Úterý, 23 července, 2024

Zkoumání zubů ukázalo překvapivé jídelní zvyky dinosaurů

Mohlo by vás zajímat

Škrábance na dinosauřích zubech prozradily, co a jak tato gigantická zvířata skutečně konzumovala.

- Reklama -

Vědci mohou určit, kteří dinosauři mohli často drtit tvrdé kosti a kteří konzumovali měkčí jídla a kořist. Ptáte se, jak to dělají? Jednoduše: pořídí 3D fotografie jednotlivých zubů a prozkoumají vzor škrábanců, které v nich jsou. U velkých teropodů, jako jsou Allosaurus a T. Rex se jejich stravovací návyky odvozují pomocí analýzy textury zubního mikrozubu (DMTA).

S pomocí této metody se paleontologii otevírá přístup k novému oboru studia, který nám umožní dozvědět se více nejen o samotných dinosaurech, ale také o prostředí a společnostech, v nichž se jim dařilo.

Nejistota kolem stravovacích návyků dinosaurů

Ve filmech jako je Jurský park je totiž T. rex vyobrazován jako děsivý predátor, který pronásleduje a požírá svou kořist v podstatě bez ohledu na její velikost. Bylo to tak ale i ve skutečnosti? Kolik kostí tento známý dinosaurus ve skutečnosti zkonzumoval?

Vědci z Tokijské univerzity použili skenovací techniku DMTA, která zkoumá topografické opotřebení zubů v mikroskopických detailech na jednotlivých zubech dinosaurů z doby před více než 100 miliony let, aby lépe pochopili, co tito zvířecí obři mohli jíst. Na projektu spolupracovali s týmy z univerzit v Mohuči a Hamburku v Německu.

Tyronosaurus o kosti nestál tolik, jak se myslelo

„Chtěli jsme vyzkoušet, zda můžeme pomocí DMTA najít důkazy o odlišném způsobu krmení u tyranosauridů (z období křídy, před 145 až 66 miliony let) ve srovnání se starším alosaurem (z období jury, před 201 až 145 miliony let), což jsou oba typy teropodů,“ vysvětlila postdoktorandka Daniela Winklerová z Graduate School of Frontier Sciences. „Z jiných výzkumů jsme již věděli, že tyranosauridi dokážou lámat kosti a živit se jimi (ze studií jejich výkalů a stop po kousnutí na kostech). Allosauři jsou však mnohem starší a nemáme o nich tolik informací.“

Winklerová tvrdí, že ačkoli s kolegy věděli, že tyranosauridi konzumovali kosti, překvapilo je, že neobjevili žádné důkazy o drcení kostí ani u alosaurů, ani u tyranosauridů. Tento překvapivý výsledek může mít několik příčin. Je možné, že přestože tyranosaurus konzumoval kosti, nedělo se to tak často, jak se dříve předpokládalo. Navíc vzhledem k tomu, že vědci museli pracovat s dobře zachovalými zuby, je možné, že velmi poškozené zuby, které byly z této studie odstraněny, byly v takovém stavu proto, že zvířata používala více kostí jako zdroj výživy.

Zdroj:

sciencedaily.com, eurekalert.com, ground.news

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -