Úterý, 23 července, 2024

Co se děje s tělem ve vesmíru? Pobyt v kosmu lidskému organismu těžce škodí

Mohlo by vás zajímat

K odpovědi na otázku, co se děje s tělem ve vesmíru, je nejlepší parafrázovat zesnulou věštkyni Jolandu: „Je to velký špatný!“ Vesmír totiž ve skutečnosti není pro lidské tělo vůbec vhodný.

- Reklama -

Nulová gravitace má na nás nesčetné negativní účinky a ovlivňuje vše od fungování mysli až po stav krevního oběhu v těle. Nulová gravitace může dokonce někdy způsobit změny na nervovém systému i v kostech, přinejmenším do doby, než se lidské tělo vrátí na Zemi.

Kosmonaut? Kandidát na ledvinové kameny

V důsledku vyplavování minerálů z kostí mají astronauté v kosmu vyšší hladinu vápníku v krvi. Obtížné vyprazdňování močového měchýře spolu se snahou o správnou hydrataci činí z člověka ve vesmíru rychle kandidáta na ledvinové kameny.

„Možnosti terapie tohoto vysilujícího stavu jsou v kosmických lodích značně omezené,“ říká k tomu NASA.

Většina astronautů po návratu špatné vidí

Navíc přibližně 80 % astronautů, kteří se vrátili na Zemi, zaznamenalo problémy se zrakem. Jde o potíže, které vědci označují jako syndrom nitrolebního tlaku. Není však jasné, co je příčinou tohoto stavu, a je náročné jej studovat na Zemi, protože je téměř nemožné přesně simulovat podmínky panující ve vesmíru.

Syndrom nitrolebního tlaku se zjišťuje pomocí magnetické rezonance a snímků sítnice. Při vyšetření navrátivších se kosmonautů se ukázalo, že hřbety očí vesmírného cestovatele se zploští a jeho sítnice se posunou dopředu. Přesná mechanika toho, jak k tomu dochází, je ale dodnes neznámá.

Mozek se posunuje v hlavě

Vědci také nedávno zjistili, že mozek se během pobytu astronautů ve vesmíru posouvá směrem vzhůru. Ochranná tekutina, která jej na Zemi obklopuje ze všech stran stejně, je na po pobytu v kosmu na vrcholu hlavy menší, přičemž její většina se nachází uvnitř mozkových komor nebo dutin. To může být příčinou dosud nevysvětlitelných příznaků, na které si astronauti ve vesmíru stěžují, zejména tlaku v hlavě a už zmiňovaných problémů se zrakem.

Kosti jsou dotčeny už navždy

Ušetřeny ale ve vesmíru nezůstávají ani kosti. Během misí ztrácejí astronauti nejméně 14 % pevnosti kostí a v pozdějším věku je u nich zvýšené riziko zlomenin. Někteří astronauti ztrácejí dokonce až neuvěřitelných 30 % kostní hmoty, což je staví na roveň ženám po menopauze, které trpí osteoporózou, i když jsou na vrcholu fyzických sil.

Zdroj:

space.com, NASA, insidehook.com, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -