Sobota, 20 dubna, 2024

První záznam z Marsu ukázal, že se zvuk na Rudé planetě chová jinak než na Zemi

Mohlo by vás zajímat

Málokdo ví, že sonda Perseverance odletěla na planetu Mars vybavená laserem a mikrofonem. Nyní díky tomu víme, jak se chová zvuk na jiné planetě.

- Reklama -

První zvukové záznamy na Marsu ukazují na velmi tichou planetu s občasnými poryvy větru. Nová studie, kterou zveřejnila NASA, odhalila, jak rychle se zvuk na Marsu šíří místní extrémně řídkou atmosférou tvořenou převážně oxidem uhličitým. Pomocí nahrávek zachyceným sondou Perseverance navíc mohou vědci zkoumat jemné změny tlaku vzduchu ve zcela jiném světě.

„Je to nový způsob průzkumu, který jsme na Marsu předtím nikdy nepoužili,“ řekl Sylvestre Maurice, astrofyzik z univerzity v Toulouse ve Francii a hlavní autor studie. „Očekávám, že dočkáme s využitím atmosféry jako zdroje zvuku mnoha nových objevů.“

Pomalejší zvuk než na Zemi

V nedávno uveřejněné studii vědci poprvé analyzovali pět hodin zvuku, který zachytily mikrofony Perseverance. Mezinárodní tým se při poslouchání záznamu zaměřil hlavně na lety malého vrtulníku Ingenuity, menšího průzkumného „bratříčka“ sondy Perseverance. A vědci díky tomu na vlastní uši slyšeli, jak laser roveru zkoumá horniny a jejich chemické složení, což prý vydávalo jakýsi klikací, či snad klapací zvuk, řekl Maurice.

„Měli jsme velmi dobře lokalizovaný zdroj zvuku, vzdálený dva až pět metrů od svého cíle, a přesně jsme věděli, kdy laser spustí,“ řekl.

Vědci zjistili, že zvukové vlny se v atmosféře Marsu pohybují pomaleji než na Zemi. V pozemské atmosféře se při teplotě 20 stupňů Celsia zvuk šíří rychlostí 343 metrů za sekundu. Jenže na Marsu, v mnohem hustším prostředí bez vody, se pohybuje rychlostí 240 metrů za sekundu.

Dvě různé rychlosti zvuku

Jenže to není jediná zvláštnost Rudé planety. Zvuk se na ní totiž podle všeho pohybuje ve dvou různých rychlostech. Laserové zvuky Perseverance byly při měření o dost rychlejší než vrnění Ingenuity. Zvuk laserového impulsu letěl téměř o 10 metrů za sekundu rychleji – 250 metrů za sekundu. Důvodem je zřejmě různá akustika testovaných zvuků. Zatímco laserové záření má vysoké tóny, vír rotoru zní spíše v nízkých.

Jak si něco takového představit? „Na Zemi k vám zvuky orchestru doléhají stejnou rychlostí, ať už jsou nízké nebo vysoké,“ vysvětlil Sylvestre Maurice. „Ale na Marsu, pokud byste seděli trochu dál od pódia, by k vám zvuk některých nástrojů dorazil později než těch ostatních.“

Jak nahrávka zněla, můžete posoudit díky záznamu, který zveřejnila NASA.

Zdroj:

https://www.nasa.gov/feature/jpl/what-sounds-captured-by-nasa-s-perseverance-rover-reveal-about-mars

https://www.inverse.com/science/speed-of-sound-on-mars

https://www.space.com/nasa-mars-rover-perseverance-speed-of-sound

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -