Středa, 15 ledna, 2025

Jak udržet mozek v kondici? Podle vědců stačí dodržovat 3 jednoduchá pravidla

Mohlo by vás zajímat

Vědci radí: „Používejte mozek, nebo o něj přijdete.“ Pokud totiž jde o váš intelekt, jeho optimální forma není s věkem nijak zaručena.

- Reklama -

Jaký je nejlepší způsob, jak udržet mozek v kondici s přibývajícím věkem? O tom, jak zastavit zhoršování kognitivních funkcí, už bylo provedeno mnoho studií, a tak norští vědci zjednodušili vědecké poznatky o udržování dobrého zdraví mozku do tří jednoduchých pravidel.

„Klíčem k našemu nervovému systému je šedá a bílá hmota moková,“ říká Hermundur Sigmundsson, profesor na katedře psychologie Norské univerzity vědy a techniky (NTNU).

Bílá hmota mozková slouží ke kontaktu mezi buňkami (myelinizovanými axony) a přispívá k rychlosti přenosu a distribuci signálů, zatímco šedá hmota je tvořena nervovými buňkami (neurony) a dendrity. Poznávání, rozumové schopnosti a paměť by měly být v dobrém stavu, pokud si člověk dokáže udržet bílou a šedou hmotu „v kondici“.

Norská studie proto poskytuje velmi zjednodušený souhrn toho, co v současné době víme o nejlepších postupech pro podporu silného zdraví mozku podle moderní vědy. Tým NTNU ve své nejnovější práci s teoretickým pohledem uvádí 101 odkazů na starší články zabývající se stejným tématem.

„Pokud si chcete udržet mozek v co nejlepší kondici, vynikají tři faktory,“ komentuje poznání norských vědců profesor Sigmundsson.

Podle odborníků lze tyto tři jednoduché postupy využít k zastavení úbytku kognitivních funkcí, mezi něž patří ztráta paměti a potíže s uvažováním. Jaké jsou?

1. Každý den rozhýbejte své tělo!

Zdravý životní styl podporuje prevenci stárnutí mozku a rozvoj centrální nervové soustavy.

2. Udržujte kontakt s těmi, kteří jsou pro vás důležití.

Sociální interakce jsou pro náš mozek zásadní. Hermundur Sigmundsson, profesor na Norské univerzitě vědy a techniky, který na studii pracoval, se domnívá, že vztahy s ostatními lidmi a interakce s nimi přispívají k mnoha složitým biologickým proměnným, které mohou mozek chránit před stárnutím.

3. Věnujte se nějaké zálibě, ale příliš na sebe netlačte!

„Vášeň nebo silný zájem je hnacím motorem, který zlepšuje naše poznávání,“ vysvětluje Sigmundsson. „Náš mozek je neuvěřitelný stroj – ale stejně jako jakýkoli jiný nástroj začne chřadnout, pokud ho necháme příliš dlouho nečinný.“

Zdroj:

studyfinds.com, norwegianscitechnews.com, fox.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -