Úterý, 23 července, 2024

První záznam z Marsu ukázal, že se zvuk na Rudé planetě chová jinak než na Zemi

Mohlo by vás zajímat

Málokdo ví, že sonda Perseverance odletěla na planetu Mars vybavená laserem a mikrofonem. Nyní díky tomu víme, jak se chová zvuk na jiné planetě.

- Reklama -

První zvukové záznamy na Marsu ukazují na velmi tichou planetu s občasnými poryvy větru. Nová studie, kterou zveřejnila NASA, odhalila, jak rychle se zvuk na Marsu šíří místní extrémně řídkou atmosférou tvořenou převážně oxidem uhličitým. Pomocí nahrávek zachyceným sondou Perseverance navíc mohou vědci zkoumat jemné změny tlaku vzduchu ve zcela jiném světě.

„Je to nový způsob průzkumu, který jsme na Marsu předtím nikdy nepoužili,“ řekl Sylvestre Maurice, astrofyzik z univerzity v Toulouse ve Francii a hlavní autor studie. „Očekávám, že dočkáme s využitím atmosféry jako zdroje zvuku mnoha nových objevů.“

Pomalejší zvuk než na Zemi

V nedávno uveřejněné studii vědci poprvé analyzovali pět hodin zvuku, který zachytily mikrofony Perseverance. Mezinárodní tým se při poslouchání záznamu zaměřil hlavně na lety malého vrtulníku Ingenuity, menšího průzkumného „bratříčka“ sondy Perseverance. A vědci díky tomu na vlastní uši slyšeli, jak laser roveru zkoumá horniny a jejich chemické složení, což prý vydávalo jakýsi klikací, či snad klapací zvuk, řekl Maurice.

„Měli jsme velmi dobře lokalizovaný zdroj zvuku, vzdálený dva až pět metrů od svého cíle, a přesně jsme věděli, kdy laser spustí,“ řekl.

Vědci zjistili, že zvukové vlny se v atmosféře Marsu pohybují pomaleji než na Zemi. V pozemské atmosféře se při teplotě 20 stupňů Celsia zvuk šíří rychlostí 343 metrů za sekundu. Jenže na Marsu, v mnohem hustším prostředí bez vody, se pohybuje rychlostí 240 metrů za sekundu.

Dvě různé rychlosti zvuku

Jenže to není jediná zvláštnost Rudé planety. Zvuk se na ní totiž podle všeho pohybuje ve dvou různých rychlostech. Laserové zvuky Perseverance byly při měření o dost rychlejší než vrnění Ingenuity. Zvuk laserového impulsu letěl téměř o 10 metrů za sekundu rychleji – 250 metrů za sekundu. Důvodem je zřejmě různá akustika testovaných zvuků. Zatímco laserové záření má vysoké tóny, vír rotoru zní spíše v nízkých.

Jak si něco takového představit? „Na Zemi k vám zvuky orchestru doléhají stejnou rychlostí, ať už jsou nízké nebo vysoké,“ vysvětlil Sylvestre Maurice. „Ale na Marsu, pokud byste seděli trochu dál od pódia, by k vám zvuk některých nástrojů dorazil později než těch ostatních.“

Jak nahrávka zněla, můžete posoudit díky záznamu, který zveřejnila NASA.

Zdroj:

https://www.nasa.gov/feature/jpl/what-sounds-captured-by-nasa-s-perseverance-rover-reveal-about-mars

https://www.inverse.com/science/speed-of-sound-on-mars

https://www.space.com/nasa-mars-rover-perseverance-speed-of-sound

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -