Sobota, 25 května, 2024

Mozartova sestra měla stejný talent jako slavný skladatel. S hudbou ale musela skončit

Mohlo by vás zajímat

Marie Anna Mozartová, starší sestra Wolfganga Amadea Mozarta, byla zázračné hudební dítě.

- Reklama -

Maria Anna Mozartová, často nazývaná Marianne nebo Nannerl, se narodila v roce 1751 a pod vedením svého otce hudebníka Leopolda začala už v sedmi letech hrát na cembalo. Spolu se svým bratrem (který se s hudbou seznámil rovněž v útlém věku) začala s otcem jezdit na turné po městech v celé Evropě.

Nannerl pravděpodobně byla pro svého bratra něčím mezi vzorem, inspirací a snad dokonce i soupeřkou. Když oba společně vystupovali v Mnichově v roce 1762, jeden z pozorovatelů vzpomínal: „Ten chudáček hraje báječně. Je to dítě ducha, živé, okouzlující. Jeho sestra hraje mistrovsky a on jí tleská“.

Jedna z nejlepších pianistek Evropy

O výjimečném talentu malé Marie Anny byl přesvědčen i její otec. „V roce 1764 jsem si všiml, že se mi líbí: Moje holčička hraje nejtěžší skladby, které máme… s neuvěřitelnou přesností a tak skvěle… co z toho všeho vyplývá, je, že moje holčička, ačkoli je jí teprve 12 let, je jednou z nejobratnějších hráček v Evropě,“ poznamenal si Leopold v roce 1764.

Ten se věnoval hudebním schopnostem svých dětí a byl ve svém úsilí poněkud despotický. Přesto se ani on nedokázal postavit zvyklostem své doby. Nannerl prý pomáhala Wolfgangovi v některých jeho školeních, ale jakmile dosáhla plnoletosti, její kariéra umělkyně skončila.

Jejímu talentu nepřály dobové poměry

V roce 1770 se pozornost rodičů přesunula z její kariéry na hledání manžela. A tak zatímco Marie Anna Mozartová čekala na vhodného partnera (vdala se až v roce 1784), skládala hudbu a svá díla posílala bratrovi.

Wolfgang její dopisy nadšeně vítal. A i on sestru považoval za geniální umělkyni. „Má drahá sestro! Jsem v úžasu, že umíš tak dobře skládat, jedním slovem, píseň, kterou jsi napsala, je nádherná,“ psal jí v jednom ze svých dopisů.

Jestli to nebyla jen milá slova talentovanějšího bratra, bohužel neposoudíme. Žádná z Nannerliných skladeb se nedochovala. Je však více než pravděpodobné, že v tvorbě svého slavnějšího bratříčka zanechala nečekaně výraznou stopu.

Zdroj:

Opera+, Classic FM, thelily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -