Sobota, 25 května, 2024

Hubbleův teleskop objevil planetu, kde prší rozžhavené kamení

Mohlo by vás zajímat

Díky tomu, že je teď Hubbleův teleskop ve vesmíru, mohou vědci zkoumat nejžhavější planetární atmosféry, co kdy lidé pozorovali.

- Reklama -

Při studiu unikátní třídy ultražhavých exoplanet zažívají astronomové mající na starosti Hubbleův vesmírný dalekohled v NASA náladu, jakou dosud nepoznali. Dost žhavou, chtělo by se říct… Zkoumají totiž aktuálně vzdálené „nafouklé“ světy o velikosti Jupitera.

Ty jsou doslova opékány horkem díky tomu, že se nacházejí nebezpečně blízko své mateřské hvězdy. Teploty na nich dosahují až 1650 stupňů Celsia. To je tak vysoká teplota, že se při ní vypařuje většina kovů včetně titanu. Jde o nejžhavější planetární atmosféry, které kdy byly pozorovány.

Planeta, kterou byste nechtěli poznat

Vědci z NASA o nich veřejnost informovali ve dvou nových studiích. Astronomové na zkoumaných planetách, těchto ultražhavých „Jupiterech“, zaznamenali neobvyklé povětrnostní podmínky. Jedna z planet s názvem WASP-178b, která se nachází ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let od Země, má bezoblačnou atmosféru, jejíž jedna strana je trvale přivrácena ke svému Slunci.

Atmosféra z oxidu křemičitého bičuje planetu hurikány o rychlosti přes 2 000 kilometrů za hodinu, zatímco na tmavé straně této planety, na kterou Slunce planety nesvítí, se plyn ochlazuje a vytváří mraky, z nichž pak prší horniny, které se na povrchu planety vypařují.

Výzkum může pomoct při zkoumání obyvatelných svtětů

Horké „Jupitery“ se mezi astronomy nazývají extrémně velké planety, na kterých panují spalující teploty v důsledku jejich blízkosti ke Slunci. A ačkoli jsou superžhavé Jupitery neobyvatelné, jejich zkoumání pomáhá k lepšímu pochopení atmosfér potenciálně obyvatelných terestrických planet.

„Pokud nedokážeme zjistit, co se děje na superžhavých Jupiterech, kde máme spolehlivá solidní pozorovací data, nebudeme mít šanci zjistit, co se děje ve slabších spektrech z pozorování terestrických exoplanet,“ řekl Josh Lothringer z Utah Valley University v Oremu ve státě Utah. „Jedná se o test našich technik, který nám umožňuje vytvořit obecné porozumění fyzikálním vlastnostem, jako je tvorba oblaků a struktura atmosféry.“

Zdroj:

NASA, labmanager.com, headtopics.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -