Úterý, 23 července, 2024

Thomas Tew byl pirátský Robin Hood. Většinu kořisti rozdal

Mohlo by vás zajímat

V 90. letech 16. století byl Thomas Tew jedním z nejznámějších pirátů v Rudém moři. Anglický král Vilém III. ho jmenovitě zmínil v královském zatykači, a to jako zvlášť „zlou a chorou osobu“.

- Reklama -

Přestože konkrétní místo narození Thomase Tewa není známo, ví se, že rodina Tewů sídlila v okolí jižních pobřežních oblastí Anglie. Zde Tew s největší pravděpodobností zahájil svou námořnickou kariéru. Rychle si vybudoval pověst opilce a vulgárního člověka. S přibývajícím věkem také začal obecně kouřit dýmku, což možná pochytil v Indickém oceánu. V roce 1665 byl Thomas Tew odsouzen k nuceným pracím v Západní Indii poté, co byl na počátku svého mládí shledán vinným z blíže neurčeného trestného činu. Tento časový údaj je však sporný a může se pohybovat v rozmezí let 1675 až 1680.

Do širšího povědomí se dostal v roce 1690 jako pirát, který napadal francouzské a španělské lodě v okolí Bermud. V této době ještě nejednal na vlastní pěst. V roce 1692 nastoupil na novou loď od bermudského guvernéra Isaaca Richiera, která měla vyplenit francouzskou pevnost v Goree.

Smrt kapitána změnila vše

Několik bohatých bermudských majitelů půdy se rozhodlo připojit k tomuto projektu a výměnou za svou investici poskytlo 70tunovou šalupu Amity, která byla vybavena osmi děly a 46 námořníky. To posílilo Tewovy síly a on se s kapitánem přesunul na soukromou plavbu proti Francouzům na James Island.

Když se ale velitel flotily, s níž pluli, ztratil v bouři, Thomas Tew a jeho posádka se rozhodli stát piráty. Stalo se tak údajně poté, co Tew oslovil posádku se svými plány přidat se k pirátům. Celá posádka prý jako jeden muž odpověděla: „Zlatý řetěz nebo dřevěná noha, půjdeme s vámi.“

Zda tato slova skutečně řekli, nelze samozřejmě skutečně ověřit, ale rozhodně to přispívá k dramatičnosti celého příběhu.

Piráti se vydali k mysu Dobré naděje v jižním Atlantiku. Zamířili k Mandebskému průlivu, který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem. Zde posádka narazila na bohatě naloženou loď, která cestovala z Indie na Arabský poloostrov, a Tew své muže přesvědčil, že asi 300 lidí na palubě se nebude bránit. Měl pravdu. Nepřítel se vzdal a piráti si odvezli zlato, stříbro, slonovinu, koření, drahokamy a hedvábí.

Pirát, co většinu své kořisti rozdal

S kořistí se posádka vydala na Madagaskar. Tew se moudře rozhodl vést svůj tým do neznámých vod a vyplatilo se mu to. Hodnota ukradených věcí se odhaduje na více než 100 000 liber, což v té době bylo neuvěřitelné bohatství. Tew si z výtěžku ponechal pouhých 8 000 liber, zbytek rozdal. Jako správný „gentleman“ se dokonce postaral o to, aby skupina mužů, která výpravu původně financovala, dostala také 5 000 liber, což byl čtrnáctinásobek hodnoty plavidla, které poskytly.

Na Madagaskaru však začaly mezi mužstvem panovat rozdílné názory. Část posádky se rozhodla vrátit domů, těm co chtěli zůstat Tew nabídl podíl z kořisti. Zůstalo s ním nakonec 23 mužů, se kterými se vydal do Ameriky na Rhode Island (nejspíš i díky tomu pak Tew získal přezdívku „Pirát z Rhode Islandu“). Své bohatství ještě před doplutím do Ameriky nakonec Tew a jeho muži doplnili tím, že na cestě zajali indiánskou loď.

Vábení peněz a moře nešlo odolat

Tew na Rhode Islandu získal milost a nějakou dobu zde žil. Ale „zjistil, že volání moře a vábení velkých zisků jsou příliš velké, než aby jim odolal“.

V listopadu 1694 se proto pokusil o další pirátskou cestu, k čemuž mu guvernér Fletcher udělil tzv. „letter of marque“, vládní licenci, která opravňovala soukromou osobu, známou jako lupič nebo korzár, napadnout a zajmout plavidla národa, jež jsou ve válce s emitentem dopisu. Tew vyrazil s posádkou 30 až 40 lidí, ale než se dostal na Madagaskar, rozrostla se na 50 až 60 mužů.

Vyplul pak do Mandabské úžiny v ústí Rudého moře a připojil se k dalším pirátům čekajícím na každoroční konvoj s mughalským pokladem. Tew a řada dalších významných pirátských velitelů se rozhodli spolupracovat na přepadení konvoje, který opouštěl Mekku a vracel se domů.

Tew velel lodi Amity a velitelem celé flotily byl Henry Every z lodi Fancy. Poslední dny Tewova života začaly, když nakonec piráti lodě plující z Mekky lokalizovali.

Pirátská akce skončila neúspěchem. Během konfliktu utrpěl Thomas Tew smrtelné zranění. Jeho historik vypráví, že „výstřel ustřelil Tewovi část břicha Tewa, ze kterého mu pak vylézala střela. Když upadl, vyvolalo to v jeho mužích takovou hrůzu, že se nechali bez dalšího odporu zajmout“. Mnoho Tewových pirátů bylo okamžitě popraveno, ostatní zemřeli v indickém vězení.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -