Úterý, 23 července, 2024

Jack London měl dobrodružství v krvi: V 15 letech si koupil vlastní pirátskou loď

Mohlo by vás zajímat

Jack London měl těžké dětství, a tak se v pubertě rozhodl přijít k penězům jako pirát.

- Reklama -

Když patnáctiletý Jack London dřel v zapařené továrně na okurky za deset centů na hodinu, vymyslel plán, který mu umožní vydělat mnohem víc peněz a vrátit se k vodě a obloze, po kterých se mu tolik stýskalo. Stal se pirátem. Ústřicovým pirátem.

Jihopacifická železnice začala pronajímat části svých pobřežních pozemků k výhradnímu užívání pěstitelům ústřic. Ústřice, které byly považovány za veřejný zdroj, se změnily v chráněný monopol. Toto převzetí připravilo dělnické rybáře o zdroj příjmů a potravin. Přestože se tedy tento čin stal trestným činem, policie často přihlížela, když námořníci pokračovali ve sběru ústřic z nyní soukromých přílivových farem, a tito „ústřicoví piráti“ získali pověst místních lidových hrdinů. Jack London se ochotně přidal do jejich řad.

Krádež ústřic pod rouškou tmy

London si půjčil peníze na koupi malé loďě jménem Razzle Dazzle a rychle zahájil pirátskou svou činnost. Pod rouškou tmy kradmo pilotoval šalupu do mělkých vod podél pobřeží zálivu. Ozbrojené stráže hlídkovaly v oblasti z vyvýšených plošin a Jack musel během nájezdu zachovávat absolutní ticho; sebemenší zvuk by se rozléhal nocí.

Jack s člunem najel na břeh poblíž ústřicového lože a pak s parťákem vylezl na přílivovou rovinu, brodil se hustým bahnem a plnil jeden pytel za druhým kořistí z měkkýšů. S rozbřeskem pak závodili s ostatními piráty na trzích v Oaklandu a předháněli se, kdo jako první prodá nasbírané ústřice za vysoké částky místním restauratérům, kteří se nezajímali o jejich původ.

Jack brzy zjistil, že za týden vydělá pirátstvím ústřic víc peněz než za celý měsíc v konzervárně, velkou část odevzdá rodině a ještě mu zbude dost peněz na to, aby se mohl jít bavit.

Muž mnoha profesí, který se rád rval a opíjel

Brzy se stal zkušeným námořníkem a vynikajícím pijanem a rváčem v hospodách na nábřeží. V sedmnácti letech se plavil přes Pacifik až k Beringovu moři na lodi lovící tuleně. Pracoval také šestnáct hodin denně v dickensovské továrně na konzervy v Oaklandu, cestoval nákladními vlaky od pobřeží k pobřeží, naučil se žebrat a krást, strávil třicet dní za potulku v krutém newyorském vězení a stal se přesvědčeným socialistou – to vše do svých devatenácti let.

O svých pirátských zážitcích pak napsal v knize Povídky rybářské hlídky, kde se ale stavěl na stranu bojovníků proti pirátům.

Zdroj:

calricestasz.com, jacklondonpark.com, Wikipedie, dvojka.rozhlas.cz, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -