Škrábance na dinosauřích zubech prozradily, co a jak tato gigantická zvířata skutečně konzumovala.
Vědci mohou určit, kteří dinosauři mohli často drtit tvrdé kosti a kteří konzumovali měkčí jídla a kořist. Ptáte se, jak to dělají? Jednoduše: pořídí 3D fotografie jednotlivých zubů a prozkoumají vzor škrábanců, které v nich jsou. U velkých teropodů, jako jsou Allosaurus a T. Rex se jejich stravovací návyky odvozují pomocí analýzy textury zubního mikrozubu (DMTA).
S pomocí této metody se paleontologii otevírá přístup k novému oboru studia, který nám umožní dozvědět se více nejen o samotných dinosaurech, ale také o prostředí a společnostech, v nichž se jim dařilo.
Nejistota kolem stravovacích návyků dinosaurů
Ve filmech jako je Jurský park je totiž T. rex vyobrazován jako děsivý predátor, který pronásleduje a požírá svou kořist v podstatě bez ohledu na její velikost. Bylo to tak ale i ve skutečnosti? Kolik kostí tento známý dinosaurus ve skutečnosti zkonzumoval?
Vědci z Tokijské univerzity použili skenovací techniku DMTA, která zkoumá topografické opotřebení zubů v mikroskopických detailech na jednotlivých zubech dinosaurů z doby před více než 100 miliony let, aby lépe pochopili, co tito zvířecí obři mohli jíst. Na projektu spolupracovali s týmy z univerzit v Mohuči a Hamburku v Německu.
Tyronosaurus o kosti nestál tolik, jak se myslelo
„Chtěli jsme vyzkoušet, zda můžeme pomocí DMTA najít důkazy o odlišném způsobu krmení u tyranosauridů (z období křídy, před 145 až 66 miliony let) ve srovnání se starším alosaurem (z období jury, před 201 až 145 miliony let), což jsou oba typy teropodů,“ vysvětlila postdoktorandka Daniela Winklerová z Graduate School of Frontier Sciences. „Z jiných výzkumů jsme již věděli, že tyranosauridi dokážou lámat kosti a živit se jimi (ze studií jejich výkalů a stop po kousnutí na kostech). Allosauři jsou však mnohem starší a nemáme o nich tolik informací.“
Winklerová tvrdí, že ačkoli s kolegy věděli, že tyranosauridi konzumovali kosti, překvapilo je, že neobjevili žádné důkazy o drcení kostí ani u alosaurů, ani u tyranosauridů. Tento překvapivý výsledek může mít několik příčin. Je možné, že přestože tyranosaurus konzumoval kosti, nedělo se to tak často, jak se dříve předpokládalo. Navíc vzhledem k tomu, že vědci museli pracovat s dobře zachovalými zuby, je možné, že velmi poškozené zuby, které byly z této studie odstraněny, byly v takovém stavu proto, že zvířata používala více kostí jako zdroj výživy.
Zdroj:
sciencedaily.com, eurekalert.com, ground.news