Ačkoli to zní zvláštně, leváci jsou pravděpodobně jednou z nejstarších a nejdůsledněji napadaných menšin.
Proč by mělo být tak zatraceně kontroverzní něco tak neškodného jako to, jakou ruku preferujete? Zdá se, že je to prostě součást naší historie. Už staří Mezopotámci, Egypťané, Řekové i Římané byli vůči levákům zaujatí. A pravděpodobně z toho můžeme vinit bohy. Pravou ruku si totiž většina civilizací obvykle vyhradila pro požehnání a projevování přízně, zatímco levou vyčlenili lidé nejčastěji pro proklínání a udělování trestů.
Mohli bychom se utěšit, že to všechno skončilo s příchodem civilizovanějších náboženství, ale není to tak. Islám zakazoval používat levou ruku při styku s lidmi a dokonce i křesťanství po svém nástupu upřednostňovalo pravou ruku. „Tehdy řekne i těm, kdo jsou na levici: ‚Jděte ode mne, zlořečení, do věčného ohně, připraveného pro ďábla a jeho anděly,'“ říká Matouš 25,41.
Zlovolní leváci spříznění s ďáblem?
Leváci byli prostě po staletí považováni za zlověstné. „Například ve středověku žili leváci v nebezpečí, že budou obviněni z čarodějnictví,“ píše časopis TIME ve svém článku z roku 1969. „Sám ďábel byl považován za leváka a on i další zlí duchové byli vždy vyvoláváni gesty leváků.“
K levákům se proto ve středověku vázala spousta negativních stereotypů, protože byli považováni za slabé, nešťastné a zlověstné. Ve skutečnosti slovo „sinister“ (v angličtině zlovolný) pochází z latinského slova „sinistra“, což znamená „levý“ nebo „smolný“.
Leváci to pak měli obzvlášť těžké v 18. a 19. století, a to navzdory veškeré osvícenosti, kterou prý zažívali. Místa jako Evropa a Severní Amerika se nemilosrdně snažily zbavit společnost zhouby leváků. Pedagogové se horlivě snažili naučit děti používat pouze pravou ruku. Chybující leváci často končili s levačkou svázanou za zády a všichni, kdo se nedrželi pravidel, dostali tělesné tresty. Prostě to byla vada, a to nejen fyzická.
Psaní levou rukou jako trestný čin
Tyto předsudky přetrvávaly po celém světě. Země sovětského bloku vedly protileváckou politiku až do 70. let 20. století. Španělsko, Itálie a Jugoslávie zakazovali ve školách psaní levou rukou a v Albánii bylo dokonce prohlášeno za trestný čin.
Ještě v 80. letech profesor psychologie Stanley Coren vyslovil hypotézu, že leváci žijí kratší a chudší život než praváci. Levorukost byla podle něj důsledkem „neurologické poruchy nebo fyzické nefunkčnosti“.
Ale…
Vážně je to s leváky tak zlé?
Výsledky studie odhalily překvapivá zjištění o levácích
Psycholožka Marian Annettová se celých 50 let věnovala výzkumu „levorukého handicapu“. Její závěr? Hypotézy Corena byly zásadně chybné. S tím ale souhlasí i údaje o duševním zdraví z analýzy z roku 2010. Levorukost podle této analýzy nezvyšuje riziko schizofrenie ani nepředpovídá jiné kognitivní či nervové problémy. Levákům také nehrozí, že by umírali dříve než praváci.
A existuje i reálný důkaz, že leváci mohou být vyrovnaní a úspěšní. Stačí se podívat do historie. Mezi slavné leváky se totiž řadí i umělci jako Leonardo de Vinci, Michelangelo, Vincent van Gogh, Peter Paul Rubens a Henri de Toulouse Lautrec. I superhvězdy Lady Gaga, Tina Fey, Will Ferrell, Eminem, Paul McCartney a Spike Lee patří mezi ty, co upřednostňují levou. Stejně tak to ostatně měl i první muž na měsíci Neil Armstrong, objevitelka rádia Marie Curie, hudební génius Hendrix, nebo legendární vojevůdce Napoleon Bonaparte – a mohli bychom pokračovat ještě dlouho.
Zdroj:
Guardian, historyofyesterday.com, Time, Wikipedie