Sobota, 25 května, 2024

Hibernace při dlouhých vesmírných cestách? Astronauti by ji zřejmě vůbec nepřežili

Mohlo by vás zajímat

Pokud by lidé při cestování vesmírem hibernovali jako to známe z filmů, tak by nejspíš všichni zemřeli…

- Reklama -

Většina fanoušků sci-fi má cestování vesmírem na velké vzdálenosti spojené s hibernací. Hibernací se ale obecně nazývá zimní spánek některých druhů zvířat. U přirozeně hibernujících savců, jako jsou netopýři, někteří vačnatci a hlodavci, se může energetický výdej snížit až o 98 % normální hodnoty. Hlavně kvůli tomu sní vědci, že se lidem podaří naučit se něco podobného a tímto způsobem přežijí daleké cesty vesmírem.

Kdybyste u zvířat přepočítali velikosti, aby netopýr měřil stejně jako medvěd, ukázalo by se, že větší zvířata obvykle při pohybu spotřebují méně energie než ty malá. Nedávná studie, která zkoumala devět živočišných druhů, nyní ukázala, že během hibernace tohle pravidlo neplatí.

Zbytečná hibernace, co by nepomohla

Proč to zmiňujeme? Trojice vědců, dva z Universidad Austral de Chile a jeden z Universidad Católica de Chile, totiž nyní při pozorování hibernujících netopýrů zjistila, že po přepočtu velikosti gram hibernujícího netopýra metabolicky reaguje prakticky stejně jako jeden gram hibernujícího medvěda.

„To je velmi neobvyklé, protože velká zvířata obvykle spotřebují v přepočtu na gram méně energie než malá,“ říká vedoucí studie Roberto Nespolo.

Roberto Nespolo, Carlos Mejias a Francisco Bozinovic poznatky ze svých pozorování zveřejnili v článku publikovaném v Proceedings of the Royal Society B, kde popsali detaily své práce při škálování energetických výdajů více savců.

Z jejich zjištění vychází zdrcující závěry – pro přežití v hibernaci by astronauti museli být neuvěřitelně tlustí, aby jejich organismy měli šanci zvládnout dlouhé vesmírné cesty. Medvědi černí a hnědí, kteří váží přibližně 80-400 kg, jsou největšími známými hibernátory a během hibernace snižují svůj klidový metabolismus až o 75 %.

Výhodnější je pro lidi klasický spánek

„Při činnosti musí malí živočichové vynaložit více energie na udržení stálé tělesné teploty, při malých rozměrech se teplo odvádí rychleji, protože poměr povrchu k objemu je vyšší. Ale jak jsme zjistili, v hibernaci je spotřeba energie na gram zvířete konstantní při jakékoli velikosti. Proto je přínos vypnutí spínače metabolismu větší u malých zvířat a při velikosti malého medvěda se stává přibližně nulovým,“ konstatoval Nespolo.

Co z toho vychází? „Lidé jsou prostě příliš velcí. Takže přínosy hibernace jsou malé jako u medvědů, pokud uvažujeme pouze o úspoře energie,“ dodal Nespolo.

Výzkum tak nakonec ukázal, že u savců velikosti člověka je úspora energie při hibernaci menší než úspora energie při spánku.

Zdroj:

Newsweek, phys.org, newscientist.com, inverse.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -