Indické úřady označily provozování falešné kriketové ligy za obzvlášť sofistikovaný systém podvodu na ruských sázkařích prostřednictvím podvodných her vysílaných na YouTube. Při hře sice byly vidět skutečné pálky, míče i dresy, ale všechno ostatní byla jen povedená internetová iluze.
Na promyšleném plánu podvodu na ruské sázkaře se údajně podílel indický stát Gudžarát, který vytvořil falešnou verzi kriketové ligy IPL. Indická policie zadržela čtyři muže, kteří v souvislosti s podvodem čelí obvinění z provozování hazardních her a zločinného spolčení. Sázení na kriket je v Indii zakázané.
Podle policejního úředníka Bhaveshe Rathoda nalákal jistý Shoeb Davda, „hlavní organizátor“, 21 zemědělských dělníků z vesnice do svého podvodu díky tomu, že jim slíbil 400 rupií (5 dolarů) za každý vymyšlený zápas. „Zaměstnanci“ podvodníka se následně oblékli do dresů skutečných týmů IPL (Indian Premiere League) – konkrétně Gujarat Titans, Mumbai Indians a Chennai Super Kings – a předstírali, že jsou hráči, co hrají zápas.
Zvukové kulisy stažené z internetu Rusům podezřelé nepřišly
Aby falešná kriketová liga působila autentickým dojmem, doplnil při přenosech zvukovou kulisu organizátor Davda z internetu staženými zvukovými efekty hluku z davu. Další z najatých farmářů s řečnickým talentem se pak vydával za za známého kriketového hlasatele Harshu Bhogleho ze skutečné IPL.
Podle Rathoda jeden ze čtyř zadržených mužů pracoval v hospodě v Rusku a „měl tam nějaké kontakty, které zaujal možností sázet na kriket“.
V podvodu prý vystupoval i falešný rozhodčí. Ten údajně obdržel upozornění vysílačkou poté, co ruští sázkaři uzavřeli sázky na zápasy, a dával bowlerovi a pálkaři pokyny, zda mají odpálit šestku, čtyřku nebo se nechat vyoutovat. Organizátoři přijímali sázky od občanů ruských měst Tver, Voroněž a Moskva, tvrdí vyšetřovatelé.
O podvodné lize nevěděli ani místní vesničané
Podle policie se během „turnaje“ v Mehsaně odehrálo více než devět zápasů v odlehlé oblasti vesnice Molipur. Při razii zabavili policisté kriketové vybavení, kamery, a dokonce i reproduktory, které zesilovaly běžící komentář.
„Takový podvod jsem ještě nezažil. Tihle chlapi prostě vyklidili kus půdy hluboko ve vesnici a začali hrát zápas a přenášet ho na YouTube, aby vydělali peníze prostřednictvím hazardu. Ani místní vesničané o tom nevěděli. O Rusech, kteří na tuto hru sázeli, víme jen velmi málo,“ uzavřel pro média případ vyšetřující policista Bhaves Rathod.
Zdroj: