Sobota, 20 dubna, 2024

Thomas Tew byl pirátský Robin Hood. Většinu kořisti rozdal

Mohlo by vás zajímat

V 90. letech 16. století byl Thomas Tew jedním z nejznámějších pirátů v Rudém moři. Anglický král Vilém III. ho jmenovitě zmínil v královském zatykači, a to jako zvlášť „zlou a chorou osobu“.

- Reklama -

Přestože konkrétní místo narození Thomase Tewa není známo, ví se, že rodina Tewů sídlila v okolí jižních pobřežních oblastí Anglie. Zde Tew s největší pravděpodobností zahájil svou námořnickou kariéru. Rychle si vybudoval pověst opilce a vulgárního člověka. S přibývajícím věkem také začal obecně kouřit dýmku, což možná pochytil v Indickém oceánu. V roce 1665 byl Thomas Tew odsouzen k nuceným pracím v Západní Indii poté, co byl na počátku svého mládí shledán vinným z blíže neurčeného trestného činu. Tento časový údaj je však sporný a může se pohybovat v rozmezí let 1675 až 1680.

Do širšího povědomí se dostal v roce 1690 jako pirát, který napadal francouzské a španělské lodě v okolí Bermud. V této době ještě nejednal na vlastní pěst. V roce 1692 nastoupil na novou loď od bermudského guvernéra Isaaca Richiera, která měla vyplenit francouzskou pevnost v Goree.

Smrt kapitána změnila vše

Několik bohatých bermudských majitelů půdy se rozhodlo připojit k tomuto projektu a výměnou za svou investici poskytlo 70tunovou šalupu Amity, která byla vybavena osmi děly a 46 námořníky. To posílilo Tewovy síly a on se s kapitánem přesunul na soukromou plavbu proti Francouzům na James Island.

Když se ale velitel flotily, s níž pluli, ztratil v bouři, Thomas Tew a jeho posádka se rozhodli stát piráty. Stalo se tak údajně poté, co Tew oslovil posádku se svými plány přidat se k pirátům. Celá posádka prý jako jeden muž odpověděla: „Zlatý řetěz nebo dřevěná noha, půjdeme s vámi.“

Zda tato slova skutečně řekli, nelze samozřejmě skutečně ověřit, ale rozhodně to přispívá k dramatičnosti celého příběhu.

Piráti se vydali k mysu Dobré naděje v jižním Atlantiku. Zamířili k Mandebskému průlivu, který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem. Zde posádka narazila na bohatě naloženou loď, která cestovala z Indie na Arabský poloostrov, a Tew své muže přesvědčil, že asi 300 lidí na palubě se nebude bránit. Měl pravdu. Nepřítel se vzdal a piráti si odvezli zlato, stříbro, slonovinu, koření, drahokamy a hedvábí.

Pirát, co většinu své kořisti rozdal

S kořistí se posádka vydala na Madagaskar. Tew se moudře rozhodl vést svůj tým do neznámých vod a vyplatilo se mu to. Hodnota ukradených věcí se odhaduje na více než 100 000 liber, což v té době bylo neuvěřitelné bohatství. Tew si z výtěžku ponechal pouhých 8 000 liber, zbytek rozdal. Jako správný „gentleman“ se dokonce postaral o to, aby skupina mužů, která výpravu původně financovala, dostala také 5 000 liber, což byl čtrnáctinásobek hodnoty plavidla, které poskytly.

Na Madagaskaru však začaly mezi mužstvem panovat rozdílné názory. Část posádky se rozhodla vrátit domů, těm co chtěli zůstat Tew nabídl podíl z kořisti. Zůstalo s ním nakonec 23 mužů, se kterými se vydal do Ameriky na Rhode Island (nejspíš i díky tomu pak Tew získal přezdívku „Pirát z Rhode Islandu“). Své bohatství ještě před doplutím do Ameriky nakonec Tew a jeho muži doplnili tím, že na cestě zajali indiánskou loď.

Vábení peněz a moře nešlo odolat

Tew na Rhode Islandu získal milost a nějakou dobu zde žil. Ale „zjistil, že volání moře a vábení velkých zisků jsou příliš velké, než aby jim odolal“.

V listopadu 1694 se proto pokusil o další pirátskou cestu, k čemuž mu guvernér Fletcher udělil tzv. „letter of marque“, vládní licenci, která opravňovala soukromou osobu, známou jako lupič nebo korzár, napadnout a zajmout plavidla národa, jež jsou ve válce s emitentem dopisu. Tew vyrazil s posádkou 30 až 40 lidí, ale než se dostal na Madagaskar, rozrostla se na 50 až 60 mužů.

Vyplul pak do Mandabské úžiny v ústí Rudého moře a připojil se k dalším pirátům čekajícím na každoroční konvoj s mughalským pokladem. Tew a řada dalších významných pirátských velitelů se rozhodli spolupracovat na přepadení konvoje, který opouštěl Mekku a vracel se domů.

Tew velel lodi Amity a velitelem celé flotily byl Henry Every z lodi Fancy. Poslední dny Tewova života začaly, když nakonec piráti lodě plující z Mekky lokalizovali.

Pirátská akce skončila neúspěchem. Během konfliktu utrpěl Thomas Tew smrtelné zranění. Jeho historik vypráví, že „výstřel ustřelil Tewovi část břicha Tewa, ze kterého mu pak vylézala střela. Když upadl, vyvolalo to v jeho mužích takovou hrůzu, že se nechali bez dalšího odporu zajmout“. Mnoho Tewových pirátů bylo okamžitě popraveno, ostatní zemřeli v indickém vězení.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -