Středa, 15 ledna, 2025

Klimatické změny zažehly ve Skalistých horách válku horských koz s ovcemi tlustorohými

Mohlo by vás zajímat

Ve Skalistých horách Severní Ameriky ztrácejí ovce tlustorohé naději na přežití v nerovném boji o vyčerpávající se zdroje s divokými horskými kozami.

- Reklama -

Podle výzkumu provedeného Společností na ochranu divoké zvěře, Coloradskou státní univerzitou a Správou národních parků ovládly více než 95 % vzájemných střetů s ovcemi o potravu kozy. Boje, které vedou, nemají zatím velkou historii a teprve nedávno o tom vznikla první studie.

Ta ukazuje na to, že dva největší původní savci v USA vedou konflikt o přežití, který nejspíš způsobují klimatické změny, protože sníh a led v horách rychle tají a pro zvířata je stále obtížnější najít potravu obvyklým způsobem.

Střety probíhají v celých Skalistých horách

Střety ovcí a koz byly podle vědců nejčastěji pozorovány v nadmořské výšce vyšší než 4200 metrů a boje těchto zvířecích druhů se rozprostírají podél celého 2414 kilometrů dlouhého úseku Skalistých hor.

Jednou z hlavních příčin této rivality je podle vědců změna klimatu. „Ať už se jedná o velmi suché nebo velmi chladné podmínky ve vysokých nadmořských výškách a nižších pouštích, vidíme podobné vzorce, kdy si změna klimatu pravděpodobně vynutí větší interakce mezi jednotlivými druhy,“ řekl Joel Berger, hlavní autor studie a vedoucí vědecký pracovník Společnosti pro ochranu divoké přírody. „Některé druhy budou méně schopné se těmto měnícím se podmínkám přizpůsobit.“

Autoři studie sledovali celkem tři lokality: Caw Ridge v západní části střední Alberty v Kanadě, horu Evans v Coloradu a národní park Glacier v Montaně. Všechny se nacházely ve vysoko položených oblastech Skalistých hor, kde ledovce teprve nedávno ustoupily a kde ovce tlustorohé a horské kozy soupeřily o přístup k minerálním lizům, které jsou pro jejich výživu klíčové.

Konfliktů mezi zvířaty bude přibývat

Ve 106 zaznamenaných interakcích převzaly kozy iniciativu a minerály v 73 % případů nenásilným způsobem, ovce prostě odešly nebo odskočily. Rychlý postup nebo hrozba rohem, obvykle ze strany kozích samců, způsobily, že ovce utekly v méně než 5 % případů.

Podle Bergera výsledky ukazují na obecně se zvyšující možnost konfliktů mezi zvířaty ve světě. Jmenovitě Berger zmínil slony a nosorožce, kteří už teď soupeří o ubývající zásoby vody. „Ať už se jedná o lidi, nebo o savce, víme, že změna klimatu mění budoucnost nás všech,“ uzavírá Berger.

Zdroj:

washingtonpost.com, scientificamerican.com, inverse.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -