Soutěžní sokolnictví, při němž jsou ptáci cvičeni k lovu divoké kořisti pro své cvičitele, je na Blízkém východě stále velmi populární. Přitom podle některých pramenů se první soutěže v sokolnictví odehrály před více než 4 tisíci lety. Beduíni jsou zkušení cvičitelé létajících dravců, kteří v drsných pouštních podmínkách loví menší ptactvo, plazy a zajíce. V posledních letech se naštěstí objevují i méně hrůzné soutěže, které se snaží přilákat mladší publikum.
Mezi ty každopádně patří závody, jako je Prezidentský pohár, který byl zahájen v roce 2013. Dnes, o pár let později, je vrcholem sokolnického kalendáře Spojených arabských emirátů, píše web wam.ae.
Sokolové soutěží v rychlosti i kráse
V rámci této akce, jejíž některé závody jsou přístupné veřejnosti a jiné jsou vyhrazeny pouze šejkům, se konají závody na několik set metrů, v nichž se hledají nejrychlejší ptáci.
Sázky jsou vysoké: vítězové si dělí několikamilionovou odměnu. Nejde však jen o rychlost. Jde i o vzhled. Nejhezčí ptáci soutěží v soutěžích, jako je Soutěž krásy sokolů v Abú Zabí, do které se loni přihlásilo více než sto soutěžících.
Každý sokol, který se účastní soutěže, je důkladně zkontrolován. Pak dostává body. Co se hodnotí? Především velikost hlavy, oči, jaký má zobák. Sledují se ale i ptačí ramena, křídla, nohy, drápy a samozřejmě opeření. Přitom je třeba mít na paměti, že se hraje o neskutečné částky.
V sokolnictví se točí šílené peníze
Cena vítězných sokolů v soutěžích může dosáhnout desítek, někdy i stovek tisíc liber. Začátkem tohoto měsíce byl stanoven nový světový rekord, když se bílý sokol stěhovavý prodal na aukci v Saúdské Arábii za 337 000 liber (v přepočtu neuvěřitelných 10 milionů korun), uvedl server thenationalnews.com.
Vysoká hodnota těchto ptáků však přináší problémy: jejich vejce se stala tak lukrativními, že je lidé kradou z hnízd v Derbyshire a Skotsku, aby je pašovali ze země kupcům na Blízkém východě, píší britské Times.