Sobota, 20 dubna, 2024

Byl Ludwig van Beethoven černoch? Prohlédněte si jeho obličej. Připadá vám, že tomu nic nenasvědčuje?

Mohlo by vás zajímat

Za života Ludwiga van Beethovena se pravděpodobně otázkou jeho původu nikdo příliš nezabýval. Otazníky ohledně skladatelovy rasy se objevily až 80 let po jeho smrti. V roce 1907 britský skladatel Samuel Coleridge -Taylor, který byl sám smíšeného původu, poprvé vyslovil myšlenku o Beethovenových černošských předcích. Coleridge -Taylorova úvaha padla na úrodnou půdu a později se k tomuto názoru začali přidávat další nadšenci zdánlivě absurdní teorie. V době diskriminace černošského obyvatelstva a rasové segregace afro-američtí aktivisté a bojovníci za rovnoprávnost hledali slavné černošské předky v podstatě kohokoliv. Beethoven nebyl zdaleka jediný, u koho se snažili dokázat černošský původ. Podobnou věc tvrdili na příklad o Abrahamu Lincolnovi nebo Thomasu Jeffersenovi. To se samozřejmě ukázalo jako holý nesmysl. V případě Beethovena tomu však tak ale vůbec být nemusí. 

- Reklama -

Připadá vám Beethoven jako typický běloch?

Ludwig van Beethoven je na dobových portrétech vyobrazován jako bílý muž a na první pohled by nikoho nenapadlo o tom pochybovat. Jeho současníci ho však popisovali jako snědého nebo velmi tmavého. Uherský kníže jménem Mikuláš Esterházy I. dokonce údajně označil Beethovena  „blackamoor“ – člověka tmavé pleti ze severní Afriky nebo Pyrenejského poloostrova. Frau Fischer, Beethovenova blízká známá, o něm řekla, že má černohnědou pleť, a rakouský spisovatel Franz Grillparzer nazval Beethovena „podezřele tmavým, jako by ani nebyl synem své matky.“

Kdo byl Beethovenův otec?

Většina badatelů tvrdí, že Beethoven byl dítětem Johanna a Marie Magdaleny van Beethovenových, kteří byli vlámského původu. To však nezabránilo šíření fám o tajném poměru Beethovenovy matky – nebo některého z jeho předků – s černochem. 

Kontakty s Afrikou a jejím obyvateli byly v průběhu historie poměrně časté. Afričané neproudili do Evropy masově, ale obzvláště se severem Afriky mělo čilé obchodní styky především Španělsko. Od 17. století bylo také velkou módou šlechty pořizovat si černošské sluhy. Obzvláště francouzský dvůr tím byl proslulý. Z černošských sluhů se stal velmi dobrý obchodní artikl. Nejednalo se o otroky, kteří se do Evropy dostali násilím, jako tomu bylo v případě USA. Byli zverbováni v Africe a do služby šli dobrovolně, požívali stejných práv jako nečernošští sluhové, dostávali plat a zakládali rodiny. I v domácnosti Beethovenových se údajně po nějakou dobu vyskytoval černošský pár – muž a mladá žena. O jejich původu a dalším osudu je toho známo ale jen velmi málo. 

Přátelství s černochem – spíše slabý důkaz 

Beethovenův vzhled však není jediným důvodem, proč se někteří badatelé domnívají, že skladatel byl částečně černoch. Skalní zastánci teorie poukazují na jeho přátelství s Georgem Bridgetowerem, britským houslistou afrického původu. Někteří považují Beethovenovo přátelství s Bridgetowerem za možný důkaz toho, že oba sdíleli podobný původ.

Důkazy by se mohly nacházet i v Beethovenově hudbě

Někteří nadšenci teorie Beethovenova černošského původu hledají důkazy v jeho tvorbě. V roce 2015 vydala skupina s názvem „Beethoven byl Afričan“ album, které se snažilo prostřednictvím hudby dokázat, že Beethovenovy skladby mají africké kořeny. Jejich myšlenka byla radikální, ale nikoli nová. V 60. letech 20. století podobnou věc propagoval klavírista Charlie Brown. O Beethovenových skladbách tvrdil „Celý život jsem hrál soulovou hudbu a nevěděl jsem o tom!“

Zdroj:

https://allthatsinteresting.com/was-beethoven-black

https://www.theguardian.com/music/2020/sep/07/beethoven-was-black-why-the-radical-idea-still-has-power-today

https://www.blackhistory.com/2018/06/ludwig-van-beethoven-classical-musician-was-black-man-mother-moor.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -