Pátek, 6 září, 2024

Hubbleův teleskop objevil planetu, kde prší rozžhavené kamení

Mohlo by vás zajímat

Díky tomu, že je teď Hubbleův teleskop ve vesmíru, mohou vědci zkoumat nejžhavější planetární atmosféry, co kdy lidé pozorovali.

- Reklama -
- Reklama - Google

Při studiu unikátní třídy ultražhavých exoplanet zažívají astronomové mající na starosti Hubbleův vesmírný dalekohled v NASA náladu, jakou dosud nepoznali. Dost žhavou, chtělo by se říct… Zkoumají totiž aktuálně vzdálené „nafouklé“ světy o velikosti Jupitera.

Ty jsou doslova opékány horkem díky tomu, že se nacházejí nebezpečně blízko své mateřské hvězdy. Teploty na nich dosahují až 1650 stupňů Celsia. To je tak vysoká teplota, že se při ní vypařuje většina kovů včetně titanu. Jde o nejžhavější planetární atmosféry, které kdy byly pozorovány.

Planeta, kterou byste nechtěli poznat

Vědci z NASA o nich veřejnost informovali ve dvou nových studiích. Astronomové na zkoumaných planetách, těchto ultražhavých „Jupiterech“, zaznamenali neobvyklé povětrnostní podmínky. Jedna z planet s názvem WASP-178b, která se nachází ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let od Země, má bezoblačnou atmosféru, jejíž jedna strana je trvale přivrácena ke svému Slunci.

Atmosféra z oxidu křemičitého bičuje planetu hurikány o rychlosti přes 2 000 kilometrů za hodinu, zatímco na tmavé straně této planety, na kterou Slunce planety nesvítí, se plyn ochlazuje a vytváří mraky, z nichž pak prší horniny, které se na povrchu planety vypařují.

Výzkum může pomoct při zkoumání obyvatelných svtětů

Horké „Jupitery“ se mezi astronomy nazývají extrémně velké planety, na kterých panují spalující teploty v důsledku jejich blízkosti ke Slunci. A ačkoli jsou superžhavé Jupitery neobyvatelné, jejich zkoumání pomáhá k lepšímu pochopení atmosfér potenciálně obyvatelných terestrických planet.

„Pokud nedokážeme zjistit, co se děje na superžhavých Jupiterech, kde máme spolehlivá solidní pozorovací data, nebudeme mít šanci zjistit, co se děje ve slabších spektrech z pozorování terestrických exoplanet,“ řekl Josh Lothringer z Utah Valley University v Oremu ve státě Utah. „Jedná se o test našich technik, který nám umožňuje vytvořit obecné porozumění fyzikálním vlastnostem, jako je tvorba oblaků a struktura atmosféry.“

Zdroj:

NASA, labmanager.com, headtopics.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -