Sobota, 20 dubna, 2024

Vzduch na Marsu: Perseverance umí vyrobit stejně kyslíku jako malý strom

Mohlo by vás zajímat

Cesta na rudou planetu se lidem zase o trochu přiblížila.

- Reklama -

V rámci mise roveru NASA Perseverance, který na Marsu přistál v únoru 2021, experiment MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) v sérii testů úspěšně vyrábí kyslík z atmosféry Marsu bohaté na oxid uhličitý.

Jen si to představte: Vozítko se prochází po miliony kilometrů vzdáleném Marsu v opuštěném kráteru severně od rovníku a nese zařízení o velikosti toustovače, které je pokryto zlatem. Zařízení vdechuje marťanský vzduch a filtruje nečistoty. Rozdělí atmosférický plyn na jednotlivé složky, odebere z něj to, co potřebuje, a pak směs znovu sestaví, aby vyrobil kyslík, kterého je na Marsu extrémně málo.

Větší verze vyrobí kyslíku stejně jako malý les

Než planetu navštíví lidé, může tam být podle vědců vyslána zvětšená verze Moxie, která bude nepřetržitě vytvářet kyslík rychlostí několika set stromů.

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science Advances dokázala MOXIE vyrábět kyslík v sedmi experimentálních jízdách provedených od zahájení testování v dubnu 2021, a to v různých atmosférických podmínkách včetně dne a noci na planetě a během různých marťanských ročních období.

Plnohodnotné kyslíkové stanice pro astronauty

„Jedná se o první demonstraci skutečného využití zdrojů na povrchu jiného planetárního tělesa a jejich chemické přeměny na něco, co by bylo užitečné pro lidskou misi,“ uvedl v tiskové zprávě zástupce hlavního řešitele projektu MOXIE Jeffrey Hoffman, astronaut ve výslužbě a profesor na katedře aeronautiky a astronautiky Massachusettského technologického institutu.

Současná konstrukce přístroje je kompaktní a je uzpůsobena pro krátkodobý provoz, takže se vejde do vozítka Perseverance. Větší, v ideálním případě nepřetržitě pracující jednotky by byly součástí plnohodnotné kyslíkové stanice. Moxie zatím prokázala schopnost vyrábět kyslík na Marsu prakticky celoročně.

„Jediné, co jsme neprokázali, je provoz za svítání nebo za soumraku, kdy se teplota výrazně mění,“ řekl Michael Hecht, hlavní řešitel mise na observatoři Haystack MIT. „Máme ale v rukávu eso, které nám to umožní, a jakmile to vyzkoušíme v laboratoři, můžeme dosáhnout toho posledního milníku a ukázat, že můžeme běžet opravdu kdykoli.“

Zdroj:

Guardian, CNN, sciencedaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -