Sobota, 23 listopadu, 2024

Medicína v antice: Sloní žluč na lepší dech nebo gladiátorská krev jako lék na epilepsii

- Reklama -

Od doby, co jsou na světě lidé, existují nemoci a choroby. A přesně tak dlouho, jak dlouho existují nemoci, se na ně vyrábí léky. Některé se těší oblibě už stovky let, možná i tisíce. Jiné staré léky se uchytily… řekněme trochu méně.

- Reklama -

Zřejmě málokoho překvapí, že různé kultury a civilizace vyráběly vlastní léky a každá civilizace také měla vlastní léčebné postupy a procedury. Lidé používali jako lék, co měli zrovna k dispozici, zejména ve starověku, kdy mezinárodní obchod nekvetl jako dnes. A i když se léčebné metody minulosti zdají z dnešního pohledu někdy až překvapivě na úrovni, vznikly také ty, které časem upadly v zapomnění. A to je nejspíš dobře.

U některých z těchto „léků“ je totiž snadné pochopit, proč se nestaly hitem budoucích generací. Uvedeme si pár historických léčebných postupů, které zcela zaslouženě skončily v propadlišti dějin. Některé vás možná překvapí, jiné šokují a další vám rozhodně budou připadat až strašidelné.

Jak vypadala medicína v antice

Lebky zastavují skřípání zubů – Babylon

lebka
Foto: Pixabay.com

Jak se měli nemocní Babylónii? Dobře tedy ne. Nejčastější diagnóza při nemoci byla prostá: trestá vás bůh nebo démonické síly.

Pokud zdravotní problém spočíval v tom, že se s vámi jen „pokoušel spojit zemřelý člen rodiny“, tedy duch zemřelého, podle babylonského doktora se jeho přítomnost projevovala skřípáním zubů takto napadeného člověka ve spánku. A na to v Babylóně lék měli!

- Advertisement -

Babylonští lékaři věřili, že nejlepším způsobem, jak ducha „vymýtit“, je spát týden s lidskou lebkou hnedle vedle postele, jak informuje delorenzodentistry.com. To ale samozřejmě návštěvu z podsvětí úplně neodradilo. Abyste se ducha úplně zbavili, bylo ještě třeba každou noc před spaním lebku 7x políbit nebo olíznout.

Jak moc byla tahle „léčba“ účinná, si asi dokážete představit sami…

Krev gladiátora léčí epilepsii – Řím

gladiator v arene
Gladiátoři byli v době antického Říma naprosto uctívaní, stejně jako jejich krev, játra a kosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Epileptici v Římské říši si nemuseli dělat starosti, římští doktoři na tuhle nemoc měli „osvědčený“ lék, píše mindhacks.com. Krev padlých gladiátorů (nebo někdy také jejich játra). Krev měla podle lékařů vlastnosti potřebné k tomu, aby se nemocní zbavili svých problémů. O tom, že tahle léčba fungovala, dokonce informovalo více starověkých historiků. Ale vážně to tak bylo?

Spíše ne. Mnohem pravděpodobnější se zdá jakýsi placebo účinek předepsané krve, Římané prostě věřili v úspěch díky sérii několika spontánních uzdravení.

A vzhledem k tomu, že gladiátorské zápasy začaly jako etruské pohřební hry a jejich náboženský význam pokračoval i v římském období, není divu, že se obchodovalo i s gladiátorskou krví a ostatky. V důsledku historického a náboženského významu gladiátorských her se v období antického Říma prostě věřilo, že krev bojovníků má téměř magické vlastnosti.

Všechno dobré ovšem jednou končí. A tak, když gladiátorské zápasy kolem roku 400 n. l. vyšly z módy, nastoupili na místo „zazračných gladiátorů“ popravení jedinci a „léčba krví“ pokračovala i bez celého gladiátorského pozlátka.

Sloní žluč osvěžuje dech – Čína

Žluč se podle stránek US National Library of Medicine v tradiční čínské medicíně používala odjakživa. Ve starověku se to zkoušelo i s tou sloní. Zmiňuje se o tom proslulý čínský lékař Lei Xiao ve svém Pojednání o přípravě léků, které pochází z 5. století.

Sloní žluč se podle jeho zápisků používala k léčbě zápachu z úst a špatného dechu. Ačkoli se to zdá trochu proti logice, staří čínští lékaři na účinnost léku přísahali. Žluč ředili vodou a nařizovali svým pacientům, aby směs kloktali.

To však nebylo jediné využití sloní žluči. Mohla se také sušit a rozemlít do pilulek se žlučí kapra obecného, medvěda, vola a pižma. Tyto pilulky užívané se zeleným čajem prý dokázaly vyléčit slepotu způsobenou atrofií zrakového nervu a zelený zákal.

Těhotenství zastaví bloudící dělohu – Řecko

řecké ženy antika
Řecké ženy to v antickém období neměly zrovna jednoduché. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve starověkém Řecku byla jednou z nejnebezpečnějších věcí, které ženám hrozily, tzv. „bloudící děloha“. Podle řeckých lékařů, jako byl Hippokrates, se děloha ženy může někdy v těle pohybovat nahoru a dolů a také do stran, což pak způsobuje celkové oslabení těla. Pokud se děloha snesla příliš dolů, mohla podle řeckých lékařů způsobit i smrt.

Aretaeus z Kappadokie proslul tvrzením, že se děloha v určitých případech „sama od sebe pohybuje sem a tam“, píše wired.com. Jaký byl na to podle něj lék? Co nejčastější těhotenství.

Mělo se za to, že se plozením dětí děloha zaměstná, takže přestane po těle bloudit.

Trepanace při bolestech hlavy – Peru

Trepanace je nejstarší známou operací na světě. Je to hrůzostrašný úkon, při kterém se člověku do hlavy vyřízne, vyvrtá nebo vyškrábne otvor, který se pak uměle zacelí. A málokdy se povede tak, aby se obešla bez následků.

Nebezpečí spojené s provozováním trepanací ale starověké Peruánce nijak nestrašilo. Na andské vysočině byly nalezeny trepanované lebky z doby 400 let před naším letopočtem. Podle nationalgeographic.com jich tam dokonce bylo nalezeno více než v kterékoli jiné starověké civilizaci na světě.

Zvířecí trus jako antikoncepce – Egypt

anticky egypt ra
I nejvyšší egyptské vrstvy, co uctívaly boha Ra se nejspíš občas léčily trusem. Foto: Mixpixel.net

Z civilizace, která téměř dokonale porozuměla lidskému tělu a která se pyšnila na svou dobu dokonalým lékařským systémem, pochází podle BBC možná trochu překvapivý lék: zvířecí trus. Ten se používal překvapivě často.

Krokodýlí trus se používal jako antikoncepce u žen. Lékaři ale při léčbě používali i výkaly jiných zvířat. Trus měl podle nich léčivé účinky a dokázal zahánět zlé duchy.

Zdá se vám to šílené? Není se co divit. Zní to tak. Jenže to vážně mělo svůj efekt! Jak ukázaly moderní výzkumy, mikroflóra trusu některých zvířat vážně obsahuje antibiotické látky. A co dělají antibiotika víme tak nějak všichni, že…

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -