Pokud by lidé při cestování vesmírem hibernovali jako to známe z filmů, tak by nejspíš všichni zemřeli…
Většina fanoušků sci-fi má cestování vesmírem na velké vzdálenosti spojené s hibernací. Hibernací se ale obecně nazývá zimní spánek některých druhů zvířat. U přirozeně hibernujících savců, jako jsou netopýři, někteří vačnatci a hlodavci, se může energetický výdej snížit až o 98 % normální hodnoty. Hlavně kvůli tomu sní vědci, že se lidem podaří naučit se něco podobného a tímto způsobem přežijí daleké cesty vesmírem.
Kdybyste u zvířat přepočítali velikosti, aby netopýr měřil stejně jako medvěd, ukázalo by se, že větší zvířata obvykle při pohybu spotřebují méně energie než ty malá. Nedávná studie, která zkoumala devět živočišných druhů, nyní ukázala, že během hibernace tohle pravidlo neplatí.
Zbytečná hibernace, co by nepomohla
Proč to zmiňujeme? Trojice vědců, dva z Universidad Austral de Chile a jeden z Universidad Católica de Chile, totiž nyní při pozorování hibernujících netopýrů zjistila, že po přepočtu velikosti gram hibernujícího netopýra metabolicky reaguje prakticky stejně jako jeden gram hibernujícího medvěda.
„To je velmi neobvyklé, protože velká zvířata obvykle spotřebují v přepočtu na gram méně energie než malá,“ říká vedoucí studie Roberto Nespolo.
Roberto Nespolo, Carlos Mejias a Francisco Bozinovic poznatky ze svých pozorování zveřejnili v článku publikovaném v Proceedings of the Royal Society B, kde popsali detaily své práce při škálování energetických výdajů více savců.
Z jejich zjištění vychází zdrcující závěry – pro přežití v hibernaci by astronauti museli být neuvěřitelně tlustí, aby jejich organismy měli šanci zvládnout dlouhé vesmírné cesty. Medvědi černí a hnědí, kteří váží přibližně 80-400 kg, jsou největšími známými hibernátory a během hibernace snižují svůj klidový metabolismus až o 75 %.
Výhodnější je pro lidi klasický spánek
„Při činnosti musí malí živočichové vynaložit více energie na udržení stálé tělesné teploty, při malých rozměrech se teplo odvádí rychleji, protože poměr povrchu k objemu je vyšší. Ale jak jsme zjistili, v hibernaci je spotřeba energie na gram zvířete konstantní při jakékoli velikosti. Proto je přínos vypnutí spínače metabolismu větší u malých zvířat a při velikosti malého medvěda se stává přibližně nulovým,“ konstatoval Nespolo.
Co z toho vychází? „Lidé jsou prostě příliš velcí. Takže přínosy hibernace jsou malé jako u medvědů, pokud uvažujeme pouze o úspoře energie,“ dodal Nespolo.
Výzkum tak nakonec ukázal, že u savců velikosti člověka je úspora energie při hibernaci menší než úspora energie při spánku.
Zdroj:
Newsweek, phys.org, newscientist.com, inverse.com