Pondělí, 15 dubna, 2024

NASA dosáhla významného milníku v hledání mimozemského života

Mohlo by vás zajímat

Před 30 lety jsme znali pouze dva. Nyní známe tisíce světů mimo Zemi. Počet potvrzených exoplanet totiž právě překročil hranici 5 000, což představuje významný milník v 30 let trvající cestě objevů vedenou vesmírnými teleskopy NASA.

- Reklama -

Před 30 lety jsme znali pouze dva. Nyní známe tisíce světů mimo Zemi. Počet potvrzených exoplanet totiž právě překročil hranici 5 000, což představuje významný milník v 30 let trvající cestě objevů vedenou vesmírnými teleskopy NASA.

Pro družici NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a vědce, kteří v jejích datech hledají planety, to byly rušné roky. I díky tomu mise nedávno dosáhla významného objevitelského milníku, když překročila hranici 5 000 objektů, které tým nazývá TESS Objects of Interest (TOI) a které zahrnují kandidáty na exoplanety a další zajímavé signály. Astronomové si z těchto TOI vybírají objekty, které podrobněji prozkoumají pomocí dalších přístrojů, aby lépe porozuměli tomu, co TESS mohla spatřit.

Počet známých exoplanet ještě poroste

„Loni touto dobou TESS nalezl něco přes 2 400 TOI. Dnes TESS dosáhl více než dvojnásobku tohoto počtu,“ uvedla Michelle Kunimoto, postdoktorandka na Massachusettském technologickém institutu (MIT). (Vědci z MIT vedou misi TESS a Kunimoto vede projekt nazvaný Faint Star Search (Hledání slabých hvězd), který přispěl k mnoha nedávno přidaným TOI.) „Těším se, že v příštích letech uvidíme tisíce dalších!“

„Tyto planety jsou převážně superzemě a subneptunské planety, větší než Země, ale menší než Neptun, což znamená, že se jedná o směs kamenných a těkavých planet,“ uvedla v tiskovém prohlášení Jessie Christiansenová, členka týmu TESS a vedoucí vědeckého oddělení Archivu exoplanet NASA. „Je zde také několik planet velikosti Jupiteru a dokonce i super-Jupiter.“

16 hodinový rok, či planety obíhající do rytmu

Vzhledem k tomu, že sonda TESS stráví jeden měsíc pozorováním malých jasných hvězd v každém kousku oblohy, je nejvhodnější k objevování horkých planet v blízkosti jejich hvězd, protože tyto objekty mají tendenci obíhat nejrychleji. Dosavadní objevy mise zahrnují několik planet, u nichž rok trvá pouhých 16 pozemských hodin.

Mezi další dosavadní objevy sondy TESS patří soubor pěti planet obíhajících v rytmu, planeta, na které se mohou nacházet vodní mračna, a planety, které budou pravděpodobně pohlceny svými stárnoucími hvězdami.

„Díky datům z prvního roku prodloužené mise jsme objevili desítky dalších kandidátů na TOI nalezených během hlavní mise,“ uvedla Katharine Hesseová, manažerka TOI na MIT. „Jsem nadšená, kolik víceplanetárních systémů se nám podaří najít během zbytku prodloužené mise a v následujících letech s TESS.“

Zdroj:

https://www.inverse.com/science/5000-exoplanets-nasa-alien-life

https://exoplanets.nasa.gov/news/1702/cosmic-milestone-nasa-confirms-5000-exoplanets/

https://www.space.com/tess-mission-hits-5000-planet-candidates

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -