Středa, 15 ledna, 2025

Vzniká nová AI, která dokáže přečíst lidské myšlenky

Mohlo by vás zajímat

Revoluce v oblasti umělé inteligence v nedávné době překvapila většinu světa. Díky řadě nedávných pokroků se dostala do popředí zájmu každého z nás. Nyní se nová AI z Japonska chystá posunout věci na další úroveň.

- Reklama -

V letošním roce nebyla o příběhy s umělou inteligencí nouze. Od vzestupu ChatGPT přes chaos, který způsobil generátor obrázků Midjourney, až po hrozící propouštění, protože práci skoro všecz lidí převezmou roboti – umělá inteligence se dostávala do hlavních zpráv zleva i zprava.

Zájem o tohle téme ještě přiživily významné osobnosti technologického světa. Známé tváře včetně Elona Muska ze společností Tesla a Twitter a spoluzakladatele společnosti Apple Steva Wozniaka napsaly otevřený dopis vyzývající svět k pozastavení vývoje umělé inteligence kvůli „hlubokým rizikům pro společnost a lidstvo“.

Umělá inteligence vytvořila obrazy viděného

Navzdory těmto obavám však pokrok nelítostně pokračuje. Tento týden japonští vědci představili pozoruhodnou novinku ve světě umělé inteligence: technologii, která dokáže číst lidskou mysl.

Proces, známý jako stabilní difúze (SD), využívá mozkovou aktivitu k vytvoření vysoce věrných obrazů toho, na co se testované subjekty dívaly na obrazovce. Technologii vyvinul neurovědec Yu Takagi a jeho výzkumný partner Shinji Nishimoto na univerzitě v Ósace.

Takagi, který je 34letým docentem, vyprávěl o surrealistickém zážitku, když viděl první obrazy vytvořené pomocí SD. „Šel jsem do koupelny, podíval se na sebe do zrcadla. A uviděl svůj obličej a pomyslel si: ‚Dobře, to je normální. Možná se nezblázním,“ popsal svůj dojem.

Ještě neumíme dekódovat představy a sny, upozorňují vědci

SD dokázal vytvořit obrazy, které se velmi podobaly původním obrazům předváděným účastníkům pokusu. A to přestože technologie nebyla vyškolena k vytváření takových výsledků. Studie byla prezentována na konferenci o počítačovém vidění a rozpoznávání vzorů, což, jak vědci doufají, urychlí legalizaci procesu a povede k rozšíření zkoušek.

Přestože někteří novinku vítají jako další průlom ve světě umělé inteligence, jiní se obávají možnosti zneužití. To bude nepochybně hlavním bodem jednání na nadcházející konferenci.

Takagi pokračuje ve vývoji, ale rychle upřesňuje, že technologie ve skutečnosti zatím číst myšlenky technicky nedokáže. „Neumíme dekódovat představy ani sny, ale v budoucnu je tu potenciál to dokázat,“ říká. Soukromí je pro Takagiho nejvyšší prioritou. Domnívá se, že „je třeba vést diskuse na vysoké úrovni, aby se zajistilo, že k ničemu podobnému nemůže dojít“, pokud vláda nebo instituce získá přístup k této technologii.

K dokonalým výsledkům je potřeba další pokrok

Podle Takagiho a Nishimota stojí na cestě ke skutečnému čtení myšlenek umělou inteligencí dvě významná úskalí. Jsou to technologie skenování mozku a samotná umělá inteligence. Navzdory pokroku v oblasti neuronových sítí se vědci domnívají, že přesné a spolehlivé dekódování představ vizuálních zážitků může trvat desítky let. V pokusu, který provedli Takagi a Nishimoto, musely subjekty sedět ve skeneru fMRI až 40 hodin. Což je nákladné a časově náročné.

Navíc metodu použitou v této studii nelze přenést na „nové subjekty“. Tvar mozku se totiž u jednotlivých osob liší a model vytvořený pro jednu osobu nelze aplikovat na jinou. Závěrem se sluší podotknout, že i když jsou obavy o ochranu soukromí oprávněné, až tato technologie dosáhne svého plného potenciálu, mohla by mít pozitivní dopad na mnoho odvětví, včetně medicíny, komunikace nebo zábavy.

Zdroj:

science.org, aljazeera.com, news24.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -