Středa, 15 ledna, 2025

NASA dosáhla významného milníku v hledání mimozemského života

Mohlo by vás zajímat

Před 30 lety jsme znali pouze dva. Nyní známe tisíce světů mimo Zemi. Počet potvrzených exoplanet totiž právě překročil hranici 5 000, což představuje významný milník v 30 let trvající cestě objevů vedenou vesmírnými teleskopy NASA.

- Reklama -

Před 30 lety jsme znali pouze dva. Nyní známe tisíce světů mimo Zemi. Počet potvrzených exoplanet totiž právě překročil hranici 5 000, což představuje významný milník v 30 let trvající cestě objevů vedenou vesmírnými teleskopy NASA.

Pro družici NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a vědce, kteří v jejích datech hledají planety, to byly rušné roky. I díky tomu mise nedávno dosáhla významného objevitelského milníku, když překročila hranici 5 000 objektů, které tým nazývá TESS Objects of Interest (TOI) a které zahrnují kandidáty na exoplanety a další zajímavé signály. Astronomové si z těchto TOI vybírají objekty, které podrobněji prozkoumají pomocí dalších přístrojů, aby lépe porozuměli tomu, co TESS mohla spatřit.

Počet známých exoplanet ještě poroste

„Loni touto dobou TESS nalezl něco přes 2 400 TOI. Dnes TESS dosáhl více než dvojnásobku tohoto počtu,“ uvedla Michelle Kunimoto, postdoktorandka na Massachusettském technologickém institutu (MIT). (Vědci z MIT vedou misi TESS a Kunimoto vede projekt nazvaný Faint Star Search (Hledání slabých hvězd), který přispěl k mnoha nedávno přidaným TOI.) „Těším se, že v příštích letech uvidíme tisíce dalších!“

„Tyto planety jsou převážně superzemě a subneptunské planety, větší než Země, ale menší než Neptun, což znamená, že se jedná o směs kamenných a těkavých planet,“ uvedla v tiskovém prohlášení Jessie Christiansenová, členka týmu TESS a vedoucí vědeckého oddělení Archivu exoplanet NASA. „Je zde také několik planet velikosti Jupiteru a dokonce i super-Jupiter.“

16 hodinový rok, či planety obíhající do rytmu

Vzhledem k tomu, že sonda TESS stráví jeden měsíc pozorováním malých jasných hvězd v každém kousku oblohy, je nejvhodnější k objevování horkých planet v blízkosti jejich hvězd, protože tyto objekty mají tendenci obíhat nejrychleji. Dosavadní objevy mise zahrnují několik planet, u nichž rok trvá pouhých 16 pozemských hodin.

Mezi další dosavadní objevy sondy TESS patří soubor pěti planet obíhajících v rytmu, planeta, na které se mohou nacházet vodní mračna, a planety, které budou pravděpodobně pohlceny svými stárnoucími hvězdami.

„Díky datům z prvního roku prodloužené mise jsme objevili desítky dalších kandidátů na TOI nalezených během hlavní mise,“ uvedla Katharine Hesseová, manažerka TOI na MIT. „Jsem nadšená, kolik víceplanetárních systémů se nám podaří najít během zbytku prodloužené mise a v následujících letech s TESS.“

Zdroj:

https://www.inverse.com/science/5000-exoplanets-nasa-alien-life

https://exoplanets.nasa.gov/news/1702/cosmic-milestone-nasa-confirms-5000-exoplanets/

https://www.space.com/tess-mission-hits-5000-planet-candidates

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -