Sobota, 20 dubna, 2024

Co se děje s tělem ve vesmíru? Pobyt v kosmu lidskému organismu těžce škodí

Mohlo by vás zajímat

K odpovědi na otázku, co se děje s tělem ve vesmíru, je nejlepší parafrázovat zesnulou věštkyni Jolandu: „Je to velký špatný!“ Vesmír totiž ve skutečnosti není pro lidské tělo vůbec vhodný.

- Reklama -

Nulová gravitace má na nás nesčetné negativní účinky a ovlivňuje vše od fungování mysli až po stav krevního oběhu v těle. Nulová gravitace může dokonce někdy způsobit změny na nervovém systému i v kostech, přinejmenším do doby, než se lidské tělo vrátí na Zemi.

Kosmonaut? Kandidát na ledvinové kameny

V důsledku vyplavování minerálů z kostí mají astronauté v kosmu vyšší hladinu vápníku v krvi. Obtížné vyprazdňování močového měchýře spolu se snahou o správnou hydrataci činí z člověka ve vesmíru rychle kandidáta na ledvinové kameny.

„Možnosti terapie tohoto vysilujícího stavu jsou v kosmických lodích značně omezené,“ říká k tomu NASA.

Většina astronautů po návratu špatné vidí

Navíc přibližně 80 % astronautů, kteří se vrátili na Zemi, zaznamenalo problémy se zrakem. Jde o potíže, které vědci označují jako syndrom nitrolebního tlaku. Není však jasné, co je příčinou tohoto stavu, a je náročné jej studovat na Zemi, protože je téměř nemožné přesně simulovat podmínky panující ve vesmíru.

Syndrom nitrolebního tlaku se zjišťuje pomocí magnetické rezonance a snímků sítnice. Při vyšetření navrátivších se kosmonautů se ukázalo, že hřbety očí vesmírného cestovatele se zploští a jeho sítnice se posunou dopředu. Přesná mechanika toho, jak k tomu dochází, je ale dodnes neznámá.

Mozek se posunuje v hlavě

Vědci také nedávno zjistili, že mozek se během pobytu astronautů ve vesmíru posouvá směrem vzhůru. Ochranná tekutina, která jej na Zemi obklopuje ze všech stran stejně, je na po pobytu v kosmu na vrcholu hlavy menší, přičemž její většina se nachází uvnitř mozkových komor nebo dutin. To může být příčinou dosud nevysvětlitelných příznaků, na které si astronauti ve vesmíru stěžují, zejména tlaku v hlavě a už zmiňovaných problémů se zrakem.

Kosti jsou dotčeny už navždy

Ušetřeny ale ve vesmíru nezůstávají ani kosti. Během misí ztrácejí astronauti nejméně 14 % pevnosti kostí a v pozdějším věku je u nich zvýšené riziko zlomenin. Někteří astronauti ztrácejí dokonce až neuvěřitelných 30 % kostní hmoty, což je staví na roveň ženám po menopauze, které trpí osteoporózou, i když jsou na vrcholu fyzických sil.

Zdroj:

space.com, NASA, insidehook.com, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -