Díky tomu, že je teď Hubbleův teleskop ve vesmíru, mohou vědci zkoumat nejžhavější planetární atmosféry, co kdy lidé pozorovali.
Při studiu unikátní třídy ultražhavých exoplanet zažívají astronomové mající na starosti Hubbleův vesmírný dalekohled v NASA náladu, jakou dosud nepoznali. Dost žhavou, chtělo by se říct… Zkoumají totiž aktuálně vzdálené „nafouklé“ světy o velikosti Jupitera.
Ty jsou doslova opékány horkem díky tomu, že se nacházejí nebezpečně blízko své mateřské hvězdy. Teploty na nich dosahují až 1650 stupňů Celsia. To je tak vysoká teplota, že se při ní vypařuje většina kovů včetně titanu. Jde o nejžhavější planetární atmosféry, které kdy byly pozorovány.
Planeta, kterou byste nechtěli poznat
Vědci z NASA o nich veřejnost informovali ve dvou nových studiích. Astronomové na zkoumaných planetách, těchto ultražhavých „Jupiterech“, zaznamenali neobvyklé povětrnostní podmínky. Jedna z planet s názvem WASP-178b, která se nachází ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let od Země, má bezoblačnou atmosféru, jejíž jedna strana je trvale přivrácena ke svému Slunci.
Atmosféra z oxidu křemičitého bičuje planetu hurikány o rychlosti přes 2 000 kilometrů za hodinu, zatímco na tmavé straně této planety, na kterou Slunce planety nesvítí, se plyn ochlazuje a vytváří mraky, z nichž pak prší horniny, které se na povrchu planety vypařují.
Výzkum může pomoct při zkoumání obyvatelných svtětů
Horké „Jupitery“ se mezi astronomy nazývají extrémně velké planety, na kterých panují spalující teploty v důsledku jejich blízkosti ke Slunci. A ačkoli jsou superžhavé Jupitery neobyvatelné, jejich zkoumání pomáhá k lepšímu pochopení atmosfér potenciálně obyvatelných terestrických planet.
„Pokud nedokážeme zjistit, co se děje na superžhavých Jupiterech, kde máme spolehlivá solidní pozorovací data, nebudeme mít šanci zjistit, co se děje ve slabších spektrech z pozorování terestrických exoplanet,“ řekl Josh Lothringer z Utah Valley University v Oremu ve státě Utah. „Jedná se o test našich technik, který nám umožňuje vytvořit obecné porozumění fyzikálním vlastnostem, jako je tvorba oblaků a struktura atmosféry.“
Zdroj:
NASA, labmanager.com, headtopics.com