Úterý, 23 července, 2024

Hibernace při dlouhých vesmírných cestách? Astronauti by ji zřejmě vůbec nepřežili

Mohlo by vás zajímat

Pokud by lidé při cestování vesmírem hibernovali jako to známe z filmů, tak by nejspíš všichni zemřeli…

- Reklama -

Většina fanoušků sci-fi má cestování vesmírem na velké vzdálenosti spojené s hibernací. Hibernací se ale obecně nazývá zimní spánek některých druhů zvířat. U přirozeně hibernujících savců, jako jsou netopýři, někteří vačnatci a hlodavci, se může energetický výdej snížit až o 98 % normální hodnoty. Hlavně kvůli tomu sní vědci, že se lidem podaří naučit se něco podobného a tímto způsobem přežijí daleké cesty vesmírem.

Kdybyste u zvířat přepočítali velikosti, aby netopýr měřil stejně jako medvěd, ukázalo by se, že větší zvířata obvykle při pohybu spotřebují méně energie než ty malá. Nedávná studie, která zkoumala devět živočišných druhů, nyní ukázala, že během hibernace tohle pravidlo neplatí.

Zbytečná hibernace, co by nepomohla

Proč to zmiňujeme? Trojice vědců, dva z Universidad Austral de Chile a jeden z Universidad Católica de Chile, totiž nyní při pozorování hibernujících netopýrů zjistila, že po přepočtu velikosti gram hibernujícího netopýra metabolicky reaguje prakticky stejně jako jeden gram hibernujícího medvěda.

„To je velmi neobvyklé, protože velká zvířata obvykle spotřebují v přepočtu na gram méně energie než malá,“ říká vedoucí studie Roberto Nespolo.

Roberto Nespolo, Carlos Mejias a Francisco Bozinovic poznatky ze svých pozorování zveřejnili v článku publikovaném v Proceedings of the Royal Society B, kde popsali detaily své práce při škálování energetických výdajů více savců.

Z jejich zjištění vychází zdrcující závěry – pro přežití v hibernaci by astronauti museli být neuvěřitelně tlustí, aby jejich organismy měli šanci zvládnout dlouhé vesmírné cesty. Medvědi černí a hnědí, kteří váží přibližně 80-400 kg, jsou největšími známými hibernátory a během hibernace snižují svůj klidový metabolismus až o 75 %.

Výhodnější je pro lidi klasický spánek

„Při činnosti musí malí živočichové vynaložit více energie na udržení stálé tělesné teploty, při malých rozměrech se teplo odvádí rychleji, protože poměr povrchu k objemu je vyšší. Ale jak jsme zjistili, v hibernaci je spotřeba energie na gram zvířete konstantní při jakékoli velikosti. Proto je přínos vypnutí spínače metabolismu větší u malých zvířat a při velikosti malého medvěda se stává přibližně nulovým,“ konstatoval Nespolo.

Co z toho vychází? „Lidé jsou prostě příliš velcí. Takže přínosy hibernace jsou malé jako u medvědů, pokud uvažujeme pouze o úspoře energie,“ dodal Nespolo.

Výzkum tak nakonec ukázal, že u savců velikosti člověka je úspora energie při hibernaci menší než úspora energie při spánku.

Zdroj:

Newsweek, phys.org, newscientist.com, inverse.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -