Vědci vytvořili myší mláďata pomocí vajíček vyrobených z myších samčích buněk. Revoluční reprodukční metoda může v budoucnu otevřít nové cesty k léčbě problémů s plodností u lidí.
Vědci z univerzity v Ósace a univerzity v Kjúšú v Japonsku oznámili narození myších mláďat pomocí vajíček vyrobených z myších samčích buněk. Převratný objev okamžitě vyvolal rozruch ve vědecké komunitě.
Vedoucí převratného výzkumu, biolog Katsuhiko Hayashi, vysvětlil, jak se podařilo vytvořit vajíčka z myších samčích buněk. Savčí vaječné buňky jsou vždy samičí, se dvěma kopiemi chromozomu X. Samčí myší buňky použité v experimentu však měly jeden chromozom X a jeden Y. Tým začal přeměnou buněk na pluripotentní kmenové buňky. Ty se mohou diferencovat na různé typy buněk, včetně vajíček. Buňky vědci pěstovali na Petriho miskách, dokud některé z nich samovolně neztratily chromozom Y a nezůstala jim pouze jedna kopie chromozomu X.
Ze 630 pokusů se narodilo 7 mláďat
Pak odborníci z Ósaky použili lék zvaný reversin a fluorescenční protein, aby duplikovali zbývající chromozom X, čímž vznikly buňky se dvěma kopiemi chromozomu X, a staly se tak ženskými. Tyto buňky pak vědci oplodnili spermatem jiného samce a implantovali do myší samice. Po 630 pokusech se narodilo sedm myších mláďat. Všechna se těší dobrému zdraví a vyrostla v plodné dospělé jedince.
Přestože úspěšnost pokusu byla pouze jednoprocentní, důsledky objevu jsou obrovské. Vědci se domnívají, že výsledky nakonec v budoucnu povedou k využití této technologie u lidí. To by mužským párům umožnilo mít biologické děti bez potřeby dárkyně vajíček. Kromě toho by také revoluční reprodukční úspěch mohl poskytnout naději na přežití mnoha ohrožených savců.
Mužské páry si na vlastní děti ještě počkají
„Mohlo by to dokonce poskytnout vzor, který by umožnil více lidem, včetně mužských párů stejného pohlaví, mít biologické děti a zároveň obejít etické a právní problémy spojené s dárcovskými vajíčky,“ potvrzují výzkumníci.
Katsuhiko Hayashi upozorňuje, že výzkum je teprve v ranné fázi a mezi myšmi a lidmi existují značné rozdíly. Proto si na podobné výsledky u lidí budeme muset ještě pár let počkat.
Fenomenální vědecký úspěch přesto představuje novou hranici v oblasti léčby neplodnosti. A nelze než s napětím očekávat další vývoj. Jaká budoucnost čeká reprodukční medicínu, totiž ukáže už poměrně blízká budoucnost.
Zdroj:
nature.com, theguardian.com, forbes.com