Středa, 15 ledna, 2025

Vědci oživili těla mrtvých pavouků, aby posloužili jako laboratorní pinzety

Mohlo by vás zajímat

Strojní inženýři z Riceovy univerzity dokázali využít mrtvé pavouky jako mechanická chapadla, která mohou splynout s přírodním prostředím a zároveň zvedat předměty, jako je jiný hmyz, který je větší než oni sami.

- Reklama -

Proč se namáhat s navrhováním vlastních robotů, když můžete znovu použít to, co vytvořila příroda? Přesně to napadlo inženýry z Riceovy univerzity, kteří úspěšně přeměnili mrtvé pavouky na robotická uchopovací klepeta. Vědci nazvali svou novou oblast výzkumu „nekrobotika“ a tvrdí, že by mohla vytvořit levné, účinné a biologicky odbouratelné alternativy k současným robotickým systémům.

Projekt začal, když se tým stěhoval do nových laboratorních prostor a všiml si mrtvého pavouka v rohu. Nohy měl stočené do klubíčka a vědci začali přemýšlet, proč to tak pavouci dělají, když umřou. Je to z toho důvodu, že pavouci nemají antagonistické svalové páry, což v podstatě znamená, že se jejich končetiny pohybují pouze jedním směrem, pokud na ně nepůsobí jiná síla.

Naproti tomu lidské končetiny mají párové svalové skupiny. Například paže mají biceps a triceps, které společně pracují na pokrčení nebo natažení končetiny. Když použijeme toto přirovnání, je to jako kdyby pavouci měli pouze bicepsy, takže když umírají, jejich paže se stočí, protože je pavouci ovládají hydraulicky – zvýšením tlaku.

Pavouk se osvědčil jako první „nekrobot“

„Shodou okolností je pavouk po smrti dokonalou architekturou pro přirozeně odvozená chapadla malého měřítka,“ komentoval pokusy s mrtvým pavoukem Daniel Preston, autor myšlenky „nekrobotů“. „Jednou z klíčových výhod je, že příroda už udělala konstrukční a výrobní práci za nás. Můžeme si opatřit tento materiál, neživého pavouka, a pak se propojit s hydraulickým systémem pavouka, abychom jej mohli přímo použít jako robotické chapadlo.“

„Když pavouk zemře, tlak již nepůsobí proti ohybovým svalům, což způsobí, že se nohy pavouka stočí dovnitř, jak je běžně pozorováno u mrtvých domácích pavouků,“ uvádí Preston ve zprávě o svém pokusu.

K zprovoznění nohou stačila injekce se vzduchem

Preston s kolegyní nakonec dokázali v rámci svého výzkumu proměnit mrtvé pavouky v miniaturní „nekrobotické“ chapadla tím, že do jejich těl napumpovali malé množství vzduchu. Jednoduše do těla pavouka zavedli podkožní jehlu, zalepili ji lepidlem, jehlu připojili k injekční stříkačce a pomocí ní ovládali tok tlaku do těla pavouka a přes jeho nohy.

Zdroj:

SYFY, rice.edu, usatoday.com, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -