Čtvrtek, 19 prosince, 2024

Jak žil a vymřel tyranosaurus rex, král všech dinosaurů, postrach a vládce křídy?

Mohlo by vás zajímat

Ne nadarmo tento monumentální predátor dostal jméno rex, čili král. Inteligencí, silou a agresivitou byl předurčen k vládě nad prehistorickým světem. Nejobávanějšího predátora pravěku však zabila jeho původně největší výhoda – obrovské, silné a nenasytné tělo.

- Reklama -

T-Rexova postava budila hrůzu.  Vzpřímené, silné, svalnaté tělo, masivní nohy s velkými ostrými drápy, zlověstně protáhlá hlava s mohutnou čelistí. Od lebky po špičku ocasu dosahoval až třinácti metrů, což zhruba odpovídá délce nákladního auta s přívěsem. Vážil šest až osm tun (samice bývaly o něco menší než samci).

Nejděsivější byla hlava T-Rexe. Na tvrdé lebce byly dominantní mohutné čelisti s šedesáti zuby, píše idnes.cz. Tlama byla jeho největší zbraní. V čelistech měl obrovskou sílu. Používal je především k usmrcování kořisti a následnému drcení kostí při zpracování potravy. Stiskem dokázal vyvinut tlak neuvěřitelných šesti tun.

Zabiják a kanibal

T-Rex se živil výhradně masitou stravou. Byl především lovec a upřednostňoval čerstvé maso. Když nebylo zbytí, nepohrdl mršinou. Drobná zvířata byl schopen vyhodit do vzduchu, chytit, a polknout ještě živé v celku. S velkou pravděpodobností byl T-rex kanibal. Byl tzv. osamělým lovcem. Když narazil na jiného T-Rexe stejného pohlaví, nezřídka s ním svedl těžký boj. Slabší se stal pak potravou silnějšího jedince.

T-Rex by závody ve sprintu nevyhrál

Tělesná konstrukce T-Rexů by mohla působit, jako by byli rychlí a mrštní. I mnoho populárních filmů o pravěku jej tak prezentuje. Opak je však pravdou. National Geographic uvádí, že T- Rexové nebyli příliš zdatní běžci. I když měli silné a osvalené končetiny, neumožňovaly jim rychlý pohyb. Spíš tito ještěři připomínali obří tanky zlověstně se valící krajinou a devastující vše, co jim přišlo do cesty.

Vybavujete scénu z filmu Jurský park, jak rozzuření tyranosauři pronásledují jedoucí Jeep? Není příliš reálná, protože by jej nebyli schopni doběhnout. T-Rex vyvinul maximálně rychlost 12 kilometrů v hodině, což by na auto rozhodně nestačilo. Kdyby se snažil sprintovat delší dobu, pravděpodobně by mu popraskaly kosti v chodidlech.

K čemu používal horní končetiny?

Další velkou slabinou krále dinosaurů byly jeho horní končetiny. Postupem času zakrněly a velmi obtížně s nimi cokoliv uchopoval. Vědci přesně nemají jasno, k jakým účelům, a jestli vůbec, je predátor používal, uvedlo ČT24. Jedna skupina paleontologů tvrdí, že se jedná pouze o zakrněný evoluční relikt, který dávno ztratil svou funkci, druzí tvrdí, že je přeci nějakým způsobem využívat mohl. Podle Smithonianmag.com jimi například sekal při soubojích (titěrné ručičky končily totiž neúměrně velkými drápy) nebo si jimi pomáhal při kopulaci a přidržoval si před sebou svou partnerku.

Fantastický zrak a čich

Co měl T-Rex opravdu dobře vyvinuté a vynikal tím nad ostatními dinosaury, byly čich a zrak. Velmi dobře viděl nejen za světla, ale především v noci. Další jeho obrovskou předností byl čích. Předpokládá se, že jeho čichové receptory byly srovnatelně citlivé jako čichové buňky dnešních koček, informuje zive.cz. Vyčenichal tak na mnoho metrů nejen potenciální kořist, ale i nebezpečné jedince vlastního druhu.

T-Rex se dožíval zhruba 25 let a mohl vládnout ještě dlouhá léta období křídy, kdyby do Země nenarazil obří asteroid. Změnilo se zemské klima a pro masožravé obry typu T-Rexe nebylo na světě najednou dost potravy. Obrovská evoluční výhoda – velikost a síla – se stala příčinou zániku tohoto pozoruhodného druhu. Král všech dinosaurů vymřel před 66 miliony lety na nedostatek potravy.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.

Zápas Mikea Tysona a Jakea Paula má zvláštní pravidla

Tento víkend se oči sportovního světa upřou na AT&T Stadium, kde se odehraje boxerský duel, který slibuje vzrušení i neobvyklá pravidla.

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.
- Reklama -