Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.
V laboratořích Heliospect Genomics na opačném konci světa se možná právě formuje zcela nový svět. Firma se sídlem v USA nabídla úzké skupině klientů kontroverzní službu, která vzbuzuje bouřlivé debaty napříč vědeckou komunitou i veřejností. Investigativní reportáž britského deníku The Guardian odhalila, že společnost testuje embrya na základě genetických markerů spojených s inteligencí – a to za poplatek dosahující až 50 000 dolarů (více než milion korun) za testování stovky embryí.
Zatím je tato služba dostupná jen pro ty nejbohatší a údajně umožňuje rodičům vybrat si dítě s potenciálně vyšším IQ. Podle záznamů získaných skrytou kamerou, které zveřejnila organizace Hope Not Hate, společnost Heliospect již spolupracovala s více než tuctem párů, které se rozhodly pro asistovanou reprodukci. Výzkum také odhalil, že vedení firmy slibuje zvýšení inteligence budoucího potomka až o šest IQ bodů.
Etické otázky a znepokojivé ambice
Jestli technologie skutečně funguje, zůstává otázkou. Výzkum genetických vlivů na inteligenci je stále v plenkách; IQ není výsledkem jednoho jediného genu, nýbrž komplexního propojení mnoha genetických faktorů. Samotný koncept měření inteligence je navíc vědecky i filosoficky sporný – co vlastně IQ měří a jak věrně to odráží potenciál člověka?
Firma Heliospect však nenabízí klientům jen možnost selekce podle inteligence, ale i podle dalších „nežádoucích“ vlastností, jako je predispozice k obezitě nebo duševním onemocněním. „Rodiče mohou mít děti, které budou prakticky bez chorob, chytré a zdravé,“ prohlásil při interním hovoru generální ředitel Heliospect Michael Christensen.
Nová éra selektivního rodičovství?
Navzdory etickým nejasnostem se poptávka po těchto službách podle všeho zvyšuje. Christensen během konferenčního hovoru triumfálně oznámil, že pět párů již mělo svá „inteligentní“ embrya úspěšně implantována. „Děti jsou již na cestě,“ dodal s nadšením.
Celý projekt však připomíná spíše návrat k dávno odmítnuté praxi – eugenice, což je sociálně-filosofický směr zaměřený na studium metod, které usilují o dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka – v moderním hávu technologického pokroku. Vedení společnosti se netají svými vazbami na hnutí pro-natalismu a eugeniky, což potvrzuje i spolupráce s kontroverzním filozofem Jonathanem Anomalyem, který otevřeně obhajuje tzv. „liberální eugeniku“.
Kam nás zavede honba za dokonalostí?
Nacházíme se tak na prahu nové epochy, kde se otázky lidské přirozenosti střetávají s technologickými ambicemi. Jsme připraveni na dobu, v níž si elity budou moci vybrat „dokonalé“ potomky, zatímco zbytek světa zůstane v ruce s náhodným lístkem do klasické genetické loterie?
Nebo je právě teď poslední možnost se proti tomu postavit, než bude příliš pozdě?
Zdroj: Guardian, futurism.com