Středa, 15 ledna, 2025

Vynálezce saxofonu měl nelidskou smůlu: Vypadl z okna, vypil kyselinu a spadl na žhavá kamna

Mohlo by vás zajímat

Pokud máte rádi hudbu, nejspíš i vám dokáží učarovat rytmická saxofonová sóla. Ty bychom neměli, kdyby nebylo Adolpha Saxe, muže, který saxofon vymyslel. Je neuvěřitelné, že to dokázal, protože Saxe jinak provázela životem extrémní smůla.

- Reklama -

Když belgický výrobce nástrojů Adolphe Sax v roce 1846 vložil rákos do kuželovité mosazné trubice a tento hybrid si nechal patentovat, přispěl tím k novému nástroji pro vojenskou kapelu. Časem se jeho saxofon dostal přes Atlantik a stal se základem jazzu. I díky tomu se saxofon dočkal mnoha přezdívek, od „nejdojemnějšího a za srdce chytajícího dechového nástroje“ až po „ďáblův roh“. Adolphe Sax byl podobně rozporuplnou osobností a jeho život je takříkajíc doslovnou definicí slova „drsňák“.

Saxova vlastní matka nemyslela, že se její chlapec dožije dospělosti. „Je to dítě neštěstí, nebude žít,“ komentovala prý jeho věčné nehody. Sousedé s ní souhlasili a přezdívali mu „malý Sax, duch“.

Jedna nehoda za druhou

Může to asi znít krutě, ale Saxova matka ani jeho sousedé se příliš nepletli. Hudebníka provázela v životě jen těžko uvěřitelná smůla. Jednou například považoval jistou tekutinu za mléko a ve skutečnosti vypil trochu zředěné kyseliny sírové. Uhodil se kamenem do hlavy. Celkem třikrát se otrávil lakem. Také spolkl jehlu. A aby toho snad nebylo málo, jako chlapec vypadl z okna ve třetím patře.

Při dalším incidentu Sax nešťastnou náhodou spadl na hořící kamna a údajně si způsobil těžké popáleniny na boku. Naštěstí se zřejmě alespoň vyhnul těžké infekci, která může v podobných případech následovat, i když část měl už navždy zjizvené tělo.

Snad nejblíže smrti byl v deseti letech, kdy spadl do řeky. Objevil ho tehdy náhodný vesničan, co si všiml, že Sax „plave“ obličejem dolů poblíž mlýna. Okamžitě ho z řeky vytáhli a později se probral.

Největší úspěch přišel omylem

I jeho vynález saxofonu byl svého druhu náhodou, výsledkem upravené trubky, již v roce 1845 vytvořil se svým otcem Charlesem Josephem Saxem. Mladší Sax si saxofon nechal v roce 1846 patentovat, prodával své nástroje a stal se dokonce instruktorem na pařížské konzervatoři.

Na sklonku života onemocněl Sax rakovinou rtu. Tu sice přežil (jako většinu nehod, co ho chtěly zabít), aby nakonec zemřel v relativní chudobě v roce 1894.

I tak to není vůbec špatné na chlápka, co se podle matky neměl dožít ani puberty…

Zdroj:

allthatsinteresting.com, Time, todaifoundout.com, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -