Středa, 29 ledna, 2025

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

- Reklama -

Přiznejme si, že už většina z nás si někdy položila otázku: Mohou nám tyto drobné přístroje, které si tiskneme k uchu, opravdu ublížit? Zvláště v době, kdy slovo „rakovina“ budí úzkost jako máloco jiného a začala být skoro stejně běžná jako chřipka. Nová systematická studie, kterou zadala Světová zdravotnická organizace (WHO), přináší odpověď, která by mohla uklidnit i ty největší skeptiky.

Shrnutí několika desítek výzkumů

Od roku 1994 vzniklo více než 5 000 studií zkoumajících vliv radiových vln na lidské zdraví. Australský tým vědců nyní zahrnul do systematické analýzy 63 klíčových výzkumů, pokrývajících data až do roku 2022. Výsledek je podle nich nejdůkladnějším přezkumem zatím dostupných důkazů o škodlivosti mobilních telefonů pro lidské zdraví.

„Když Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v roce 2011 označila radiové vlny za možný karcinogen, opírala se především o omezené důkazy,“ vysvětluje docent Ken Karipidis z Australské agentury pro radiační ochranu (ARPANSA). „Dnes máme více dat a lepší metody. Můžeme si proto být jistější, že expozice radiovým vlnám z bezdrátové technologie nepředstavuje zdravotní riziko.“

Proč jsou dnes výsledky jiné než dřív?

Radiové vlny dlouhodobě budí zájem vědců i veřejnosti. Dřívější pozorovací studie, na nichž se často zakládají zdravotní doporučení, se snažily propojit výskyt nemocí, jako je rakovina mozku, s potenciálními příčinami. Tyto studie ale nejsou vždy spolehlivé. Například známá studie INTERPHONE ukázala, že lidé s diagnostikovanou rakovinou mozku často nadhodnocovali čas strávený telefonováním. Taková zkreslení mohla vést k mylným závěrům.

Nová australská analýza se však opírá o širší spektrum dat a přesnější metodiku. Výsledek? Navzdory masivnímu nárůstu používání mobilních telefonů za posledních 20 let nedošlo k žádnému zvýšení výskytu rakoviny mozku.

Světová zdravotnická organizace nyní připravuje podrobnou zprávu o zdravotních účincích radiových vln. Ta vychází z této nové analýzy a dalších vědeckých prací. ARPANSA slibuje, že bude i nadále sledovat nejnovější poznatky a případně bude doporučení pro veřejnost aktualizovat.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -