Marie Anna Mozartová, starší sestra Wolfganga Amadea Mozarta, byla zázračné hudební dítě.
Maria Anna Mozartová, často nazývaná Marianne nebo Nannerl, se narodila v roce 1751 a pod vedením svého otce hudebníka Leopolda začala už v sedmi letech hrát na cembalo. Spolu se svým bratrem (který se s hudbou seznámil rovněž v útlém věku) začala s otcem jezdit na turné po městech v celé Evropě.
Nannerl pravděpodobně byla pro svého bratra něčím mezi vzorem, inspirací a snad dokonce i soupeřkou. Když oba společně vystupovali v Mnichově v roce 1762, jeden z pozorovatelů vzpomínal: „Ten chudáček hraje báječně. Je to dítě ducha, živé, okouzlující. Jeho sestra hraje mistrovsky a on jí tleská“.
Jedna z nejlepších pianistek Evropy
O výjimečném talentu malé Marie Anny byl přesvědčen i její otec. „V roce 1764 jsem si všiml, že se mi líbí: Moje holčička hraje nejtěžší skladby, které máme… s neuvěřitelnou přesností a tak skvěle… co z toho všeho vyplývá, je, že moje holčička, ačkoli je jí teprve 12 let, je jednou z nejobratnějších hráček v Evropě,“ poznamenal si Leopold v roce 1764.
Ten se věnoval hudebním schopnostem svých dětí a byl ve svém úsilí poněkud despotický. Přesto se ani on nedokázal postavit zvyklostem své doby. Nannerl prý pomáhala Wolfgangovi v některých jeho školeních, ale jakmile dosáhla plnoletosti, její kariéra umělkyně skončila.
Jejímu talentu nepřály dobové poměry
V roce 1770 se pozornost rodičů přesunula z její kariéry na hledání manžela. A tak zatímco Marie Anna Mozartová čekala na vhodného partnera (vdala se až v roce 1784), skládala hudbu a svá díla posílala bratrovi.
Wolfgang její dopisy nadšeně vítal. A i on sestru považoval za geniální umělkyni. „Má drahá sestro! Jsem v úžasu, že umíš tak dobře skládat, jedním slovem, píseň, kterou jsi napsala, je nádherná,“ psal jí v jednom ze svých dopisů.
Jestli to nebyla jen milá slova talentovanějšího bratra, bohužel neposoudíme. Žádná z Nannerliných skladeb se nedochovala. Je však více než pravděpodobné, že v tvorbě svého slavnějšího bratříčka zanechala nečekaně výraznou stopu.
Zdroj:
Opera+, Classic FM, thelily.com