Úterý, 23 července, 2024

Pirátský zákoník: Jeho porušení se rovnalo rozsudku smrti

Mohlo by vás zajímat

Být pirátem neznamenalo jen bezstarostně plenit a drancovat, stále bylo třeba dodržovat některá pravidla.

- Reklama -

Pirátský zákoník byla obecně řečeno pravidla chování, která sestavil kapitán a jeho posádka před vyplutím lodi. Všichni piráti cestující na palubě lodi museli složit přísahu věrnosti a podepsat stanovy jako prostředek formálního uvedení do služby, které striktně dokumentovaly, co se má dělat, co se nemá dělat a jaké jsou příslušné tresty nebo náhrady.

Obvykle se po plavbě všechny důkazy o kodexu zničily, aby nemohly být objeveny a použity během soudního procesu jako důkaz nezákonného spolčení.

Závažné přestupky, jako je krádež, dezerce nebo tajnůstkářství, se trestaly ztroskotáním nebo dokonce smrtí, ale existovala i méně přísná pravidla týkající se zákazu vycházení, pití a hazardních her na lodi. Pokud byl někdo zraněn v boji, zákoník nabízel odškodnění, jehož výše závisela na závažnosti zranění; ztráta končetiny mohla vynést stovky stříbrných.

Zákoník řešil i podíly pirátů na loupěžích

Uvedené články se také týkaly podílu, který každý pirát obdržel z úspěšného nájezdu, nejčastěji podle své hodnosti na lodi. Obvykle kapitán dostával pět až šest dílů kořisti, starší osoby, jako např. čtvrtník, dva díly; členové posádky dostávali jeden díl a mladší jedinci, jako například kajutník, dostávali polovinu dílu. Při sporu nebo debatě zůstávalo rozhodnutí vždy na kapitánovi, ale stejně jako u ostatních členů posádky mohl o své autoritativní postavení přijít (někdy i vzpourou), pokud ho zneužil nebo zanedbal.

Porušení zákoníku se tvrdě trestalo

Bartholomew Roberts, známý korzár z počátku 18. století, často nutil zajaté posádky k pirátské branné povinnosti a nutil je podepsat kodex. Vzbouřit se proti psaným pravidlům znamenalo v jistém smyslu podepsat vlastní rozsudek smrti a kodex byl stejně tak způsobem, jak vydržet život na drsných mořích, jako metodou udržování pořádku. Robertsův vlastní pirátský kodex se zachoval díky jeho předčasné smrti v bitvě a dokumenty byly později použity u soudu jako
jako svědectví proti pirátství.

Zdroj:

Wikipedia, mentalfloss.com, thewayofthepirates.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -