Sobota, 20 dubna, 2024

Pirátský zákoník: Jeho porušení se rovnalo rozsudku smrti

Mohlo by vás zajímat

Být pirátem neznamenalo jen bezstarostně plenit a drancovat, stále bylo třeba dodržovat některá pravidla.

- Reklama -

Pirátský zákoník byla obecně řečeno pravidla chování, která sestavil kapitán a jeho posádka před vyplutím lodi. Všichni piráti cestující na palubě lodi museli složit přísahu věrnosti a podepsat stanovy jako prostředek formálního uvedení do služby, které striktně dokumentovaly, co se má dělat, co se nemá dělat a jaké jsou příslušné tresty nebo náhrady.

Obvykle se po plavbě všechny důkazy o kodexu zničily, aby nemohly být objeveny a použity během soudního procesu jako důkaz nezákonného spolčení.

Závažné přestupky, jako je krádež, dezerce nebo tajnůstkářství, se trestaly ztroskotáním nebo dokonce smrtí, ale existovala i méně přísná pravidla týkající se zákazu vycházení, pití a hazardních her na lodi. Pokud byl někdo zraněn v boji, zákoník nabízel odškodnění, jehož výše závisela na závažnosti zranění; ztráta končetiny mohla vynést stovky stříbrných.

Zákoník řešil i podíly pirátů na loupěžích

Uvedené články se také týkaly podílu, který každý pirát obdržel z úspěšného nájezdu, nejčastěji podle své hodnosti na lodi. Obvykle kapitán dostával pět až šest dílů kořisti, starší osoby, jako např. čtvrtník, dva díly; členové posádky dostávali jeden díl a mladší jedinci, jako například kajutník, dostávali polovinu dílu. Při sporu nebo debatě zůstávalo rozhodnutí vždy na kapitánovi, ale stejně jako u ostatních členů posádky mohl o své autoritativní postavení přijít (někdy i vzpourou), pokud ho zneužil nebo zanedbal.

Porušení zákoníku se tvrdě trestalo

Bartholomew Roberts, známý korzár z počátku 18. století, často nutil zajaté posádky k pirátské branné povinnosti a nutil je podepsat kodex. Vzbouřit se proti psaným pravidlům znamenalo v jistém smyslu podepsat vlastní rozsudek smrti a kodex byl stejně tak způsobem, jak vydržet život na drsných mořích, jako metodou udržování pořádku. Robertsův vlastní pirátský kodex se zachoval díky jeho předčasné smrti v bitvě a dokumenty byly později použity u soudu jako
jako svědectví proti pirátství.

Zdroj:

Wikipedia, mentalfloss.com, thewayofthepirates.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -