Pirátská vlajka, jak ji známe, nebyla ve skutečnosti mezi piráty oblíbená příliš dlouho.
Pirátská vlajka je pro věštšinu z nás spojena s lebkou a zkříženými hnáty. Tento symbol se mezi piráty nazýval Jolly Roger. A ačkoli tohle sousloví mělo původně pozitivní význam, na moři se stalo symbolem strachu a zkázy.
Ještě počátkem 17. století se výraz „Jolly Roger“ používal v angicky mluvících zemích k popisu veselého a přátelského chlapíka. Z dnešního pohledu se ale zdá, že tohle označení nemá nic moc společného s krutými a nebezpečnými piráty a nechvalně proslulými vlajkami, kterými zdobily své lodě.
Jak a kdy se tedy tento termín začal používat pro označení pirátských vlajek?
S kostrou na černé vlajce přišel pirát abstinent
Má se za to, že za touto skutečností stojí pembrokeshirský pirát Bartholomew Roberts, známý jako Barti Dhu nebo také Černý Barti. Ten měl jako osobní vlajku kostru na černém pozadí. Před tím se dobrých sto let vytahovala při útoku na vyhlédnutou loď černá vlajka bez motivu. Ostatním pirátům se Bartiho „moderní“ vzor zalíbil a začali ho kopírovat.
A proč se vlajce říká Jolly Roger?
Barti nosil červený plášť a Francouzi mu z toho důvodu přezdívali „Le Joli Rouge“, což se postupem času zkomolilo na „Jolly Roger“ a časem tohle sousloví začalo znamenat spíše označení pro pirátskou vlajku než přátelskou osobu.
Barti byl na pirátské poměry nečekaně přísný pirát, který se před posádkou prezentoval téměř jako abstinent. Na svých lodích zakazoval pití, trval na tom, aby posádka chodila brzy spát, a nikdy neútočil v neděli. V roce 1722 ho ve věku 40 let zabili při střetu s lodí královského námořnictva.
Tulák, ďábel nebo špatné čtené indické jméno…
Další možností je, že angličtí piráti v Indickém oceánu začali červenou vlajku tamilského piráta Aliho Rádži označovat jeho jménem a „Ally Roger“ nebo „Olly Roger“ bylo později zkomoleno na Jolly Roger.
Jiným vysvětlením může být anglické slovo „roger“, které označuje tuláka. Touto otázkou se ve své knize Piráti zabývá i David Mitchell, který podle všeho dává přednost odvození od Old Roger – což se používalo jako označení pro Ďábla.
První psané zmínky o pirátské vlajce
Výzkum ukázal, že používání výrazu „Jolly Roger“ pro pirátské vlajky (alespoň v písemných zprávách) lze vysledovat až do roku 1724, kdy byla vydána kniha Charlese Johnsona „A General History of the Pyrates“. Toto období (20. léta 17. století) je také známé jako „zlatý věk pirátství“
Christopher Condent, který v letech 1668-1672 plenil Karibik a Tichomoří, měl možná ranou verzi Jolly Roger se třemi lebkami a odpovídajícími sadami zkřížených kostí. Britský pirát Richard Worley (oběšený v Charlestonu v roce 1718) už měl verzi s lebkou překrytou zkříženými kostmi.
Na pirátských lodích se třepetal Jolly Roger z prostého důvodu – měl vyhlédnutým lodím předat zprávu, že je čeká zkáza. Spatření této slavné vlajky totiž vzbuzovalo strach a demonstrovalo, že osoby na palubě takto označené jsou nesmírně silné a neznají slitování.
Pověst pirátů a jejich zlá životní realita
Piráti se i díky své vlajce těšili pověsti krvežíznivých a lidí, co nemají skoro žádná prává. Jsou známé tresty jako chození po prkně, každý je má spojené s hojnou konzumací alkoholu a chlípnými sklony. Zárověň to ale byli zkušení muži, kteří čerpali svou zdatnost z dobré znalosti námořních řemesel, jež jim ale většinou špatně vynášela.
Jolly Roger začali britští a američtí piráti skutečně pravidelně používat až v první čtvrtině 18. století a pak poté, co se již asi sto let běžně používala prostá černá vlajka.
Zdroj:
Scientificamerican.com, Worldhistory.org, vispronet.com, ancient-origins.net