Pokud máte rádi hudbu, nejspíš i vám dokáží učarovat rytmická saxofonová sóla. Ty bychom neměli, kdyby nebylo Adolpha Saxe, muže, který saxofon vymyslel. Je neuvěřitelné, že to dokázal, protože Saxe jinak provázela životem extrémní smůla.
Když belgický výrobce nástrojů Adolphe Sax v roce 1846 vložil rákos do kuželovité mosazné trubice a tento hybrid si nechal patentovat, přispěl tím k novému nástroji pro vojenskou kapelu. Časem se jeho saxofon dostal přes Atlantik a stal se základem jazzu. I díky tomu se saxofon dočkal mnoha přezdívek, od „nejdojemnějšího a za srdce chytajícího dechového nástroje“ až po „ďáblův roh“. Adolphe Sax byl podobně rozporuplnou osobností a jeho život je takříkajíc doslovnou definicí slova „drsňák“.
Saxova vlastní matka nemyslela, že se její chlapec dožije dospělosti. „Je to dítě neštěstí, nebude žít,“ komentovala prý jeho věčné nehody. Sousedé s ní souhlasili a přezdívali mu „malý Sax, duch“.
Jedna nehoda za druhou
Může to asi znít krutě, ale Saxova matka ani jeho sousedé se příliš nepletli. Hudebníka provázela v životě jen těžko uvěřitelná smůla. Jednou například považoval jistou tekutinu za mléko a ve skutečnosti vypil trochu zředěné kyseliny sírové. Uhodil se kamenem do hlavy. Celkem třikrát se otrávil lakem. Také spolkl jehlu. A aby toho snad nebylo málo, jako chlapec vypadl z okna ve třetím patře.
Při dalším incidentu Sax nešťastnou náhodou spadl na hořící kamna a údajně si způsobil těžké popáleniny na boku. Naštěstí se zřejmě alespoň vyhnul těžké infekci, která může v podobných případech následovat, i když část měl už navždy zjizvené tělo.
Snad nejblíže smrti byl v deseti letech, kdy spadl do řeky. Objevil ho tehdy náhodný vesničan, co si všiml, že Sax „plave“ obličejem dolů poblíž mlýna. Okamžitě ho z řeky vytáhli a později se probral.
Největší úspěch přišel omylem
I jeho vynález saxofonu byl svého druhu náhodou, výsledkem upravené trubky, již v roce 1845 vytvořil se svým otcem Charlesem Josephem Saxem. Mladší Sax si saxofon nechal v roce 1846 patentovat, prodával své nástroje a stal se dokonce instruktorem na pařížské konzervatoři.
Na sklonku života onemocněl Sax rakovinou rtu. Tu sice přežil (jako většinu nehod, co ho chtěly zabít), aby nakonec zemřel v relativní chudobě v roce 1894.
I tak to není vůbec špatné na chlápka, co se podle matky neměl dožít ani puberty…
Zdroj:
allthatsinteresting.com, Time, todaifoundout.com, Wikipedie