Úterý, 23 července, 2024

NASA dosáhla významného milníku v hledání mimozemského života

Mohlo by vás zajímat

Před 30 lety jsme znali pouze dva. Nyní známe tisíce světů mimo Zemi. Počet potvrzených exoplanet totiž právě překročil hranici 5 000, což představuje významný milník v 30 let trvající cestě objevů vedenou vesmírnými teleskopy NASA.

- Reklama -

Před 30 lety jsme znali pouze dva. Nyní známe tisíce světů mimo Zemi. Počet potvrzených exoplanet totiž právě překročil hranici 5 000, což představuje významný milník v 30 let trvající cestě objevů vedenou vesmírnými teleskopy NASA.

Pro družici NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a vědce, kteří v jejích datech hledají planety, to byly rušné roky. I díky tomu mise nedávno dosáhla významného objevitelského milníku, když překročila hranici 5 000 objektů, které tým nazývá TESS Objects of Interest (TOI) a které zahrnují kandidáty na exoplanety a další zajímavé signály. Astronomové si z těchto TOI vybírají objekty, které podrobněji prozkoumají pomocí dalších přístrojů, aby lépe porozuměli tomu, co TESS mohla spatřit.

Počet známých exoplanet ještě poroste

„Loni touto dobou TESS nalezl něco přes 2 400 TOI. Dnes TESS dosáhl více než dvojnásobku tohoto počtu,“ uvedla Michelle Kunimoto, postdoktorandka na Massachusettském technologickém institutu (MIT). (Vědci z MIT vedou misi TESS a Kunimoto vede projekt nazvaný Faint Star Search (Hledání slabých hvězd), který přispěl k mnoha nedávno přidaným TOI.) „Těším se, že v příštích letech uvidíme tisíce dalších!“

„Tyto planety jsou převážně superzemě a subneptunské planety, větší než Země, ale menší než Neptun, což znamená, že se jedná o směs kamenných a těkavých planet,“ uvedla v tiskovém prohlášení Jessie Christiansenová, členka týmu TESS a vedoucí vědeckého oddělení Archivu exoplanet NASA. „Je zde také několik planet velikosti Jupiteru a dokonce i super-Jupiter.“

16 hodinový rok, či planety obíhající do rytmu

Vzhledem k tomu, že sonda TESS stráví jeden měsíc pozorováním malých jasných hvězd v každém kousku oblohy, je nejvhodnější k objevování horkých planet v blízkosti jejich hvězd, protože tyto objekty mají tendenci obíhat nejrychleji. Dosavadní objevy mise zahrnují několik planet, u nichž rok trvá pouhých 16 pozemských hodin.

Mezi další dosavadní objevy sondy TESS patří soubor pěti planet obíhajících v rytmu, planeta, na které se mohou nacházet vodní mračna, a planety, které budou pravděpodobně pohlceny svými stárnoucími hvězdami.

„Díky datům z prvního roku prodloužené mise jsme objevili desítky dalších kandidátů na TOI nalezených během hlavní mise,“ uvedla Katharine Hesseová, manažerka TOI na MIT. „Jsem nadšená, kolik víceplanetárních systémů se nám podaří najít během zbytku prodloužené mise a v následujících letech s TESS.“

Zdroj:

https://www.inverse.com/science/5000-exoplanets-nasa-alien-life

https://exoplanets.nasa.gov/news/1702/cosmic-milestone-nasa-confirms-5000-exoplanets/

https://www.space.com/tess-mission-hits-5000-planet-candidates

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -