Být pirátem neznamenalo jen bezstarostně plenit a drancovat, stále bylo třeba dodržovat některá pravidla.
Pirátský zákoník byla obecně řečeno pravidla chování, která sestavil kapitán a jeho posádka před vyplutím lodi. Všichni piráti cestující na palubě lodi museli složit přísahu věrnosti a podepsat stanovy jako prostředek formálního uvedení do služby, které striktně dokumentovaly, co se má dělat, co se nemá dělat a jaké jsou příslušné tresty nebo náhrady.
Obvykle se po plavbě všechny důkazy o kodexu zničily, aby nemohly být objeveny a použity během soudního procesu jako důkaz nezákonného spolčení.
Závažné přestupky, jako je krádež, dezerce nebo tajnůstkářství, se trestaly ztroskotáním nebo dokonce smrtí, ale existovala i méně přísná pravidla týkající se zákazu vycházení, pití a hazardních her na lodi. Pokud byl někdo zraněn v boji, zákoník nabízel odškodnění, jehož výše závisela na závažnosti zranění; ztráta končetiny mohla vynést stovky stříbrných.
Zákoník řešil i podíly pirátů na loupěžích
Uvedené články se také týkaly podílu, který každý pirát obdržel z úspěšného nájezdu, nejčastěji podle své hodnosti na lodi. Obvykle kapitán dostával pět až šest dílů kořisti, starší osoby, jako např. čtvrtník, dva díly; členové posádky dostávali jeden díl a mladší jedinci, jako například kajutník, dostávali polovinu dílu. Při sporu nebo debatě zůstávalo rozhodnutí vždy na kapitánovi, ale stejně jako u ostatních členů posádky mohl o své autoritativní postavení přijít (někdy i vzpourou), pokud ho zneužil nebo zanedbal.
Porušení zákoníku se tvrdě trestalo
Bartholomew Roberts, známý korzár z počátku 18. století, často nutil zajaté posádky k pirátské branné povinnosti a nutil je podepsat kodex. Vzbouřit se proti psaným pravidlům znamenalo v jistém smyslu podepsat vlastní rozsudek smrti a kodex byl stejně tak způsobem, jak vydržet život na drsných mořích, jako metodou udržování pořádku. Robertsův vlastní pirátský kodex se zachoval díky jeho předčasné smrti v bitvě a dokumenty byly později použity u soudu jako
jako svědectví proti pirátství.
Zdroj:
Wikipedia, mentalfloss.com, thewayofthepirates.com