Pátek, 6 září, 2024

Mozartova sestra měla stejný talent jako slavný skladatel. S hudbou ale musela skončit

Mohlo by vás zajímat

Marie Anna Mozartová, starší sestra Wolfganga Amadea Mozarta, byla zázračné hudební dítě.

- Reklama -
- Reklama - Google

Maria Anna Mozartová, často nazývaná Marianne nebo Nannerl, se narodila v roce 1751 a pod vedením svého otce hudebníka Leopolda začala už v sedmi letech hrát na cembalo. Spolu se svým bratrem (který se s hudbou seznámil rovněž v útlém věku) začala s otcem jezdit na turné po městech v celé Evropě.

Nannerl pravděpodobně byla pro svého bratra něčím mezi vzorem, inspirací a snad dokonce i soupeřkou. Když oba společně vystupovali v Mnichově v roce 1762, jeden z pozorovatelů vzpomínal: „Ten chudáček hraje báječně. Je to dítě ducha, živé, okouzlující. Jeho sestra hraje mistrovsky a on jí tleská“.

Jedna z nejlepších pianistek Evropy

O výjimečném talentu malé Marie Anny byl přesvědčen i její otec. „V roce 1764 jsem si všiml, že se mi líbí: Moje holčička hraje nejtěžší skladby, které máme… s neuvěřitelnou přesností a tak skvěle… co z toho všeho vyplývá, je, že moje holčička, ačkoli je jí teprve 12 let, je jednou z nejobratnějších hráček v Evropě,“ poznamenal si Leopold v roce 1764.

Ten se věnoval hudebním schopnostem svých dětí a byl ve svém úsilí poněkud despotický. Přesto se ani on nedokázal postavit zvyklostem své doby. Nannerl prý pomáhala Wolfgangovi v některých jeho školeních, ale jakmile dosáhla plnoletosti, její kariéra umělkyně skončila.

Jejímu talentu nepřály dobové poměry

V roce 1770 se pozornost rodičů přesunula z její kariéry na hledání manžela. A tak zatímco Marie Anna Mozartová čekala na vhodného partnera (vdala se až v roce 1784), skládala hudbu a svá díla posílala bratrovi.

Wolfgang její dopisy nadšeně vítal. A i on sestru považoval za geniální umělkyni. „Má drahá sestro! Jsem v úžasu, že umíš tak dobře skládat, jedním slovem, píseň, kterou jsi napsala, je nádherná,“ psal jí v jednom ze svých dopisů.

Jestli to nebyla jen milá slova talentovanějšího bratra, bohužel neposoudíme. Žádná z Nannerliných skladeb se nedochovala. Je však více než pravděpodobné, že v tvorbě svého slavnějšího bratříčka zanechala nečekaně výraznou stopu.

Zdroj:

Opera+, Classic FM, thelily.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -