Pátek, 6 září, 2024

Včely dnes žijí o polovinu kratší dobu než v 70. letech minulého století

Mohlo by vás zajímat

Včely, nejdůležitější opylovači naší planety, se stále obtížněji přizpůsobují nepředvídatelným změnám klimatu.

- Reklama -
- Reklama - Google

Podle nedávné studie entomologů z Marylandské univerzity žijí dnes včely medonosné chované v kontrolovaném laboratorním prostředí o polovinu kratší dobu než v 70. letech 20. století. Zjištění vědců týkající se dopadu dnešní kratší délky života včel odpovídají trendům poklesu produkce medu a zvýšeného úbytku včelstev, které v posledních desetiletích zaznamenali včelaři po celém světě.

Znepokojivý vzorec zkracujícího se života včel je v souladu i s poklesem produkce medu. Tuzemští včelaři v loňském roce například vyprodukovali o 40 procent méně medu než v roce předchozím.

Řešení může nabídnout genetika

Podle autorů studie se v posledních pěti dekádách musela vlivem přírody změnit genetika včel. „Izolujeme včely od života včelstva těsně předtím, než se objeví jako dospělé, takže cokoli zkracuje jejich život, se děje před tímto okamžikem,“ řekl Anthony Nearman, doktorand na katedře entomologie a hlavní autor studie. „To zavádí myšlenku genetické složky. Pokud je tato hypotéza správná, ukazuje to také na možné řešení. Pokud se nám podaří izolovat některé genetické faktory, pak bychom možná mohli šlechtit včely medonosné, co budou žít delší život.“

Pokud se totiž něco rychle nezmění, tak podle autorů studie Anthonyho Nearmana a Dennise van Engelsdorpa z Marylandské univerzity nižší délka života včel bude dále způsobovat hromadné úhyny včelstev.

O třetinu méně včel než před 50 lety

Z výzkumu vyplývá, že průměrná délka života včel medonosných v USA se od roku 1969 snížila z 34 dnů na pouhých 18 dnů. Vzhledem k tomu, že autoři použili včely dělnice v zajetí namísto divokých včel, mohou být jejich výsledky zkreslené. Pokud tomu tak ale není, děje se včelám něco velmi znepokojivého.

Pokud vezmeme v úvahu dopad 50 procentního zkrácení délky života včel v průběhu času, vyjde nám míra ztrát včelstev na zdrcujících 33 procent. Výsledky studie proto nyní chtějí autoři zkombinovat s podobnými trendy pozorovanými na celém světě ve snaze objasnit základní příčiny krácení života včel, včetně genetiky, používání pesticidů a přítomnosti virů.

Zdroj:

sciencedaily.com, independent.co.uk, labmanager.com, aktualne.cz

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -