Středa, 29 ledna, 2025

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

- Reklama -

Přiznejme si, pro mnoho z nás se stává pravidlem usednout k večeři až někdy kolem osmé nebo deváté večer. Práce, rodina, povinnosti – čas letí a talíř s jídlem na nás čeká až v pozdních hodinách.

Jenže podle harvardských odborníků právě tento zvyk výrazně přispívá k přibývání na váze, zhoršování metabolismu a dokonce k narušování spánku. Alespoň to tvrdí studie, kterou provedli badatelé z Harvard Medical School ve spolupráci s Brigham and Women’s Hospital v Bostonu.

Ta nám přináší nové, a možná pro mnohé z nás neveselé poznatky. Podle zkoumání vědců by totiž ideální doba na večeři měla být už kolem páté hodiny odpoledne! V ten čas se přitom většina z nás teprve chystá na odchod z práce nebo trčí někde v tramvaji či metru na cestě domů.

Pozdní večeře přináší větší hlad i větší břicho

Jenže vědci jsou neúprosní. Pokud prý posouváme pravidelně večeři až na devátou večerní, riskujeme mnohé. Dle harvardských odborníků tím podporujeme nejen nadměrnou chuť k jídlu, ale i ukládání tuků.

Účastníci studie, kteří jedli dříve, byli méně hladoví než ti, kteří se k poslednímu jídlu dne dostali pozdě večer. A to není vše – u těch, kteří si dali večeři dříve, se aktivovaly příznivé změny v tělesných genech, což vedlo k lepšímu spalování a menšímu ukládání tuku.

Jak celé zkoumání vlastně probíhalo? Šestnáct účastníků, kteří měli poněkud vyšší tělesnou hmotnost, podrobili vědci dvěma různým režimům stravování: první skupina jedla jídla v devět hodin ráno, jednu odpoledne a večeřela v pět, zatímco druhá skupina si dopřála večeři až v devět večer. Jak na to reagovali jejich těla, pak zjišťoval tým badatelů pod vedením doktorky Niny Vujovičové. Výsledky jsou zdrcující.

Pomalejší spalování tuků, varují vědci

„Zjistili jsme, že pozdní jídlo skutečně zpomaluje spalování kalorií a zvyšuje produkci i ukládání tuku,“ uvedl profesor Frank Scheer, vedoucí autor studie. Kdo si tedy dopřával večeři pozdě, spaloval kalorie pomaleji a častěji pociťoval hlad. Jednoduše řečeno: večerní hodování nejspíš každého z nás připravuje na těžkou noční bitvu s vlastním tělem.

Podle všeho je tak pro nás mnohem lepší si o páté dát kousek chleba se sýrem a v devět si raději uvařit hrnek čaje. Nebo si snad najdeme výmluvu, proč dál večeřet v devět, ačkoli to škodí? Na to si už musíme odpovědět každý sám. Vědci nám dali pouze vodítko, konečné rozhodnutí je na nás – na naší vůli, žaludku a hodinách, které nám tikají nad hlavou.

Zdroj: Harvard.edu

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.
- Reklama -