Úterý, 23 července, 2024

Vzduch na Marsu: Perseverance umí vyrobit stejně kyslíku jako malý strom

Mohlo by vás zajímat

Cesta na rudou planetu se lidem zase o trochu přiblížila.

- Reklama -

V rámci mise roveru NASA Perseverance, který na Marsu přistál v únoru 2021, experiment MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) v sérii testů úspěšně vyrábí kyslík z atmosféry Marsu bohaté na oxid uhličitý.

Jen si to představte: Vozítko se prochází po miliony kilometrů vzdáleném Marsu v opuštěném kráteru severně od rovníku a nese zařízení o velikosti toustovače, které je pokryto zlatem. Zařízení vdechuje marťanský vzduch a filtruje nečistoty. Rozdělí atmosférický plyn na jednotlivé složky, odebere z něj to, co potřebuje, a pak směs znovu sestaví, aby vyrobil kyslík, kterého je na Marsu extrémně málo.

Větší verze vyrobí kyslíku stejně jako malý les

Než planetu navštíví lidé, může tam být podle vědců vyslána zvětšená verze Moxie, která bude nepřetržitě vytvářet kyslík rychlostí několika set stromů.

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science Advances dokázala MOXIE vyrábět kyslík v sedmi experimentálních jízdách provedených od zahájení testování v dubnu 2021, a to v různých atmosférických podmínkách včetně dne a noci na planetě a během různých marťanských ročních období.

Plnohodnotné kyslíkové stanice pro astronauty

„Jedná se o první demonstraci skutečného využití zdrojů na povrchu jiného planetárního tělesa a jejich chemické přeměny na něco, co by bylo užitečné pro lidskou misi,“ uvedl v tiskové zprávě zástupce hlavního řešitele projektu MOXIE Jeffrey Hoffman, astronaut ve výslužbě a profesor na katedře aeronautiky a astronautiky Massachusettského technologického institutu.

Současná konstrukce přístroje je kompaktní a je uzpůsobena pro krátkodobý provoz, takže se vejde do vozítka Perseverance. Větší, v ideálním případě nepřetržitě pracující jednotky by byly součástí plnohodnotné kyslíkové stanice. Moxie zatím prokázala schopnost vyrábět kyslík na Marsu prakticky celoročně.

„Jediné, co jsme neprokázali, je provoz za svítání nebo za soumraku, kdy se teplota výrazně mění,“ řekl Michael Hecht, hlavní řešitel mise na observatoři Haystack MIT. „Máme ale v rukávu eso, které nám to umožní, a jakmile to vyzkoušíme v laboratoři, můžeme dosáhnout toho posledního milníku a ukázat, že můžeme běžet opravdu kdykoli.“

Zdroj:

Guardian, CNN, sciencedaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -