Úterý, 23 července, 2024

Zvířata ve vesmíru: První letěla dávno před Lajkou. Mloci překvapili

Mohlo by vás zajímat

Zvířata ve vesmíru svým počtem a zastoupením druhů překvapí nejednoho laika. Kteří živočichové už se podívali za hranice atmosféry?

- Reklama -

Pokud přijde na přetřes téma „zvířata ve vesmíru“, většina z nás si nejspíš vybaví, že před 63 lety vypustil Sovětský svaz na palubě kosmické lodi Sputnik 2 na oběžnou dráhu nad Zemí psa známého jako Lajka.

Lajka – zatoulaný pes sebraný v ulicích Moskvy – byla prvním zvířetem, které se dostalo na oběžnou dráhu naší planety. Stala se celosvětovou senzací. Misi ale nepřežila a několik hodin po startu zemřela.

Přestože se Lajka zapsala do historie, nebyla ve skutečnosti prvním zvířetem vyslaným do vesmíru. Američtí a ruští vědci vysílali živé organismy za hranice zemské atmosféry již nejméně deset let před Sputnikem 2, aby sledovali, jak jejich těla reagují na mikrogravitaci a další jedinečné podmínky, které ve vesmíru panují. Hlavním cílem bylo pokusit se zjistit, zda by lidé mohli ve vesmíru skutečně přežít. A v tom se pokračovalo i po slavném letu Lajky.

Kteří zástupci zvířecí říše se podívali do vesmíru?

Ovocné mušky 20. února 1947

Mušky byly první živočichové vyslaní do vesmíru. Raketou V-2 je vynesla do výšky 110 kilometrů za účelem výzkumu vystavení radiaci. Ovocné mušky byly vyzvednuty živé.

Opice Albert II 14. června 1949

Rhesuská opice Albert II vyletěla s raketou V-2 do výšky 133,5 kilometru. Albert sice většinu letu přežil a stal se prvním savcem a vůbec prvním obratlovcem ve vesmíru, ale při návratu z vesmíru zahynul po selhání padáku při srážce rakety se zemí. Během desetiletí po tomto prvním letu letělo do vesmíru více než 30 druhů primátů, včetně šimpanze Hama, který byl vycvičen k plnění úkolů v kosmické lodi.

Psi Tsygan a Dezik 22. července 1951

Kromě úspěchů Lajky drží psi i několik dalších rekordů ve vesmírných letech zvířat. Sověti s oblibou vysílali do vesmíru psy a v padesátých a šedesátých letech minulého století využili několik psů k orbitálním a suborbitálním letům. Tsygan a Dezik doletěli až do výšky 100 km a stali se prvními „vyššími“ organismy, které se podařilo zachránit živé po letu do vesmíru.

Pes Lajka 3. listopadu 1957

Ačkoli nebyla prvním psem, který se dostal do vesmíru, Lajka – toulavý pes, kterého sebrali v ulicích Moskvy – byla prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu.

Félicette 18. října 1963

Pařížská pouliční kočka Félicette se dne 24. října 1963 vznesla 130 mil nad Zemi na francouzské raketě Véronique AG1 poháněné kapalným palivem. Vznesla se vysoko nad alžírskou saharskou poušť. O pouhých patnáct minut později se vrátila, již jako vyznamenaná hrdinka svého národa. Je jedinou kočkou, které se něco podobného podařilo.

Želvy 14. září 1968

Spolu s dalšími biologickými organismy byly dvě želvy Horsefieldovy prvními živými tvory, kteří obletěli Měsíc a bezpečně se vrátili na Zemi.

Býčí žáby 9. listopadu 1970

V rámci mise Orbiting Frog Otolith byly vypuštěny dvě žáby, aby se prozkoumaly jejich vnitřní uši a lépe porozuměly pohybové nemoci.

Fundul mumiový 28. července 1973

Na palubě americké vesmírné stanice Skylab letěly dvě rybky fundula mumiového, které zpočátku plavaly v těsných kruzích, než se adaptovaly na stav beztíže.

Pavouci Anita a Arabella 28. července 1973

Tito dva zahradní pavouci se dlouho přizpůsobovali beztíži a spřádali tenčí sítě než na Zemi. Anita a Arabella během mise zahynuly.

Mlok 10. července 1985

Na palubě kosmické lodi Bion 7 letělo deset mloků. Vědci chtěli zjistit, jak cestování vesmírem ovlivňuje regeneraci části těla zvané nervová sítnice. Nervová sítnice je síť nervových buněk uvnitř oka (a oka mloka), které vysílají signály z buněk vnímajících světlo v oku (tyčinek a čípků) do mozku. Proto byla mlokům před cestou do vesmíru provedena operace, při které jim vědci poškodili sítnici. Zajímavé bylo, že u mloků se sítnice ve vesmíru regenerovala mnohem rychleji, než je obvyklé. Vědci to pozorovali jak na fyzickém vzhledu sítnice, tak na rychlosti, s jakou se v ní vytvářely nové buňky.

Medúzy 5. června 1991

Na palubě raketoplánu letělo téměř 2 500 měsíčních medúz za účelem studia jejich nervového systému a vlivu beztíže na jejich plavání.

Nematody 1. února 2003

Živá skupina hlístic neboli hlístic pozoruhodně přežila zkázu raketoplánu Columbia, který se rozpadl při vstupu do atmosféry.

Želvušky 14. září 2007

Během evropské mise Foton-M3 dokázali želvušky přežít desetidenní pobyt ve vesmíru pouze s přirozenou ochranou.

Myši 14. dubna 2015

Dodány na ISS na palubě nákladní lodi Dragon pro studie zkoumající účinky stavu beztíže na organismy, u nichž fyzická aktivita nepřichází v úvahu.

Zdroj:

space.com, NASA, dw.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -