Čtvrtek, 2 ledna, 2025

Vědci stvořili myš se dvěma otci, matka nebyla potřeba

Mohlo by vás zajímat

Vědci vytvořili myší mláďata pomocí vajíček vyrobených z myších samčích buněk. Revoluční reprodukční metoda může v budoucnu otevřít nové cesty k léčbě problémů s plodností u lidí.

- Reklama -

Vědci z univerzity v Ósace a univerzity v Kjúšú v Japonsku oznámili narození myších mláďat pomocí vajíček vyrobených z myších samčích buněk. Převratný objev okamžitě vyvolal rozruch ve vědecké komunitě.

Vedoucí převratného výzkumu, biolog Katsuhiko Hayashi, vysvětlil, jak se podařilo vytvořit vajíčka z myších samčích buněk. Savčí vaječné buňky jsou vždy samičí, se dvěma kopiemi chromozomu X. Samčí myší buňky použité v experimentu však měly jeden chromozom X a jeden Y. Tým začal přeměnou buněk na pluripotentní kmenové buňky. Ty se mohou diferencovat na různé typy buněk, včetně vajíček. Buňky vědci pěstovali na Petriho miskách, dokud některé z nich samovolně neztratily chromozom Y a nezůstala jim pouze jedna kopie chromozomu X.

Ze 630 pokusů se narodilo 7 mláďat

Pak odborníci z Ósaky použili lék zvaný reversin a fluorescenční protein, aby duplikovali zbývající chromozom X, čímž vznikly buňky se dvěma kopiemi chromozomu X, a staly se tak ženskými. Tyto buňky pak vědci oplodnili spermatem jiného samce a implantovali do myší samice. Po 630 pokusech se narodilo sedm myších mláďat. Všechna se těší dobrému zdraví a vyrostla v plodné dospělé jedince.

Přestože úspěšnost pokusu byla pouze jednoprocentní, důsledky objevu jsou obrovské. Vědci se domnívají, že výsledky nakonec v budoucnu povedou k využití této technologie u lidí. To by mužským párům umožnilo mít biologické děti bez potřeby dárkyně vajíček. Kromě toho by také revoluční reprodukční úspěch mohl poskytnout naději na přežití mnoha ohrožených savců.

Mužské páry si na vlastní děti ještě počkají

„Mohlo by to dokonce poskytnout vzor, který by umožnil více lidem, včetně mužských párů stejného pohlaví, mít biologické děti a zároveň obejít etické a právní problémy spojené s dárcovskými vajíčky,“ potvrzují výzkumníci.

Katsuhiko Hayashi upozorňuje, že výzkum je teprve v ranné fázi a mezi myšmi a lidmi existují značné rozdíly. Proto si na podobné výsledky u lidí budeme muset ještě pár let počkat.

Fenomenální vědecký úspěch přesto představuje novou hranici v oblasti léčby neplodnosti. A nelze než s napětím očekávat další vývoj. Jaká budoucnost čeká reprodukční medicínu, totiž ukáže už poměrně blízká budoucnost.

Zdroj:

nature.com, theguardian.com, forbes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.
- Reklama -