Čtvrtek, 13 června, 2024

Zkoumání zubů ukázalo překvapivé jídelní zvyky dinosaurů

Mohlo by vás zajímat

Škrábance na dinosauřích zubech prozradily, co a jak tato gigantická zvířata skutečně konzumovala.

- Reklama -

Vědci mohou určit, kteří dinosauři mohli často drtit tvrdé kosti a kteří konzumovali měkčí jídla a kořist. Ptáte se, jak to dělají? Jednoduše: pořídí 3D fotografie jednotlivých zubů a prozkoumají vzor škrábanců, které v nich jsou. U velkých teropodů, jako jsou Allosaurus a T. Rex se jejich stravovací návyky odvozují pomocí analýzy textury zubního mikrozubu (DMTA).

S pomocí této metody se paleontologii otevírá přístup k novému oboru studia, který nám umožní dozvědět se více nejen o samotných dinosaurech, ale také o prostředí a společnostech, v nichž se jim dařilo.

Nejistota kolem stravovacích návyků dinosaurů

Ve filmech jako je Jurský park je totiž T. rex vyobrazován jako děsivý predátor, který pronásleduje a požírá svou kořist v podstatě bez ohledu na její velikost. Bylo to tak ale i ve skutečnosti? Kolik kostí tento známý dinosaurus ve skutečnosti zkonzumoval?

Vědci z Tokijské univerzity použili skenovací techniku DMTA, která zkoumá topografické opotřebení zubů v mikroskopických detailech na jednotlivých zubech dinosaurů z doby před více než 100 miliony let, aby lépe pochopili, co tito zvířecí obři mohli jíst. Na projektu spolupracovali s týmy z univerzit v Mohuči a Hamburku v Německu.

Tyronosaurus o kosti nestál tolik, jak se myslelo

„Chtěli jsme vyzkoušet, zda můžeme pomocí DMTA najít důkazy o odlišném způsobu krmení u tyranosauridů (z období křídy, před 145 až 66 miliony let) ve srovnání se starším alosaurem (z období jury, před 201 až 145 miliony let), což jsou oba typy teropodů,“ vysvětlila postdoktorandka Daniela Winklerová z Graduate School of Frontier Sciences. „Z jiných výzkumů jsme již věděli, že tyranosauridi dokážou lámat kosti a živit se jimi (ze studií jejich výkalů a stop po kousnutí na kostech). Allosauři jsou však mnohem starší a nemáme o nich tolik informací.“

Winklerová tvrdí, že ačkoli s kolegy věděli, že tyranosauridi konzumovali kosti, překvapilo je, že neobjevili žádné důkazy o drcení kostí ani u alosaurů, ani u tyranosauridů. Tento překvapivý výsledek může mít několik příčin. Je možné, že přestože tyranosaurus konzumoval kosti, nedělo se to tak často, jak se dříve předpokládalo. Navíc vzhledem k tomu, že vědci museli pracovat s dobře zachovalými zuby, je možné, že velmi poškozené zuby, které byly z této studie odstraněny, byly v takovém stavu proto, že zvířata používala více kostí jako zdroj výživy.

Zdroj:

sciencedaily.com, eurekalert.com, ground.news

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -