Sobota, 25 května, 2024

Jack London měl dobrodružství v krvi: V 15 letech si koupil vlastní pirátskou loď

Mohlo by vás zajímat

Jack London měl těžké dětství, a tak se v pubertě rozhodl přijít k penězům jako pirát.

- Reklama -

Když patnáctiletý Jack London dřel v zapařené továrně na okurky za deset centů na hodinu, vymyslel plán, který mu umožní vydělat mnohem víc peněz a vrátit se k vodě a obloze, po kterých se mu tolik stýskalo. Stal se pirátem. Ústřicovým pirátem.

Jihopacifická železnice začala pronajímat části svých pobřežních pozemků k výhradnímu užívání pěstitelům ústřic. Ústřice, které byly považovány za veřejný zdroj, se změnily v chráněný monopol. Toto převzetí připravilo dělnické rybáře o zdroj příjmů a potravin. Přestože se tedy tento čin stal trestným činem, policie často přihlížela, když námořníci pokračovali ve sběru ústřic z nyní soukromých přílivových farem, a tito „ústřicoví piráti“ získali pověst místních lidových hrdinů. Jack London se ochotně přidal do jejich řad.

Krádež ústřic pod rouškou tmy

London si půjčil peníze na koupi malé loďě jménem Razzle Dazzle a rychle zahájil pirátskou svou činnost. Pod rouškou tmy kradmo pilotoval šalupu do mělkých vod podél pobřeží zálivu. Ozbrojené stráže hlídkovaly v oblasti z vyvýšených plošin a Jack musel během nájezdu zachovávat absolutní ticho; sebemenší zvuk by se rozléhal nocí.

Jack s člunem najel na břeh poblíž ústřicového lože a pak s parťákem vylezl na přílivovou rovinu, brodil se hustým bahnem a plnil jeden pytel za druhým kořistí z měkkýšů. S rozbřeskem pak závodili s ostatními piráty na trzích v Oaklandu a předháněli se, kdo jako první prodá nasbírané ústřice za vysoké částky místním restauratérům, kteří se nezajímali o jejich původ.

Jack brzy zjistil, že za týden vydělá pirátstvím ústřic víc peněz než za celý měsíc v konzervárně, velkou část odevzdá rodině a ještě mu zbude dost peněz na to, aby se mohl jít bavit.

Muž mnoha profesí, který se rád rval a opíjel

Brzy se stal zkušeným námořníkem a vynikajícím pijanem a rváčem v hospodách na nábřeží. V sedmnácti letech se plavil přes Pacifik až k Beringovu moři na lodi lovící tuleně. Pracoval také šestnáct hodin denně v dickensovské továrně na konzervy v Oaklandu, cestoval nákladními vlaky od pobřeží k pobřeží, naučil se žebrat a krást, strávil třicet dní za potulku v krutém newyorském vězení a stal se přesvědčeným socialistou – to vše do svých devatenácti let.

O svých pirátských zážitcích pak napsal v knize Povídky rybářské hlídky, kde se ale stavěl na stranu bojovníků proti pirátům.

Zdroj:

calricestasz.com, jacklondonpark.com, Wikipedie, dvojka.rozhlas.cz, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -