Svatá Hora Athos je velmi oblíbenou turistickou destinací. Jedná se o nádherné místo. Poloostrov zakusující se do moře má mystickou atmosféru. Pravoslavné kláštery zasazené do panenské přírody, bílé kamenné sakrální stavby kontrastující s drsnými skalami porostlými nízkou kosodřevinou – to vše nabízí turistům, kteří se rozhodnou ostrov navštívit, informuje mountathosinfos.gr.
Podmínky pro vstup jsou složité pro všechny
Řecko si svou vzácnou perlu před přílišným náporem turistů pečlivě chrání. Dodržuje pro vstup přísné kvóty. Každý den je dovoleno navštívit ostrov pouze stu poutníků pravoslavného vyznání a deseti neortodoxním. Ženám je zakázán vstup zcela, píše mzv.cz. K ostrovu se smí přiblížit na vzdálenost půl kilometru a prohlédnout si jej pouze z lodi.
Řecké ministerstvo zahraničí zřídilo speciální oddělení pro vstup na Athos. Chcete-li Athos navštívit, musíte doložit kopii cestovního pasu nebo občanského průkazu a vyplnit žádost. Příslušný úředník pak rozhodne, zda a kdy vám vyhoví. Dříve majoritu turistů tvořil Řekové, v poslední době stoupá o kláštery zájem zahraničních návštěvníků, především ortodoxů z Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.
Proč ženy nesmí na ostrov?
Pro ženy je Athos zakázanou zónou už více než sto let. V 10. století byly z pobytu na ostrově vyloučeny veškeré samice. Jednalo se totiž o nejspolehlivější způsob, jak zajistit mnichům celibát. Jedinou výjimkou jsou kočky. Chytají myši, které byly v minulosti nebezpečnými přenašeči chorob. Dle historických zápisů i proto, že mají libé hlasy a jsou dobrými pěvkyněmi.
Výjimka se též vztahuje na divou zvěř, protože by její kontrola byla obtížně realizovatelná.
Na Athosu byste nenašli jediného mnicha bez vousů. Plnovous je jednak u pravoslavných duchovních tradiční záležitostí, a jednak na Athosu je i povinností. Jedná se o další prostředek, jak zabránit, aby osoba ženského pohlaví pronikla na posvátná místa.
Drakonická opatření pro ženy
Opatření pro ženy byla skutečně drakonická. Za porušení ve středověku hrozila smrt, později dlouhá léta těžkého žaláře, uvedl web smithsonianmag.com. Dle archeologických výzkumů se zde skutečně nenašly žádné kosterní pozůstatky žen, čili žádná žena zde nezemřela, nebo alespoň nebyla pohřbena.
I přes striktní opatření se povedlo občas nějaké ženě na Athos proniknout.
Útočiště zde našly za občanské války v letech 1946 – 1949 dívky a ženy pastevců, které se sem přišly zachránit.
Nejodvážnějšího počinu se dopustila Marie Poimenidou. V roce 1953 se převlékla za mnicha a strávila v jednou z klášterů inkognito tři dny. Poté vystoupila z anonymity a vyjádřila svůj nesouhlas s vysokými tresty za vstup na ostrov. Její protest prolomil ledy a vyvolal diskusi mezi řeckou veřejností, píše reflex.cz. Výsledkem jejího odvážného činu bylo omezení trestu za vstup na ostrov na maximální sazbu dvanácti měsíců odnětí svobody.
Evropská unie prohlásila omezení spojená se vstupem žen za neetická a protizákonná, Řekové si ale na své tradice nedají sáhnout a její nařízení ignorují. Evropská Unie tolerantně přivírá oči a zatím žádné sankce kvůli podivnému nařízení neudělila.