Podle studie Helsinské univerzity může zpěv pomoci lidem, kteří přežili mrtvici, překonat afázii. Studie zjistila, že skupinová rehabilitace založená na zpěvu zlepšila komunikaci a řeč pacientů a zvýšila jejich sociální aktivitu i šest měsíců po prodělané mrtvici.
Podle nedávné studie Helsinské univerzity se ukázalo, že zpěv je účinným způsobem, jak pomoci lidem, kteří přežili mrtvici, zotavit se z afázie. Afázie, která postihuje 40 % osob po cévní mozkové příhodě, představuje potíže s porozuměním nebo tvorbou mluvené či psané řeči a může mít významný dopad na kvalitu života pacienta a vést k jeho sociální izolaci. V mnoha případech tento stav přetrvává nejméně rok.
Zpěv jako standardní léčba pro afázii
Helsinská studie zkoumala využití skupinové rehabilitace založené na zpěvu ke zlepšení komunikace a řeči pacientů a zvýšení jejich sociální aktivity, a to i několik měsíců po mrtvici. Studie využívala kombinaci sborového zpěvu, melodické intonační terapie a tréninku zpěvu s pomocí tabletů. Výsledky ukázaly výrazné zlepšení řeči a komunikačních dovedností pacientů, což vedlo vědecký tým k tomu, že vyzval poskytovatele zdravotní péče, aby skupinovou terapii založenou na zpěvu zařadili mezi standardní součásti léčby afázie.
Terapie zpěvem výrazně ovlivní život postižených
Podle výzkumnice Sini-Tuuli Siponkoski skupinová terapie založená na zpěvu kromě zlepšení produkce řeči poskytuje také vzájemnou podporu pacientům i jejich rodinám. Tento typ terapie zatím nebyl široce zkoumán, ale výsledky helsinské studie naznačují, že má potenciál významně ovlivnit životy lidí s afázií, kteří přežili cévní mozkovou příhodu.
Afázii může způsobit také poranění hlavy, nádor mozku, infekce nebo degenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Hvězda akčních filmů Bruce Willis nedávno ukončil hereckou kariéru poté, co mu byla diagnostikována afázie, ačkoli příčinu nezveřejnil. To zdůrazňuje význam hledání účinných způsobů léčby afázie a studie Helsinské univerzity naznačuje, že skupinová terapie založená na zpěvu je slibným řešením.
Zdroj:
helsinki.fi, sciencedaily.com, jpost.com