Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
Přiznejme si, pro mnoho z nás se stává pravidlem usednout k večeři až někdy kolem osmé nebo deváté večer. Práce, rodina, povinnosti – čas letí a talíř s jídlem na nás čeká až v pozdních hodinách.
Jenže podle harvardských odborníků právě tento zvyk výrazně přispívá k přibývání na váze, zhoršování metabolismu a dokonce k narušování spánku. Alespoň to tvrdí studie, kterou provedli badatelé z Harvard Medical School ve spolupráci s Brigham and Women’s Hospital v Bostonu.
Ta nám přináší nové, a možná pro mnohé z nás neveselé poznatky. Podle zkoumání vědců by totiž ideální doba na večeři měla být už kolem páté hodiny odpoledne! V ten čas se přitom většina z nás teprve chystá na odchod z práce nebo trčí někde v tramvaji či metru na cestě domů.
Pozdní večeře přináší větší hlad i větší břicho
Jenže vědci jsou neúprosní. Pokud prý posouváme pravidelně večeři až na devátou večerní, riskujeme mnohé. Dle harvardských odborníků tím podporujeme nejen nadměrnou chuť k jídlu, ale i ukládání tuků.
Účastníci studie, kteří jedli dříve, byli méně hladoví než ti, kteří se k poslednímu jídlu dne dostali pozdě večer. A to není vše – u těch, kteří si dali večeři dříve, se aktivovaly příznivé změny v tělesných genech, což vedlo k lepšímu spalování a menšímu ukládání tuku.
Jak celé zkoumání vlastně probíhalo? Šestnáct účastníků, kteří měli poněkud vyšší tělesnou hmotnost, podrobili vědci dvěma různým režimům stravování: první skupina jedla jídla v devět hodin ráno, jednu odpoledne a večeřela v pět, zatímco druhá skupina si dopřála večeři až v devět večer. Jak na to reagovali jejich těla, pak zjišťoval tým badatelů pod vedením doktorky Niny Vujovičové. Výsledky jsou zdrcující.
Pomalejší spalování tuků, varují vědci
„Zjistili jsme, že pozdní jídlo skutečně zpomaluje spalování kalorií a zvyšuje produkci i ukládání tuku,“ uvedl profesor Frank Scheer, vedoucí autor studie. Kdo si tedy dopřával večeři pozdě, spaloval kalorie pomaleji a častěji pociťoval hlad. Jednoduše řečeno: večerní hodování nejspíš každého z nás připravuje na těžkou noční bitvu s vlastním tělem.
Podle všeho je tak pro nás mnohem lepší si o páté dát kousek chleba se sýrem a v devět si raději uvařit hrnek čaje. Nebo si snad najdeme výmluvu, proč dál večeřet v devět, ačkoli to škodí? Na to si už musíme odpovědět každý sám. Vědci nám dali pouze vodítko, konečné rozhodnutí je na nás – na naší vůli, žaludku a hodinách, které nám tikají nad hlavou.
Zdroj: Harvard.edu