Středa, 15 ledna, 2025

Hibernace při dlouhých vesmírných cestách? Astronauti by ji zřejmě vůbec nepřežili

Mohlo by vás zajímat

Pokud by lidé při cestování vesmírem hibernovali jako to známe z filmů, tak by nejspíš všichni zemřeli…

- Reklama -

Většina fanoušků sci-fi má cestování vesmírem na velké vzdálenosti spojené s hibernací. Hibernací se ale obecně nazývá zimní spánek některých druhů zvířat. U přirozeně hibernujících savců, jako jsou netopýři, někteří vačnatci a hlodavci, se může energetický výdej snížit až o 98 % normální hodnoty. Hlavně kvůli tomu sní vědci, že se lidem podaří naučit se něco podobného a tímto způsobem přežijí daleké cesty vesmírem.

Kdybyste u zvířat přepočítali velikosti, aby netopýr měřil stejně jako medvěd, ukázalo by se, že větší zvířata obvykle při pohybu spotřebují méně energie než ty malá. Nedávná studie, která zkoumala devět živočišných druhů, nyní ukázala, že během hibernace tohle pravidlo neplatí.

Zbytečná hibernace, co by nepomohla

Proč to zmiňujeme? Trojice vědců, dva z Universidad Austral de Chile a jeden z Universidad Católica de Chile, totiž nyní při pozorování hibernujících netopýrů zjistila, že po přepočtu velikosti gram hibernujícího netopýra metabolicky reaguje prakticky stejně jako jeden gram hibernujícího medvěda.

„To je velmi neobvyklé, protože velká zvířata obvykle spotřebují v přepočtu na gram méně energie než malá,“ říká vedoucí studie Roberto Nespolo.

Roberto Nespolo, Carlos Mejias a Francisco Bozinovic poznatky ze svých pozorování zveřejnili v článku publikovaném v Proceedings of the Royal Society B, kde popsali detaily své práce při škálování energetických výdajů více savců.

Z jejich zjištění vychází zdrcující závěry – pro přežití v hibernaci by astronauti museli být neuvěřitelně tlustí, aby jejich organismy měli šanci zvládnout dlouhé vesmírné cesty. Medvědi černí a hnědí, kteří váží přibližně 80-400 kg, jsou největšími známými hibernátory a během hibernace snižují svůj klidový metabolismus až o 75 %.

Výhodnější je pro lidi klasický spánek

„Při činnosti musí malí živočichové vynaložit více energie na udržení stálé tělesné teploty, při malých rozměrech se teplo odvádí rychleji, protože poměr povrchu k objemu je vyšší. Ale jak jsme zjistili, v hibernaci je spotřeba energie na gram zvířete konstantní při jakékoli velikosti. Proto je přínos vypnutí spínače metabolismu větší u malých zvířat a při velikosti malého medvěda se stává přibližně nulovým,“ konstatoval Nespolo.

Co z toho vychází? „Lidé jsou prostě příliš velcí. Takže přínosy hibernace jsou malé jako u medvědů, pokud uvažujeme pouze o úspoře energie,“ dodal Nespolo.

Výzkum tak nakonec ukázal, že u savců velikosti člověka je úspora energie při hibernaci menší než úspora energie při spánku.

Zdroj:

Newsweek, phys.org, newscientist.com, inverse.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -