zajímavé bylo, že u mloků se sítnice ve vesmíru regenerovala mnohem rychleji, než je obvyklé. Vědci to pozorovali jak na fyzickém vzhledu sítnice, tak na rychlosti, s jakou se v ní vytvářely nové buňky.

Medúzy 5. června 1991

Na palubě raketoplánu letělo téměř 2 500 měsíčních medúz za účelem studia jejich nervového systému a vlivu beztíže na jejich plavání.

Nematody 1. února 2003

Živá skupina hlístic neboli hlístic pozoruhodně přežila zkázu raketoplánu Columbia, který se rozpadl při vstupu do atmosféry.

Želvušky 14. září 2007

Během evropské mise Foton-M3 dokázali želvušky přežít desetidenní pobyt ve vesmíru pouze s přirozenou ochranou.

Myši 14. dubna 2015

Dodány na ISS na palubě nákladní lodi Dragon pro studie zkoumající účinky stavu beztíže na organismy, u nichž fyzická aktivita nepřichází v úvahu.

Zdroj:

space.com, NASA, dw.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -