Středa, 15 ledna, 2025

Pirátský zákoník: Jeho porušení se rovnalo rozsudku smrti

Mohlo by vás zajímat

Být pirátem neznamenalo jen bezstarostně plenit a drancovat, stále bylo třeba dodržovat některá pravidla.

- Reklama -

Pirátský zákoník byla obecně řečeno pravidla chování, která sestavil kapitán a jeho posádka před vyplutím lodi. Všichni piráti cestující na palubě lodi museli složit přísahu věrnosti a podepsat stanovy jako prostředek formálního uvedení do služby, které striktně dokumentovaly, co se má dělat, co se nemá dělat a jaké jsou příslušné tresty nebo náhrady.

Obvykle se po plavbě všechny důkazy o kodexu zničily, aby nemohly být objeveny a použity během soudního procesu jako důkaz nezákonného spolčení.

Závažné přestupky, jako je krádež, dezerce nebo tajnůstkářství, se trestaly ztroskotáním nebo dokonce smrtí, ale existovala i méně přísná pravidla týkající se zákazu vycházení, pití a hazardních her na lodi. Pokud byl někdo zraněn v boji, zákoník nabízel odškodnění, jehož výše závisela na závažnosti zranění; ztráta končetiny mohla vynést stovky stříbrných.

Zákoník řešil i podíly pirátů na loupěžích

Uvedené články se také týkaly podílu, který každý pirát obdržel z úspěšného nájezdu, nejčastěji podle své hodnosti na lodi. Obvykle kapitán dostával pět až šest dílů kořisti, starší osoby, jako např. čtvrtník, dva díly; členové posádky dostávali jeden díl a mladší jedinci, jako například kajutník, dostávali polovinu dílu. Při sporu nebo debatě zůstávalo rozhodnutí vždy na kapitánovi, ale stejně jako u ostatních členů posádky mohl o své autoritativní postavení přijít (někdy i vzpourou), pokud ho zneužil nebo zanedbal.

Porušení zákoníku se tvrdě trestalo

Bartholomew Roberts, známý korzár z počátku 18. století, často nutil zajaté posádky k pirátské branné povinnosti a nutil je podepsat kodex. Vzbouřit se proti psaným pravidlům znamenalo v jistém smyslu podepsat vlastní rozsudek smrti a kodex byl stejně tak způsobem, jak vydržet život na drsných mořích, jako metodou udržování pořádku. Robertsův vlastní pirátský kodex se zachoval díky jeho předčasné smrti v bitvě a dokumenty byly později použity u soudu jako
jako svědectví proti pirátství.

Zdroj:

Wikipedia, mentalfloss.com, thewayofthepirates.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -